فلش/پیکان

بازار وکیل

  • نام(ها):
    بازار وکیل
  • موقعیت جغرافیایی:
    شیراز ، بعد از میدان شهرداری ، نزدیک ارگ کریمخان .

بازار وکیل، یکی از مشهورترین بازارهای تاریخی و سنتی شهر شیراز است که بعد از میدان شهرداری، نزدیک ارگ کریمخان قرار گرفته. این بازار در دوران زند، به فرمان کریم خان زند ساخته شده.

بازار وکیل از بهترین آثار برجای مانده کریم خان زند است که همچنان مورد بهره برداری قرار دارد. این بازار مانند قلب اقتصادی شیراز بوده زیرا تمام کارهای بازرگانی، خرید و فروش کالاهای داخلی و خارجی، صدور یا دریافت حوالجات و صرافی ها همگی در بازار وکیل انجام می گرفته. این بازار سازمانی داشته که بازرگانان میتوانستند با اطمینان کالاهای خود را در آن به امانت بسپارند و در صورت لزوم از آن استفاده نمایند.

معماری این بنا برگرفته از بازار قیصریه لار بوده و همانند بازارچه بلند اصفهان ساخته شاه عباس است. این بازار دارای سه فضای جداگانه از جمله، گذرگاه، حریم مغازه و فضای مغازه می باشد. پنج در بزرگ در چهارسوی این بازار جای گرفته است. همچنین شامل دو راهروی شمالی – جنوبی و شرقی – غربی است که مانند یک صلیب یکدیگر را قطع کرده اند.

در سمت شمال شرق این بازار چند کاروانسرای قدیمی به نام های گمرک، احمدی و روغنی ساخته شده که بازار ترمه فروش هاست و هرکدام از این کاروانسرا ها دارای چندین حجره می باشند.

اشتراک گذاری:

ثبت نظر شما
میزان رضایتمندی شما:
فلش/پیکان
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: