فلسفه سیزده بدر

زمان خواندن: دقیقه
امتیاز کاربران:
امتیاز 4 از 4
دسته بندی: آداب و رسوم
نویسنده: فریبا غلامی نژاد
فلسفه سیزده بدر

سیزدهمین روز از هر ماهی در گاهنامه ی ایرانیان، تیر یا تیشتر نام گرفته است و سیزدهم فروردین ماه را، جشن سیزده بدر نام گذاری کرده اند. مسافر سلام قصد دارد در این مقاله فلسفه ی سیزده بدر را برای شما مطرح کند.

سیزده بدر,روز طبیعت

تیر روز

در گاهشماری ایرانی، هر روز از ماه، نام مخصوصی داشت. مثلا اولین روز هر ماه، اورمزد روز و سیزدهم هر ماه تیر روز نام داشت. تیر در زبان اوستایی «تیشتریه» نام دارد و هم نام با تیشتر، ایزد باران است. بدلیل اطلاق گرفتن نام ایزد باران، می توان گفت که تیر در ایران باستان نمادی از رحمت الهی بوده است.

فلسفه سیزده بدر

ایرانیان باستان اعتقاد داشتند عدد ۱۳ نحس و شوم می باشد. به همین دلیل برای راندن نحسی از خانه خود بیرون می روند و نحسی را در طبیعت به در می کنند. البته برای این باور ایرانیان که روز ۱۳ فروردین ماه نحس است، هیچ روایت تاریخی وجود ندارد و هیچ دانشمندی تاکنون ذکر نکرده که سیزدهم نوروز نحس است. بلکه برعکس آن، بیشتر مردم روز ۱۳ نوروز را بسیار فرخنده و نیکو دانسته اند. مثلا در کتاب آثارالباقیه ابوریحان بیرونی، برای سعد و نحس بودن روزها جدولی وجود دارد که در آن برای سیزدهم فروردین ماه که تیر روز نام دارد، واژه ی سعد به معنای نیک و فرخنده آمده است.

ایرانیان در روز ۱۳ فروردین در طبیعت به جشن و شادی می پرداختند تا از این طریق خود را از نحسی این روز حفظ کنند. مردم در این روز سبزه گره می زنند و یا سبزه هایی که برای سفره هفت سین کاشته بودند را دور می اندازند یا به قولی به آب می دهند. دور انداختن سبزه ها به این دلیل بود که ایرانیان باستان عقیده داشتند تمام مریضی ها و بدی ها در سبزه عید جمع شده و با دور انداختن آن، این پلیدی ها و مریضی ها را از خود دور می کنند. در قدیم تمام دختران و پسران جوان سبزه گره می زدند و آرزو می کردند تا در سال جدید خانواده تشکیل دهند. البته سبزه گره زدن تنها مختص دخترها و پسران دم بخت نبوده و همه می توانند سبزه گره بزنند و آرزو کنند. آنها عقیده داشتند که وقتی گره باز شود آرزوی آنها برآورده خواهد شد.

[WBHTL_SIB]

واژه ی سیزده بدر

کلمه ی سیزده بدر به معنای «در کردن نحسی روز سیزده» می باشد. اما با نگاهی به معانی واژه ها، می توان برداشت دیگری از این واژه داشت. مثلا «در» می تواند جایگزین «دره و دشت» شود. در نتیجه با نگاهی کلی به واژه سیزده بدر می توان گفت که این واژه به معنای «سیزدهم به سوی در و دشت شدن» یا همان بیرون رفتن و در دامان طبیعت سر کردن می باشد.

نتیجه گیری

سیزده بدر، سیزدهمین روز از فروردین ماه است که در این روز مردم به طبیعت می روند و به جشن و شادی می پردازند. فلسفه سیزده بدر با خوش یمنی یا نحس بودن سیزده نزد مردم گره خورده. اما اکثر مردم معتقد اند که این روز را باید در دل طبیعت گذراند.

آیا از این مقاله راضی بودید؟
اشتراک گذاری:
فریبا غلامی نژاد
از کودکی عاشق نقاشی، طراحی، عکاسی و موزیک بودم. همیشه دلیل این علایقم رو چپ دست بودنم میدونستم! با اینکه تجربه و علاقم به نویسندگی کم‌تر است، اما بنا به دلایلی باید در این حرفه فعالیت داشته باشم و سعی دارم تا بهترین و جذاب‌ترین مطالب را برای شما به اشتراک بگذارم. امیدوارم از نوشته‌ها، پادکست‌ها، عکس‌های مقالات و اینفوگرافی‌هایی که طراحی می‌کنم لذت ببرید :)

امتیاز کاربران

  • ممنون از مسافر سلام بخاطر این مقاله و باید بگم من واقعا اون قسمت ” واژه سیزده بدر ” رو نمیدونستم و برام جالب بود!

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

معرفی هتل کوثر ناب مشهد ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: