فلش/پیکان

مدرسه موسویه

  • نام(ها):
    مدرسه موسویه
  • موقعیت جغرافیایی:
    سمنان، دامغان، بالای کوی دباغان دامغان، محله بالا، کوچه مدرسه.

با معرفی یکی دیگر از جاذبه‌های شهر دامغان همراهتان هستیم. گروه گردشگری مسافر سلام قصد دارد تا شما گردشگران عزیز را در انتخاب مقصد برای سفر راهنمایی کند. این مرز و بوم، دارای جاذبه‌های اصیل، زیبا و شگفت‌انگیزی است که اکثرا با قدمت‎‌های تاریخی که دارند، اصالت ایرانیان را به نمایش می‌گذارند. مکان‌هایی بسیار زیبا و دیدنی که شما را متحیر خواهند کرد، در انتظارتان هستند. فقط کافیست که با گروه گردشگری مسافر سلام همراه باشید تا شما را از آن‌ها مطلع کنند. گروه باذوق و پرشور مسافر سلام لیستی از جاذبه‌های شگفت‌انگیز طبیعت ایران را برایتان فراهم آورده است. در این صفحه با معرفی مدرسه موسویه دامغان در خدمتتان هستیم.

مدرسه موسویه دامغان

مدرسه موسویه دامغان یکی از مدارسی می‌باشد که در امر تدریس علوم حوزوی فعالیت دارد. این مدرسه در سال 1270 هجری قمری بنا شده است. بنا این مدرسه زیبا در دوران قاجار و توسط حاج موسی آقای قاجار در محله بالا کوه دباغان شهر دامغان واقع شده است. مدرسه موسویه دامغان به مدرسه آقا نیز معروف می‌باشد.

ساختمان مدرسه

ساختمان مدرسه دارای 10 اتاق بوده که ارتفاع آن از سظح زمین حدود 1 متر و نیم می‌باشد. پس از ورود به مدرسه از درب ورودی، روبرو خود تالاری وجود دارد که دارای 5 درب می‌باشد و تمام آن‌ها به طرف حیاط مدرسه باز می‌شوند. در پشت آن حیاط خلوتی دنج و زیبا وجود دارد که در گذشته در آن مجالس درس تشکیل می‌شده است. یکی از عالمان وقت که در این تالار تدریس می‌کرده است، میرزا فتح‌الله بوده‌ است. هنر ایرانی که در سبک معماری این هتل دیده می‌شود، بر عظمت این بنا دینی افزوده است. بنا این مدرسه آجر می‌باشد و دارای طاقنماهای زیبا و حجره‌های مختص طلاب می‌باشد. حوض بزرگی که وسط حیاط مدرسه قرار گرفته است جلوه‌ای دوچندان به آن داده است. حاج موسی آقای قاجار که بانی مدرسه موسویه دامغان بوده‌ است مسجدی زیبا در کنار مدرسه ساخته است.

مدیریت این مدرسه علمیه در دوران قاجار با آقا میرزا صادق مدرس دامغانی بوده است. مرحوم آیت‌الله نصیری و آیت الله خدائی و آیت الله خزعلی، از مدرسان، عالمان و اساتید مدرسه موسویه دامغان بوده‌اند که سهم بسزایی در تربیت طلاب داشته‌اند. در سال‌های اخیر نیز آقای حسین معلم با جدیت و پشتکار فراوان به امور این مدرسه علمیه پرداخته‌اند.

مدرسه موسویه دامغان علاوه بر امر تدریس علوم حوضوی در ایام محرم، میزبان دستجات زنجیرزنی و سینه‌زنی شهر دامغان می‌باشد. تکیه‌های مختلف به این مدرسه می‌آیند و به عزاداری برای شهدا کربلا می‌پردازند.

مدرسه موسویه دامغان با شماره ثبت 2749 در تاریخ ۲۲ تیر ۱۳۷۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دیگر جاذبه‌های شهرستان دامغان:

بازدیدها: 41

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد