فلش/پیکان

غار شیربند

 • نام(ها):
  غار شیربند
 • موقعیت جغرافیایی:
  12 کیلومتری شمال شرقی دامغان ، روستای جزن ، غار شیربند .

گروه گردشگری مسافر سلام با معرفی جاذبه‌های هر شهر قصد دارد تا شما گردشگران عزیز را دعوت به چالشی  لذت‌بخش کند. جاذبه‌های این مرز و بوم، واقعا شما را متحیر می‌کند. مکان‌هایی بسیار زیبا و دیدنی در انتظارتان هستند. فقط کافیست که شما از آن‌ها مطلع شوید. گروه باذوق و پرشور مسافر سلام جاذبه‌های شگفت‌انگیز طبیعت ایران را برای شما معرفی خواهد کرد. در این صفحه با معرفی غار شیربند دامغان در خدمتتان هستیم.

یکی از زیباترین و هیجان‌انگیزترین نمونه‌های غارهای ایران، غار شیربند دامغان می‌باشد. این غار بسیار دیدنی در 12 کیلومتری شهر دامغان در روستای جزن واقع شده است. دامغان یکی از شهرستان‌های استان سمنان می‌باشد.

غار شیربند دامغان

نمای این غار از رشته فلات آهکی تشکیل شده است و همین باعث سازندگی فوق‌العاده زیبا آن شده که قندیل‌های آویزان شده و ستون‌های آهکی به رنگ و اندازه‌های مختلف زیبایی آن را دوچندان کرده است. مسیر اصلی غار شیربند حدود 350 متر به سمت شمال می‌باشد، اما از قسمت‌های چپ و راست آن فرعی‌های متعددی شکل گرفته است. بعضی از این فرعی‌ها باز بوده و بعضی دیگر به صورت تنگه‌های کوچک بوده و مسدود می‌باشد.
قدمت ستون‌ها و سنگ‌های این غار زیبا بسیار زیاد می‌باشد به گونه‌ای که زمین شناسان قدمت آن‌ها را بین 136 میلیون سال تا 190 میلیون سال قبل نسبت می‌دهند. در اثر رسوبات کربنات کلسیم محلول در آب، روی دیواره‌های غار شیربند اشکال سپید بسیار زیبایی همانند گچ‌بری منازل و کاخ‌ها به صورت اجتماع بلورهای سوزنی شکل و گل‌کلمی تشکیل شده است و مناظر جالب توجه و چشم‌نوازی را به‌وجود آورده است. این همه زیبایی چیزی جز شاهکار آفرینش، خالق هستی نمی‌تواند باشد.
دهانه ورودی غار برای ورود، تنها 1 متر بوده و یک انسان بالغ برای ورود، باید به صورت چهار دست و پا وارد آن شود. ساخت و ساز طبیعی این غار اعجاب‌انگیز است. در بعضی قسمت‌ها صخره‌ها و ستون‌ها با فاصله بسیار کم از یکدیگر تشکیل شده‌اند و برای عبور باید سینه‌خیز رفت و در بعضی از قسمت‌ها ارتفاع سقف به 30 تا 40 متر رسیده و وسعت این سازندگی شما را متحیر خواهد کرد.

هوای داخل غار شیربند بسیار دلچسب و دلنشین می‌باشد، به‌گونه‌ای که آب و هوا در ابتدا غار خنک و مرطوب است. هر چه که به داخل غار رفته، مقدار اکسیژن کم می‌شود و شاید کمی احساس گرفتگی کنید اما این کمبود اکسیژن مشکل‌ساز نخواهد بود.

راه دسترسی به غار شیربند دامغان

پس از طی کردن 10 کیلومتر از جاده قدیم آب بخشان به طرف گردنه بشم و رسیدن به مزرعه خوش آب و هوای شیربند، باید 1 و نیم کیلومتر در جاده‌ای که در قسمت شرقی مزرعه واقع شده است، به طرف روستای جزن بروید. بعد از آن به جاده جدیدالاحداثی می‌رسید که در سمت چپتان قرار گرفته است. آن جاده را 500 متر به طرف شمال رفته سپس دهانه غار شیربند را که در میانه کوهی صخره‌ای واقع شده است و از بستر رودخانه 50 متر ارتفاع دارد، خواهید دید.

از دیگر جاذبه‌های شهر دامغان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خانه لطفی
 • چشمه علی
 • جنگل سیاه خانی
 • تنگه زندان
 • منطقه جهان نما

بازدیدها: 159

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
 • شماره تماس شما:
 • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد