هفت سین

سین های هفت سین

زمان خواندن: دقیقه 10
امتیاز کاربران:
امتیاز 4 از 4
دسته بندی: آداب و رسوم
نویسنده: مسافر سلام
سین های هفت سین
رزرو هتل در ایران با یک کلیک

سین های هفت سین

هفت سین مهمترین رکن نوروز است و هر ساله ایرانیان نزدیک‌های عید درست در آخرین نفس‌های زمستان در تکاپوی سین های هفت سین به خرید می‌روند و ملزوماتش را فراهم می‌آورند و جهت هرچه زیباتر شدن این سفره نوستالژیک می کوشند.
چیدن سفره هفت سین یکی از آداب و رسوم ایرانیان در عید نوروز است که هر ساله قبل از تحویل سال در هر خانه‌ای انجام می‌شود و بعضی سفره هفت سین را در مدت سیزده روز نوروز نگه می‌دارند و در پایان این دوره، در روز سیزده بدر سبزه سفره هفت سین را به آب می‌دهند.

صفحه رزرو هتل های ایران

این سفره یک سفره خیالی و پوچ و بی معنا نیست، بلکه نشانه‌ای از آن است که در آغاز سال که روز و سال نو می‌شود ما نیز نفس خویش را تهذیب کنیم و بر آن تزکیه ارج نهیم تا خداوندی که هفت آسمان را آفریده و هفت دریا را زیر آن نشانده، بدین وسیله هفت نماد را فرا روی ما قرار داده و به ما نشان می‌دهد که به کدامین وجه زندگی خویش را سپری کنیم و با نشستن و برخاستن در کنار این سفره، اسطوره عشق و صفا و پاکی را که در آن وجود دارد، در جسم و روح خود منعکس کنیم.
سین های هفت سین سفره‌های ما ایرانیان به خاطر عدد مقدس هفت، از 7 عنصر تشکیل شده است.
شما می‌توانید برای اینکه از تاریخچه هفت سین مطلع شوید مقاله قبلی ما را بخوانید تا بدانید در روزگاران گذشته از هفت چین تا هفت سین چگونه سیر تکاملی داشته است.

سین هایی که بر سر سفره قرار می‌گیرند، ویژگی‌هایی دارند که سبب می شود برای این سفره انتخاب شوند. این ویژگی ها ۵ مورد هستند که به این ترتیبند:

 • اصلی‌ترین و مهمترین ویژگی این سین‌ها پارسی بودن نام آن‌ها است. عناصری با نام‌های بیگانه جایی در سفره ندارند.
 • نامشان با حرف سین آغاز شود.
 • ریشه گیاهی داشته باشند.
 • قابل خوردن باشند.
 • نام آنها ترکیبی نباشد مثل: سبزی‌پلو یا سیرترشی.

پس اگر قرار باشد طبق این قوانین و چهار چوب ها سفره هفت سین امسال را بچینیم، این عناصر را که شاید به اشتباه در فرهنگ‌مان ریشه دوانیده‌اند را باید از سفره هفت سینمان حذف کنیم. عناصری همچون سنبل، سکه و سماور که نه پارسی و قابل خوردن هستند و نه ریشه گیاهی دارند.

در زبان پارسی، تنها هفت چیز هستند که این ویژگی‌ها را دارا هستند:

 1. سیر: نماد اهورامزدا
 2. سیب: به نام و عنوان سپندارمذ (اسفند) و نماد پاکی
 3. سبزه: به نام فرشته اردیبهشت و نمادی از پیوند انسان و طبیعت
 4. سنجد: به نام فرشته خرداد و نماد دلبستگی
 5. سرکه: به نام فرشته مرداد و نماد جاودانگی
 6. سمنو: به نام فرشته شهریور
 7. سماق: به نام فرشته بهمن و نماد باران

هرچند که در سفره هفت سین باید به هرحال هفت رکن که با آوای سین آغاز می‌شوند (نمادی از سپنتا) چیده شود، ولی برای زینت و چیدمان دلپذیرتر سفره هفت سین، تقریباً همه خانواده‌های ایرانی رکن‌های دیگری هم در سفره می‌چینند و در آرایش و رنگ‌آمیزی سفره‌شان نهایت خوش سلیقگی را اعمال می‌کنند.

 • سکه: سکه، سین مدرن سفره هفت سین است و جزو سین های هفت سین به حساب نمی‌آید، بعد‌ها به سفره اضافه شده است تا نمادی برای افزایش دارایی باشد.
 • قرآن کریم: قرآن را به نشانه توکل و توسل به خدای متعال بر سفره قرار می‌دهند و درخواست بهترین‌ها را از خالق خویش دارند.
 • آینه: آینه نماد روشنایی است و حتماً باید بالای سفره جای گیرد.
 • ماهی: نماد زایش، تازگی، شادابی و تکاپو است.
 • شمع: مظهر فروغ و روشنایی است.
 • تخم‌مرغ رنگی
 • جامی از آب یا گلاب

شیرینی، آجیل، شیر، ماست، ساعت، اسپند، شاهنامه فردوسی، دیوان حافظ، میوه بیدمشک و … از جمله دیگر عناصری هستند که بر اساس آداب و رسوم هر منطقه در سفره هفت سین گذاشته می شوند.

وقتی سال تحویل می‌شود، اعضای خانواده با گفتن تبریک عید همدیگر را در آغوش می‌گیرند و بزرگترها اسکناس‌های نو و متبرک‌شده بین صفحات قرآن را به کوچکترها عیدی می‌دهند.
تمام این تکاپوها برای رسیدن یک لحظه است: لحظه‌ تحویل سال که به دنبالش بهار می‌آید و نشانه‌هایش را می‌آورد. بهار با جشنواره‌ رنگ‌های شاد گل‌ها و سبزی فراگیرش که در طبیعت و در دامن دشت‌ها به ‌پا می‌شود و به اندام عریان درختان، جامه‌ سبز می‌پوشاند. هر برگ و شکوفه‌ای که جوانه می‌زند شمعی است که به افتخار جشن تولد طبیعت روشن می‌شود.

هفت سین نوروزی

حرف آخر

در آخر گروه مشاوره سفر و رزرواسیون مسافرسلام اوقاتی خوش در کنار سین های هفت سین سفرتان همراه شادی فراوان در این سال نیکو آرزومند است.
از شما همراهان همیشگی می‌خواهیم تا عکس سفره هفت سین خود را برای ما ارسال نمایید تا در کنار یکدیگر در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذاریم.

برای رزرو هتل مشهد به لینک ضمیمه شده مراجعه کنید.

بازدیدها: 145

آیا از این مقاله راضی بودید؟
اشتراک گذاری:
مسافر سلام

امتیاز کاربران

 • مژده هاشمی

  مقاله جالبی بود برایم به خصوص اینکه همیشه میخواستم بدونم چه سین هایی واقعاً در سفره هفت سین قرار می‌گیرند.

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

هتل سپنتا مشهد ⭐️⭐️⭐️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
 • شماره تماس شما:
 • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد