آداب و رسوم ایرانیان در عید نوروز

آداب و رسوم ایرانیان در عید نوروز

جشن نوروز با تحویل سال یا لحظه برابری اعتدال بهاری آغاز می‌شود، لحظه‌ای که خورشید در سیر ظاهری خود در ابتدای برج حمل، از استوای زمین گذشته و برابری روز و شب رخ می‌دهد.

نوروز آیین دیرینه در ایران باستان دارد، قدمتی طولانی که از زمان‌های گذشته، در زمان کوروش و در متن شاهنامه تا هم‌ اکنون بوده است.
نوروز و آیین دیرینه‌اش را در دو مقاله به صورت مفصل به آن پرداخته‌ایم که لینک‌های آن را در ذیل برایتان گذاشته‌ایم تا در صورت تمایل مطالعه بفرمایید:

قرن هاست که شروع فصل بهار و سال نو با مجموعه‌ای از آداب و رسوم، که از ماه اسفند شروع می‌شوند و تا سیزدهم فروردین ادامه پیدا می‌کنند، گرامی داشته می‌شود. مراسمی چون خانه تکانی، خرید سال نو، چیدن سفره هفت سین، چهارشنبه سوری، دید و بازدید عید و سیزده به در و غیره در اینجا، به سراغ رسومی از نوروز رفته‌ و آن‌ها را بازمی‌گوییم.

جشن نوروز

خرید لباس عید

از یکی دو ماه به نوروز مانده یعنی از اواخر بهمن مردم به بازار می‌روند و لباس عیدشان را می‌خرند پارچه هایی معمولاً خریداری می‌شود که دارای رنگ‌های روشن، شاد، سرخ یا زرد باشد.
بازارها حال و هوای عید و شلوغی به خود می‌گیرد.

سبزه انداختن

سبز کردن گندم، عدس، تره تیزک، گاودانه و غیره ده پانزده روز به عید مانده در خانه‌های ایرانیان صورت می‌گیرد.
سبزه یکی از رکن‌های اساسی هفت سین می‌باشد.

سبزه عید

خانه تکانی یا رفت و روب

یکی دو هفته پیش از عید خانه تکاتی یا رفت و روب انجام می‌گیرد و مجدداً اثاثیه را جابه‌جا می‌کنند و گردگیری می‌کنند و دوباره آن‌ها را می‌چینند.

خانه تکانی در نوروز

زیارت اهل قبور

رفتن به زیارت اهل قبور در آغازین روزهای سال نو و نیز برگزاری مراسم تحویل سال در کنار قبور شهدا از دیگر آداب دینی نوروز است.
تشرف و حضور در اماکن مقدسه و مشاهد مشرفه و برگزاری مراسم تحویل سال نو در آن مکان‌ها نیز از جمله آداب نوروز می‌باشد.

تخم‌مرغ رنگ کردن

در مراحل بعد تخم مرغ رنگ کردن است که آن‌ها را آب‌پز می‌کنند و رنگ‌های شاد بر روی آن‌ها می‌زنند و به شکل‌های مختلفی تزیین می‌کنند.
اگر در خانه کودک داریم این کار را به او بسپاریم کودکان از این کار لذت می‌برند.

تخم مرغ رنگی

سفره و ساعت تحویل سال

برای تحویل سال سفره هفت سین می‌چینند و لحظه تحویل سال همه به دورش جمع می‌شوند و برای سال خود و خانوادشان دعا می‌نمایند.
برای چیدن هفت سین و اطلاع از سین های هفت سین حتماً سری به مقاله ما بزنید.
موقع تحویل سال همه اهل خانه باید با لباس نو بر سر سفره باشند اسپند نیز دود می‌شود و هر کدام از این‌ها فلسفه‌ای دارد. شمع برای روشنایی خانه و زندگی. قرآن نشان توجهی است که باید در آغاز سال به خداوند داشته، به علاوه در سال نو، صاحب قرآن یار و مددکار اهل خانه خواهد بود.
پول نشان از خیر و برکت و رفاه. اسپند برای دوری از چشم زخم حسود. برنج، نشانی از خیر و برکت و فراوانی. آب، نشان صافی و پاکی و روشنایی و گشایش کار. ماهی قرمز، شگون دارد. آیینه، برای رفع کدورت و نشانی ازصفا و پاکی و یکرنگی. طلا، نشانی از امید به وضع مالی خوب در سال نو. بعد از تحویل سال نباید شمع‌ها را با فوت خاموش کرد بلکه باید گذاشت تا آخر بسوزند و یا با نقل خاموششان کرد.

سفره هفت سین

نماز عید

نماز ظهر و عصر روز نوروز را که خواندید، چهار رکعت نماز با دو سلام (دو تا دو رکعت) می‌خوانید رکعت اول پس از حمد ده بار سوره «قدر» رکعت دوم پس از حمد ده بار سوره «کافرون» رکعت سوم پس از حمد ده بار سوره «توحید» رکعت چهارم پس از حمد ده بار سوره «ناس» و «فلق» (معوذتین) و در پایان نماز سجده شکر بجا آورید و در آن دعاکنید تا خداوند گناهان ۵۰ ساله‌تان را ببخشد.

دید و بازدید

از بامداد نوروز دید و بازدیدها آغاز می‌شود در همه خانواده ها رسم است که به دیدار کسی که از نظر سن و شخصیت بر دیگران مزیت دارد بروند و دست او را ببوسند و تبریک بگویند و او نیز عیدی که شامل سکه یا پول است به آن‌ها بدهد.

سیزده بدر

روز دوازده فروردین همه وسایل تهیه می‌شود و هر چه از شیرینی‌ها و آجیل‌ها باقی مانده برای صبح سیزده آماده می‌شود که البته همراه آن سرکه و کاهو نیز هست.
صبح سیزده فروردین همه دسته دسته عازم کوه و باغ‌های اطراف می‌شوند و معتقدند در روز سیزده فروردین نباید در خانه ماند زیرا این روز نحس و بدیمن می‌باشد. روز سیزده پیش از طلوع آفتاب و تا پاسی از شب ادامه دارد در عصر این روز ویژه سبزی گره زدن دخترهاست که در واقع برای گشایش بخت خود این کار را می‌کنند و ترانه هایی می‌خوانند.

سیزده بدر

سال ۹۷

از ویژگی‌های این سال است که با ماه قمری پر فیض رجب یکی شده و تعطیلات زیادی از جمله روز پدر، میلاد باسعادت حضرت علی (ع) را در روز یازدهم فروردین داریم.

حرف آخر

در آخر گروه مشاوره سفر و رزرواسیون مسافرسلام اوقاتی خوش در کنار سین های هفت سین سفرتان همراه شادی فراوان در این سال نیکو آرزومند است.

خوشحال می‌شویم نظرات و خاطرات سفرهای نوروزی خود را با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری:

نویسنده : هانیه هوشیار

بیشترین تخفیف ها

بیشتر ...

مقالات مرتبط

آخرین دیدگاه‌ها

ثبت نظر شما
میزان رضایتمندی شما:
فلش/پیکان
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: