فلش/پیکان

سرای مشیر شیراز

  • نام(ها):
    سرای مشیر شیراز
  • موقعیت جغرافیایی:
    استان فارس، شیراز، تقاطع خیابان لطفعلی خان زند و طالقانی، انتهای بازار وکیل شیراز

یکی از بازا‌رهای قدیمی شیراز، سرای مشیر شیراز یا سرای گلشن است که بازمانده عهد قاجاریه می‌باشد. سرای مشیر شیراز در نزدیکی بازار وکیل واقع شده است به‌طوری که بسیاری به اشتباه سرای مشیر را قسمتی بازار وکیل می‌دانند. این بازار چشم‌نواز در جنوب شرقی بازار وکیل جنوبی است و از نظر معماری شبیه به هم می‌باشند. بعد از عبور از پیچ و خم‌های بازار وکیل، به محوطه‌ای با صفای سرای مشیر با حوضی در وسط آن می‌رسیم.

تاریخچه سرای مشیر شیراز

سرای مشیر شیراز توسط میرزاابوالحسن‌خان مشیرالملک در دروه‎‌ی قاجار ساخته شد. میرزاابوالحسن خان مشیرالملک سرای مشیر را وقف امام پنجم شیعیان کرد و به همین علت از پیش از انقلاب تا کنون مدیریت آن در دست سازمان حج و اوقاف می‌باشد. این بنا در سال ۱۳۴۷ هجری شمسی با به ثبت میراث فرهنگی رسید. در دوره‌ی پهلوی مرمت‌هایی در قسمت کاشی‌کارى‌ها، ریزه‌کارى‌هاى چوبى و شیشه‌هاى الوان درک‌ها صورت گرفت.

معماری سرای مشیر شیراز

در چوبی بزرگی در ورودی سرای مشیر شیراز قرار گرفته است که بازار وکیل را به هشتی سرای مشیر متصل می‌کند. در سردر ورودی اصلی، با کاشی‌کاری ومقرنس‌کاری مزیین شده است و همچنین در سقف دالان هشتی، کاشی معرق نیز به کار رفته است. در سردر ورودی سرای گلشن، سنگی با زمینه لاجوردی نصب شده است که متن وقف‌نامه و تاریخ با خط نستعلیق روی آن نوشته‌ شده است. معماری این بنا از معماری کاروانسراهای صفوی منشا گرفته است.
سرای مشیر توسط هشتی به بازار نو متصل می‌شود و دارای سقفی مرتفع است که در وسط آن گنبدی کم شیب وجود دارد. این هشتی به چهار سوق یا چهار سو معروف است زیرا چهار سمت از این هشتی را حجره‌ها است و ۴ وجه دیگر محل عبور رهگذران می‌باشد. جنس کف هشتی مثل کف سرای مشیر از قلوه سنگ است. در هشتی چهار حجره است که به فاصله دوپله از سطح زمین قرار گرفته است.
در وسط سرای مشیر، حیاط بزرگی است که درختان تنومند نارنج در اطراف و حوض بزرگی در وسط آن جلوه خاصی به کل بنا بخشیده است. حوض هشت ضلعی دارای سه فواره می‌باشد که لبه و پاشویه آن از سنگ‌های مختلف یکپارچه ساخته شده است. در چهار طرف این حوض، باغچه و گلدان‌های شمعدانی جلوگری می‌کنند.
در در چهار طرف محوطه داخلی سرای مشیر، حجره‌هایی در دو طبقه وجود دارد که در طبقه پایین اکثر مغازه‌های صنایع دستی است و در طبقه بالا، کارگاه‌های تولیدی صنایع دستی شیراز است. حجره‌های طبقه اول یا اشکوب اول، تودرتو است و به وسیله راهرویی به حیاط متصل می‌شوند. تمام حجره‌ها دارای درهای چوبی منبت و مشبک از جنس چوب ساج می‌باشند. در جلو مغازه‌ها، ارسی‌های چوبی است که با شیشه‌های رنگی تزیین شده است.
کلیه سقف‌ها در سرای مشیر به شکل طاق ضربی و بدون به کار بردن الوار ساخته شده‌اند که در نوع خود منحصر به فرد هستند و جنس سقف از حلبی و طاقی چوبی است. کف سرای مشیر از قطعات کوچک سنگ فرش شده است.
سرای مشیر مرکز اصلی صنایع دستی در شیراز است که دارای صنایع دستی مختلف همچون خاتم‌سازی، تراش سنگ‌های قیمتی، حکاکی روی طلا و نقره، معرق کاری، گبه‌بافی، ساخت زیورآلات نقره و طلا، قلمزنی روی مس و برنج، نقاشی روی چوب و سفال، دوخت لباس‌های محلی و میناکاری می‌باشد.

  • ساعت بازدید از سرای مشیر: از 8 صبح الی 23

مقاله‌های مرتبط:

بازدیدها: 113

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: