فلش/پیکان

برج طغرل (برج مهماندوست)

  • نام(ها):
    برج طغرل (برج مهماندوست)
  • موقعیت جغرافیایی:
    استان سمنان - 18 کیلومتری شهرستان دامغان - روستای مهماندوست

رزرواسیون مسافر سلام، یکی از وب سایت‌های معتبر در زمینه رزرو هتل های ایران می‌باشد که با معرفی جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی ایران، اطلاعات شما را در این زمینه‌ها بالا برده و امکان داشتن سفری دلنشین را به شما می‌دهد.
شما خوانندگان گرامی می‌توانید با مراجعه به صفحه جاذبه‌های گردشگری، به تمام جاذبه‌های ایران دسترسی داشته باشید. در هر صفحه با معرفی جاذبه مورد نظر، تعدادی از تصاویر آن جاذبه برای شناخت بیشتر شما از آن قرار گرفته است.

در این صفحه به معرفی یکی از جاذبه‌های تاریخی استان سمنان، شهرستان دامغان پرداخته‌ایم. این استان دارای جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوانی می‌باشد. برج طغرل (برج مهماندوست)، یکی از این جاذبه‌ها می‌باشد که در اینجا به معرفی آن پرداخته‌ایم.
در جنوب روستای مهماندوست شهرستان دامغان و شمال غربی امام‌آباد، برجی شبیه به برج طغرل شهر ری قرار گرفته است. این برج به “برج مهماندوست” معروف می‌شود.

این برج از جنوب به تپه باستانی مهماندوست و از شرق به قبرستان روستای مهماندوست منتهی می‌باشد.

معماری برج طغرل (برج مهماندوست)

ساختمان برج طغرل دامغان، ساختمانی آجری بوده و سقف آن فروریخته است که در سال 490 هجری قمری، در دوره سلجوقیان بنا شده است. این برج تاریخی زیبا دارای طاق‌نماهای بلند و مقرنس‌کاری‌های زیبای آجری می‌باشد. در بالای برج دو کتیبه به خطوط کوفی و بنّایی وجود دارد.
آجرکاری برج طغرل دامغان بسیار زیبا، با دقت و منحصربفرد کار شده است به گونه‌ای که از فاصله چندین کیلومتری نیز، تیزی لبه تزئینات قرنیز با آن همه پیچ و خم پیداست.
ارتفاع این برج 12 متر و شعاع داخلی آن 8 متر می‌باشد. لازم به ذکر است که ارتفاع اصلی برج طغرل دامغان در گذشته بیشتر بوده است و به مرور زمان و با فروریختن گنبد مخروطی شکل زیبا آن، ارتفاع برج کم شده است.
کاربری این برج کاملاً مشخص نیست و احتمالاً بیشتر جنبه نمادین داشته است. برج‌های پیر علمدار دامغان، برج رادکان کردکوی، برج لاجیم و برج رسگت و گنبد معروف قابوس از برج‌های شبیه به برج طغرل دامغان می‌باشد.

نکته جالب توجه در برج طغرل دامغان، قبر آجری وسط دو قبر سنگی می‌باشد که هویت شخص دفن شده در آن مشخص نمی‌باشد و البته تحقیقی هم درباره آن انجام نشده است. اما اهالی روستا معتقدند که این برج مقبره امامزاده قاسم از اولاد امام موسی‌بن جعفر علیه‌السلام می‌باشد.

پیشینه برج طغرل (برج مهماندوست)

برج طغرل دامغان علاوه بر “برج مهماندوست” به “برج معصوم‌زاده” نیز شهرت دارد. گنبد اصلی این برج نیز تخریب شده است.
این بنا با شماره ثبت 277 در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردیده است.

از دیگر جاذبه‌های شهر دامغان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. با کلیک روی نام هر کدام از جاذبه‌ها می‌توانید اطلاعات و تصاویر مربوط به آن را مشاهده نمایید.

بازدیدها: 139

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: