نوروز

آداب و رسوم مردم مشهد در نوروز

زمان خواندن: دقیقه 18
امتیاز کاربران:
امتیاز 4 از 4
شهر: مشهد
نویسنده: پریسان
مراسم عید نوروز
رزرو هتل های مشهد با یک کلیک

کهن ترین و مهم ترین عید مردم ایران، نوروز می باشد و این عید سده ها پیش از زرتشت هم وجود داشته است. عید نوروز ابتدا یک جشن ملی و باستانی بوده است ولی بعدها نوروز جنبه دینی نیز به خود گرفته است. مردم خراسان به ویژه شهر مشهد به آداب و رسوم عید باستانی نوروز علاقه‌مند هستند،به منظور آشنایی با آداب و رسوم مردم مشهد در نوروز با مسافر سلام همراه شوید:
اقوام گوناگونی در خراسان زندگی می کنند كه با وجود تفاوت های نژادی و فرهنگی، به واسطه رشته محكم دینی و ملیتی با هم متحد هستند. شاید مهمترین دلیل تنوع ساكنان خراسان به ویژه مشهد، كوچ اختیاری و یا اجباری به سرزمین وسیع و حاصلخیز می باشد. در سفری از شمال به جنوب خراسان، می توان به راحتی تنوع نژادی و گوناگونی گویش مردمان آن نواحی را مشاهده کرد. آداب و رسوم مردم مشهد در نوروز مشابه با فرهنگ مردم ایران است البته کمی در جزئیات متفاوت می باشد.

عمو فیروزها

آداب و رسوم مردم مشهد در نوروز (مراسم پیش از تحویل سال نو)

 • خانه‌تکانی

یکی از آداب و رسوم مردم مشهد در نوروز، خانه تکانی در چند روز قبل از نوروز می باشد. مشهدی ها اثاث خانه و اتاق‌ها را گردگیری می کننند. در و پنجره را پاک می کنند و پوست پلنگ، کشکول و تبرزین به در و دیوار می‌آویزند. مردم مشهد ظروف مسی را به رویگر داده و سفید می‌کنند. فرش‌ها را می‌تکانند، و می‌روبند و یا می شویند.

خانه تکانی عید

 • تهیه لباس نو

یکی دیگر از آداب و رسوم مردم مشهد در نوروز، از چند هفته به نوروز جنب و جوشی در مردم پدید می‌آید و همه در فکر تهیه لباس نو هستند و لباس‌های کهنه خود را جمع آوری می کنند. لباس عید، بیشتر برای بچه‌ها ذوق و شوق دارد.

 • حنابندان

پاکیزه بودن در هنگام ورود سال نو نیز از آداب و رسوم مردم مشهد در نوروز است و حنابندان یکی از آداب و رسوم مردم مشهد در نوروز، که در گذشته انجام می شده است. امروزه نیز گروهی از بزرگسالان و مسن ترها با آمدن عید نوروز با رنگ کردن موهای سر و انگشتان با حنا به استقبال نوروز می روند.

 • کاشت سبزه

اسفزه، خاکشیر و ترتیزک را پشت کوزه می‌چسبانند و گندم یا عدس در دوری یا بشقاب خیس می‌کنند و تا برای شب عید سبز شود و در ایام عید خانه به سبزه آراسته باشد.

سبزه عید

سبزه برای نوروز

 • سمنوپزی

یکی از متداول ترین غذاها در آداب و رسوم مردم مشهد در نوروز پخته می شود، سمنو (سمنی، سمنک، سومنک، سمنه و یا سوملک) است که با جوانه گندم تهیه می شود. آداب و رسوم مردم مشهد در نوروز و در هنگام پخت سمنو به این صورت است که سمنو را به صورت دسته جمعی و در طول شب می پزند و در موقع پختن سمنو دعاهای مختلفی همراه با نماز و سرودهای مخصوصی می خوانند و نذوراتی هم با نام حضرت فاطمه زهرا می دهند.

مراسم سمنوپزون

 • خرید و تهیه میوه، شیرینی و آجیل

آداب و رسوم مردم مشهد در نوروز می توان تهیه خوراکی های متنوع از قبیل شیرینی، میوه و آجیل نام برد. مشهدی ها چند روز دست از کار می کشند و غرق در خوشی و سرور می شوند و برای مراسم عید نوروز آماده می شوند. در روزهای قبل از نوروز، حاجی فیروزها در کوچه و بازار راه می افتند و ترانه سرایی می کنند.
از دیگر آداب و رسوم مردم مشهد در نوروز پخت انواع شیرینی‌های خانگی مانند نان نخودی، نیم شکر، گز، باقلوا، لوز، راحت الحلقوم، نقل، مسقطی، بهشتی، حاجی بادام، پشمک، نان بادامی، نان تاج، نان کرمی، ساق عروس و باد بزنی و نان شیر مرغ، نازک نارنجی، نان خامه ای و نارنجک می باشد.

خرید شیرینی و شکلات عید

 • رنگ کردن تخم مرغ

یکی از جذای ترین آداب و رسوم مردم مشهد در نوروز، رنگ آمیزی تخم مرغ آبپز شده می باشد که موقع تحویل سال آنها را پای سفره هفت سین می گذارند.

تخم مرغ رنگی عید

 • رسم شاه مولایی

آداب و رسوم مردم مشهد در نوروز با رسم شاه مولایی معنا می یابد است که در مناطق شهری و روستایی استان مرسوم است. انجام رسم شاه مولایی بدین ترتیب است که چند روز مانده به نوروز افراد خیر و معتمدان محل با مراجعه به ثروتمندان اقدام به تهیه اجناس مورد نیاز نیازمندان کرده و اقلام مورد نیاز را بین افراد نیازمند تقسیم می کنند.

 • اسپند دود کردن

در آداب و رسوم مردم مشهد در نوروز مشک و عنبر می‌سوزانند و اسفند در آتش می‌ریزند و در اطاق‌ها شمع می‌افروزند و برای شروع سال جدید آماده می شوند.

 • روز عرفه مردگان

یکی از مهمترین آداب و رسوم مردم مشهد در نوروز، ۲۹اسفند یا روز عَلَفه(عرفه) می باشد که در چنین روزی مردم به یاد همه درگذشتگان، در مسجد محل جمع می‌شوند و هرکسی مقداری غذا، میوه، شیرینی و آجیل با خود می‌آورد و به بازماندگانِ درگذشته‌ها سالی پر از امید را نوید می‌دهند.

آداب و رسوم مردم مشهد در نوروز (مراسم لحظه تحویل سال نو)

 • خوردن آب جوجه خروس یا شیر در لحظه تحویل سال

از آداب و رسوم مردم مشهد در نوروز و لحظه تحویل سال این است که چند لحظه قبل از تحویل سال مقداری آب جوجه خروس
یا شیر می خورند و بر این باورند که اگر بدر لحظه تحویل سال، آب جوجه خروس یا شیر بخورند پوست بدنشان در تمام سال لطیف و سفید می شود.

 • گذاشتن چند دانه برنج یا خرخاکی و یا کله جوجه خروس در جیب در لحظه تحویل سال

از دیگر آداب و رسوم مردم مشهد در نوروز، افراد در لحظه تحویل سال نو دور سفره هفت سین می نشینند و هر یک سکه ای یا چند دانه برنج و یا یک گوخدا (خرخاکی) در مشت می گیرند یا کله جوجه خروس در جیب می گذارند تا در سال جدید ثروتمند شوند. همچنین خانم هانه سر، گردن، دل، جگر و سنگدان مرغ را می پزند و به مرد خانه می دهند تا بخورد و ثروتمند شوند.

 • پهن کردن سفره هفت‌سین

مهمترین آداب و رسوم مردم مشهد در نوروز و چند لحظه قبل از تحویل سال نو، چیدن هفت سین می باشد. مشهدی ها سفره ای پهن کرده و سپس آن را با یک جلد قرآن کریم، دو چراغ لاله، ‌ظرف آجیل و شیرینی، یک آینه می‌آراستند و جلوی آینه هم چند دانه گندم می‌پاشیدند، روی آینه یک تخم‌مرغ می‌گذاشتند تا وقت سال تحویل، تخم‌مرغ روی آینه بچرخد. کمی از شام شب عید نیز بر سر سفره می‌گذارند. تنگ ماهی قرمز، یک کاسه آب، چند ساقه سبز و یک دانه نارنج درون آب را هم در سفره می‌گذاشتند. همچنین یک ظرف عسل و یک عدد نان سنگک و سینی هفت‌سین را در وسط سفره می‌گذاشتند. یک عدد سیب و سبزه‌ای را در کنار سینی قرار می دهند. در پایان تمام اعضای خانواده دور این سفره می نشینند و منتظر تحویل سال می گردند.

هفت سین

 • زیارت حرم امام‌ رضا(ع)

زیارت حرم امام‌ رضا(ع) و خواندن دعا قبل از تحویل سال یکی از آداب و رسوم مردم مشهد در نوروز می باشد.

حرم امام رضا در عید

آداب و رسوم مردم مشهد در نوروز (مراسم شب اول سال نو)

 • خوردن رشته پلو، ماهی، کوکو وآش

اغلب خراسانی ها شب اول سال نو، رشته پلو، ماهی و کوکویی میخورند، روز شنبه اول سال هم آش می پزند تا در مدت سال کارشان ادامه یابد. یکی از آداب و رسوم مردم مشهد در نوروز خوردن ماهی می باشد تا تمام سال رزق شان حلال باشد و یا خوردن کوکو به این نیت است که در سال نو از کوکو گفتن راحت باشند.

آداب و رسوم مردم مشهد در نوروز (مراسم روز اول سال نو)

در روز اول عید نوروز، معمولا بزرگ خانواده در خانه می نشیند و همه به دیدن او می روند و نوروز را به او تبریک می گویند. بزرگ خانواده نیز متناسب با مقام، موقعیت و استطاعت خود چیزی را به نشانه ی عیدی به هریک از دیدار کنندگان می دهد.

آداب و رسوم مردم مشهد در نوروز

 • پذیرایی از مهمانان

پذیرایی از مهمانان از دیگر آداب و رسوم مردم مشهد در نوروز می باشد. خراسانی ها شیرینی، آجیل و میوه در ظرف مخصوص می چینند و جلوی مهمان ها قرار می دهند. این دید و بازدید ها تا ۱۴ فروردین ادامه می یابد.

 • بازی های نوروزی

از جمله آداب و رسوم مردم مشهد در نوروز انجام بازی های رایج همچون از گلا چی گل، لوچمبه، لیس پالیس، استای زنجیر باف، آرارا، سر نو قزل خانم، استاسه پایه، بجل بازی، شیطون برشته، جوز بازی، کبدی کبد، عرقچین گردونک، درنه بازی، خرسوز، پالون سوز می باشد.

 • سیزده‌بدر

آداب و رسوم مردم مشهد در نوروز با سیزده بدر به پایان می رسد. مردم روزهای ۱۲، ۱۳ و ۱۴فروردین را در طبیعت دور هم جمع شده و از نعمت‌های خدا لذت می‌بردند. از خوردنی های مرسوم در سیزده بدر می توان آش، کاهو، سکنجبین و چغاله‌بادام نام برد.. مشهدی ها در سیزده بدر، تاب‌های بلندی می بندند و جوان‌ها با آن تاب می‌خورند و یک نفر از پایین انار یا چوب به تاب‌سوار می‌زد تا جواب سوالش را بدهد. در عصر روز سیزده بدر، دخترهای دم بخت نیت می‌کنند و سبزه‌ها را گره می‌زنند.

تاب سواری در سیزده بدر

سیزده بدر مشهدی ها

گره زدن سبزه در سیزده بدر

آیا از این مقاله راضی بودید؟
اشتراک گذاری:
پریسان

امتیاز کاربران

 • من خودم در مشهد زندگی میکنم و با خیلی از این آداب و رسوم آشنا نبودم. ممنون از مسافر سلام با مقالات خوب و کاملش.

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

هتل های مرتبط

 • هتل مدینه الرضا مشهد
  %۲۱
  تخفیف

  هتل مدینه الرضا مشهد

  ۵
  مشهد - ابتدای خیابان شیرازی - نبش شارستان رضوی.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل تابران مشهد
  %۳۵
  تخفیف

  هتل تابران مشهد

  ۴
  مشهد- چهارراه زرینه - روبروی کاشانی 14.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل پارسیس مشهد
  %۴۵
  تخفیف

  هتل پارسیس مشهد

  ۵
  مشهد - بلوار وحدت - بعد از وحدت ۷ - بلوار امیرالمومنین - ساختمان دوم سمت راست.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل حیات شرق مشهد
  %۶۸
  تخفیف

  هتل حیات شرق مشهد

  ۳
  مشهد - خیابان نواب صفوی - بین نواب 10 و 12.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل رفاه مشهد
  %۱۰
  تخفیف

  هتل رفاه مشهد

  ۴
  خیابان امام رضا - خیابان دانش شرقی - شهید حنایی 12.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید

❤️کُدُبدو ؛ کد تخفیف مسافرسلام❤️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
 • شماره تماس شما:
 • نام و نام خانوادگی شما: