فلش/پیکان

سد شهید شاهچراغی

  • نام(ها):
    سد شهید شاهچراغی
  • موقعیت جغرافیایی:
    12 کیلومتری شمال شهر دامغان، در کنار تنگه ای موسوم به بز پل و مجاور کوه چکل شیر، بر روی رودخانه چشمه علی .

رزرواسیون مسافر سلام، یکی از وب سایت‌های معتبر در زمینه رزرو هتل های ایران می‌باشد که با دارا بودن تیمی مجرب در زمینه معرفی جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی ایران، اطلاعات شما را در این زمینه‌ها بالا برده و امکان داشتن سفری هیجان‌انگیز را برایتان فراهم می‌کند.
شما خوانندگان گرامی می‌توانید با مراجعه به صفحه جاذبه‌های گردشگری، به تمام جاذبه‌های ایران دسترسی داشته باشید. گروه گردشگری مسافر سلام در هر صفحه با معرفی جاذبه مورد نظر، تعدادی از تصاویر آن جاذبه را برای شناخت بیشتر شما از آن قرار داده‌اند.

یکی از جاذبه‌های گردشگری استان سمنان، شهرستان دامغان، سد شهید شاهچراغی می‌باشد که در 12 کیلومتری شمال شهرستان دامغان واقع شده است.

این سد زیبا در کنار تنگه‌ای به نام “بزپل” و در مجاورت کوه “چکل شیر” و بر روی رودخانه “چشمه‌علی” دامغان بسته شده است.

هدف از ساخت سد شهید شاهچراغی دامغان

هدف از ساخت سد شهید شاهچراغی، انتقال آب رودخانه چشمه علی دامغان، برای آبیاری قسمتی از زمین‌های دشت‌های جنوبی شهرستان دامغان می‌باشد. همچنین این سد برای کنترل و جلوگیری از سیلاب‌های شمالی احداث شده است. از دیگر اهداف ساخت این سد، تامین کمبود آب آشامیدنی شهر دامغان می‌باشد.

سد شهید شاهچراغی علاوه بر موارد بالا، آب مورد نیاز حدود 1500 هکتار از زمین‌های زراعتی شهرستان دامغان، که فوق‌العاده مستعد و حاصلخیز است را تامین می‌کند.

مشخصات سد شاهچراغی دامغان

نوع سد شاهچراغی “شنی” با “هسته رسی” می‌باشد، که ارتفاع آن از کف رودخانه 57 متر و ظرفیت آب‌گیری آن 40 میلیون مترمکعب می‌باشد.

طول تاج این سد 227 متر و ارتفاع آن از سطح دریا 1500 متر است. همچنین طول مسیر آب پشت این سد حدود 6 کیلومتر می‌باشد.

این سد زیبا با چشم‌انداز وسیع و سرسبز و با قرار گرفتن در مسیر جاذبه‌های چشمه علی، آب و هوای بسیار مطبوع و فضای دلنشین مورد توجه گردشگران این استان قرار گرفته است.

موقعیت مکانی سد شهید شاهچراغی دامغان

سد شهید شاهچراغی در مسیر جاذبه‌هایی همچون قلعه گردکوه، تاسیسات چشمه علی، جنگل‌های ارس شمال دیباج و مراتع ییلاقی دامغان قرار گرفته است.

برای اطلاع بیشتر شما از جاذبه‌های شهر دامغان، چند مورد را در زیر برایتان قرار داده‌ایم. با کلیک روی هر کدام می‌توانید به اطلاعات و تصاویر جاذبه مورد نظر دسترسی پیدا کنید.

بازدیدها: 119

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: