آداب و رسوم چهارشنبه سوری در مشهد

آداب و رسوم چهارشنبه سوری در مشهد

زمان خواندن: دقیقه 5
امتیاز کاربران:
امتیاز 3 از 4
شهر: مشهد
دسته بندی: آداب و رسوم
نویسنده: فریبا غلامی نژاد
رزرو هتل های مشهد با یک کلیک

جشن چهارشنبه سوری، یکی از جشن های ایرانی است که در آخرین چهارشنبه هر سال برگزار می شود. این جشن تا قبل از اسلام در روز خاصی انجام نمی شد و معمولا در اواخر زمستان در حالی که زمین درحال گرم شدن بود انجام می گرفت، اما پس از اسلام و حمله اعراب، جشن چهارشنبه سوری به آخرین چهارشنبه سال موکول شد، زیرا در نزد اعراب این روز، روز نحس و شوم بود.

در این شب، مردم جشن و سرور برپا می کنند و در شهرها و روستاها آتش می افروزند.

چهارشنبه سوری

آداب و رسوم چهارشنبه سوری در مشهد

در استان خراسان و شهر مشهد مردم در شب چهارشنبه سوری هیزم آتش می زنند. اسپند دود کردن یا اسپند به داخل آتش ریختن، از آداب و رسوم چهارشنبه سوری در مشهد در تمام جشن ها و مناسبت ها می باشد.

یکی دیگر از آداب و رسوم چهارشنبه سوری در مشهد و شهر های غرب خراسان رضوی مثل سبزوار، چند رسم دیگر از جمله انداختن یک گوی بزرگ در آتش است. به این صورت که با هیزم یک گوی بزرگ درست می کنند و آن را آتش می زنند و از روی یک بلندی پرتاب می کنند و هم زمان می خوانند «غم برو شادی بیا، محنت برو روزی بیا».

رسم بعدی، مراسم علفه است. علفه، موادی است که پادشاهان برای پذیرایی از سفیران و همراهان آنان مصرف می کردند. ریشه این رسم در عقاید کهن خراسانیان است که معتقد بوده اند روح مردگان در چهارشنبه سوری آزاد است و به سوی اقوام خود می آیند.

یکی دیگر از آداب و رسوم چهارشنبه سوری در مشهد، رسم کوزه شکست است. مردم کوزه های جرم گرفته و ظرف های کهنه را به پشت بام می بردند و می شکستند.

در این روز مردم آتش بزرگی می افروختند که تا زمان برآمدن خورشید نگه داشته شود. زمانی که مردم آتش روشن می کنند از روی آن می پرند و در زمان پریدن می خوانند: «زردی من از تو، سرخی تو از من». این جمله بیانگر مراسمی برای تطهیر و پاک سازی مذهبی است که واژه «سوری» معنای «سرخ» به آن اشاره می کند. مردم در این مراسم خواهان آن هستند که تمام رنگ پریدگی و زردی، بیماری و مشکلاتشان را بگیرد و سرخی و گرمی به آنها بدهد.

مراسم چهارشنبه سوری

افروختن آتش

بنیادی ترین عنصر چهارشنبه سوری، عنصر آتش می باشد. در مناطق مختلف ایران، در این شب، گاه سه کپه آتش یا هفت کپه آتش تهیه می کنند.

آتش افروختن

مراسم قاشق زنی

در این مراسم، دختران و پسران جوان چادری روی سر خود می کشند که شناخته نشوند و به در خانه همسایگان و دوستان خود می روند. صاحب خانه ها با شنیدن صدای قاشق هایی که به کاسه ها می خورد، به در خانه می آیند و کاسه هایشان را از آجیل، شیرینی، نقل و پول پر می کنند.

آجیل مشکل گشا

در قدیم، پس از پایان جشن چهارشنبه سوری، خویشاوندان و اهل خانه گرد هم می آمدند و آخرین دانه های نباتی مثل: تخمه هندوانه، تخمه خربزه،  تخمه کدو، فندق، پسته، بادام، نخود، گندم و شاهدانه را روی آتش بو داده می کردند و می خوردند. آنان اعتقاد داشتند که هرکس این معجون را بخورد، نسبت به دیگر افراد مهربان تر می شود و کینه و رشک از او دور می شود.

آجیل مشکل گشا

فال گوشی و گره گشایی

در این مراسم دختران جوان نیت می کنند، پشت دیواری می ایستند و به سخنان رهگذران گوش می دهند و سپس با تفسیر این سخنان پاسخ نیتشان را می گیرند.

امیدوار هستیم توانسته باشیم در این مقاله اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار داده باشیم.

آیا از این مقاله راضی بودید؟
فریبا غلامی نژاد
از کودکی عاشق نقاشی، طراحی، عکاسی و موزیک بودم. همیشه دلیل این علایقم رو چپ دست بودنم میدونستم! با اینکه تجربه و علاقم به نویسندگی کم‌تر است، اما بنا به دلایلی باید در این حرفه فعالیت داشته باشم و سعی دارم تا بهترین و جذاب‌ترین مطالب را برای شما به اشتراک بگذارم. امیدوارم از نوشته‌ها، پادکست‌ها، عکس‌های مقالات و اینفوگرافی‌هایی که طراحی می‌کنم لذت ببرید :)

امتیاز کاربران

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

هتل های مرتبط

 • هتل حیات شرق مشهد
  %۶۸
  تخفیف

  هتل حیات شرق مشهد

  ۳
  مشهد - خیابان نواب صفوی - بین نواب 10 و 12.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل مدینه الرضا
  %۲۱
  تخفیف

  هتل مدینه الرضا

  ۵
  مشهد - ابتدای خیابان شیرازی - نبش شارستان رضوی.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل سلما مشهد
  %۴۴
  تخفیف

  هتل سلما مشهد

  ۲
  خیابان امام رضا - امام رضا 3
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل عقیق رضوی مشهد
  %۴۴
  تخفیف

  هتل عقیق رضوی مشهد

  ۲
  مشهد - خیابان طبرسی - حدفاصل نوغان 1 و 3
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل شکوه ایمان مشهد
  %۴۴
  تخفیف

  هتل شکوه ایمان مشهد

  ۳
  مشهد - خیابان نواب صفوی - بین نواب 10 و 12 - کنار هتل آپارتمان حیات شرق.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید

معرفی هتل کوثر ناب مشهد ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
 • شماره تماس شما:
 • نام و نام خانوادگی شما: