فلش/پیکان

مسجد تاریخانه

  • نام(ها):
    مسجد تاریخانه
  • موقعیت جغرافیایی:
    استان سمنان، دامغان، میدان امام، خیابان مطهری.

مسجد محل نیایش و گردهمایی مسلمانان می‌باشد. در کشور ما نیز از دیرباز مساجد نقش پررنگ و جایگاه مهمی بین مسلمانان داشته‌اند. مسافر سلام، رزرواسیونی معتبر در زمینه رزرو هتل های ایران، در این مطلب به معرفی قدیمی‌ترین مسجد ایران، مسجد تاریخانه دامغان پرداخته است. با ما همراه باشید تا با این مسجد قدیمی آشنا شوید.

مسجد تاریخانه دامغان، «قدیمی‌ترین مسجد ایران» می‌باشد که مربوط به دوره ساسانیان و سده‌های دوم، سوم و پنجم هجری قمری می‌باشد. این مسجد قدیمی در استان سمنان، شهرستان دامغان، خیابان ایستگاه راه‌آهن واقع شده است.

پیشینه مسجد تاریخانه

بر اساس پژوهشهای اداره کل باستان‌شناسی ایران، مسجد تاریخانه که در شهر تاریخی دامغان بنا شده است، قبل از تسلط اعراب بر ایران، آتشکده بوده است و بعداً به مسجد تبدیل شده است. تاریخانه به معنای «خدایخانه» یا «خانه خدا» می‌باشد. در ترکی نیز به معنا «خانه خدا» است.

معماری مسجد تاریخانه

مسجد تاریخانه با معماری زیبایی که دارد، نمونه بسیار زیبا و کاملی از مسجدهای سده‌های اول اسلام به شمار می‌رود. معماری این مسجد از معماری ساسانیان برگرفته شده است.
مسجد تاریخانه دارای یک حیاط مرکزی بزرگ می‌باشد که دورتادور آن را رواق‌های سرپوشیده زیبایی دربرگرفته است. شبستان مسجد نیز روی ستون‌های مدوری که به صورت سه ردیف شش تایی قرار گرفته‌اند، استوار شده است. ارتفاع این ستون‌ها یک متر و نیم بوده و بیش از نیم متر قطر دارند، که همانند ستون‌های کاخ‌های ساسانی می‌باشند.

ستون‌های مسجد تاریخانه

ستون‌های این مسجد که در اصل بیست و شش عدد می‌باشد به نام چهل ستون معروف شده است. این ستون‌ها به صورت مدور با آجرهایی به طول 35 سانتی‌متر و عرض 34 سانتی‌متر ساخته شده‌اند. هجده ستون در یک طرف، پنج ستون در طرف مقابل و سه ستون در روبرو قرار گرفته است. محیط هر ستون پنج متر با ارتفاع 2/84 متر تا محل سوار شدن طاق‌ها بر آن و شش متر تا پشت بام می‌باشد. لازم به ذکر است که طاق‌های این بنا با گذشت زمان فروریخته که از محل وجوه جمع‌آوری مردم شهر دامغان، با خشت خام، مجدداً بر طاق‌ها سقف زده شد.

محراب مسجد تاریخانه

صحن مسجد مربع شکل بوده و در سمت غرب مسجد، بین شش دهانه و طاق، یک دهانه و طاق بزرگتر قرار گرفته است که آثار محراب و منبر مسجد در آن دیده می‌شود.

مسجد تاریخانه دامغان طی سال‌های متمادی چندین مرتبه مرمت و بازسازی شده است. زیباترین مناره مسجد، 25 متر ارتفاع دارد که در دوران سلجوقیان به این بنا اضافه شده است. بدنه این مناره با آجرکاری تزئین شده است.

مسجد تاریخانه دامغان با شماره ثبت 80 در تاریخ 15 دی ماه 1310 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

از دیگر جاذبه‌های شهر دامغان موارد زیر می‌باشد. با کلیک روی نام هر کدام از جاذبه‌ها می‌توانید اطلاعات و تصاویر مربوط به آن را مشاهده نمایید.

بازدیدها: 44

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: