اربعین حسینی

سیر تا پیاز پیاده روی اربعین

زمان خواندن: دقیقه 18
امتیاز کاربران:
امتیاز 4 از 4
دسته بندی: ایام مناسبتی
نویسنده: مسافر سلام
سیر تا پیاز پیاده روی اربعین
رزرو هتل های ایران با یک کلیک

سیر تا پیاز پیاده روی اربعین

چکیده مطلب:
سیر تا پیاز پیاده روی اربعین
سالانه جمعیت کثیری از مردم ایران و سراسر جهان به عشق امام حسین (علیه‌السلام) پای در راهی کویری و سخت می‌نهند تا قدری در غم بزرگ اهل حرم سهیم باشند.

ما در این مقاله تجربیات یکی از دوستانمان را که هرسال در پیاده روی اربعین شرکت می‌کند را در اختیار شما عزیزان قرار داده‌ایم. امیدواریم که در سفر خود از این تجربیات استفاده کنید.
برای چنین سفری دانستن برخی نکات یکی از ملزومات سفر شماست. یه یاد داشته باشید که قرار است 3 الی 5 روز پیاده روی کنید، که دانستن پاسخ سولات زیر بسیار ضروری است:

 1. اقدامات پیش از سفر کدام‌اند؟
 2. ملزومات سفر چیست؟
 3. چگونه به نجف و کربلا برسیم؟

امروز مسافرسلام با زمینه تخصصی رزرو هتل در این مقاله به این سولات پاسخ می‌دهد. توجه به این نکات بسیار کار آمد خواهد بود.
تا انتهای مقاله با مسافرسلام همراه باشید تا باهم راهی سفری زیارتی و پر از عشق شویم و سیر تا پیاز پیاده روی اربعین را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

بیشتر بخوانید: آیین عزاداری ایرانیان در ماه محرم

اربعین حسینی

اربعین تنها روزی از سال نیست، بلکه آیینه‌ای است در برابر چشمان میلیون‌ها انسان عاشق و متعهد که در آن تصویری از قیام خونین محرم چشم بسته است.
در فرهنگ عاشورا به چهلمین روز شهادت امام حسین (علیه‌السلام) اربعین گفته می‌شود. در روز بیستم ماه صفر، مراسم سوگواری در کشورها و شهرهای مختلف برپا می‌شود و مردم همراه با دسته‌های سینه زنی و عزاداری به تعظیم و شعار دینی می‌پردازند. در شهر کربلا نیز اربعین حسینی با شکوه و عظمت خیلی خاصی برگزار می‌شود.

یکی از زیباترین جلوه‌های اربعین حسینی حرکت پیاده مشتاقان آن حضرت است که حماسه‌ای وصف نشدنی را می‌آفریند. هرساله جمعیت کثیری از مسلمانان از تمام نقاط جهان برای زیارت اهل بیت راهی کربلا می‌شوند. این سفر نیازمند اقدامات و رعایت نکاتی است که در ادامه این مقاله به آنها اشاره می‌کنیم.

چه اقداماتی پیش از سفر انجام دهیم؟

تهیه ویزا

گذرنامه

دوستان عزیزی که قصد سفر به کشور عراق را دارند باید قبل از سفر ویزای این کشور را تهیه نمایند. برای گرفتن ویزا باید از طریق شرکت‌های زیارتی و یا سامانه سماح که مربوط به سازمان حج و زیارت است، اقدام کنید.

برای شرکت در پیاده روی اربعین حداقل اعتبار گذرنامه شما می‌تواند فقط 3 ماه باشد. در غیر این صورت به پلیس 10+ مراجعه کنید و آن را تمدید کنید. پس از اینکه از اعتبار گذرنامه خود اطمینان پیدا کردید باید برای گرفتن ویزا اقدام کنید. برای تهیه ویزا می‌توانید از طریق شرکت‌های زیارتی اقدام کنید و حداکثر در مدت یک روز ویزا خود را دریافت کنید. همچنین می‌توانید با در دست داشتن اصل گذرنامه و دو قطعه عکس 3*4 رنگی زمینه سفید، به حج و زیارت و یا کنسولگری‌های عراق در شهرهای مشهد، اهواز، اصفهان، شیراز، تبریز، کرمان، یزد، رشت، قم، کرج، ساری، سوسنگرد، ایلام و یا کرمانشاه مراجعه کنید و ویزای سه ماهه عراق را بگیرید.

اگر می‌خواهید به صورت گروهی (چند نفری) سفر کنید و بیشتر از 5 نفر هستید، می‌توانید ویزای گروهی یا مانفست تهیه کنید. توجه داشته باشید که با گرفتن ویزای گروهی، باید تمام اعضا باهم از مرز عبور کنند اما برای برگشت لزومی برای باهم بودن وجود ندارد.

تهیه ویزا به صورت اینترنتی

اگر به هر دلیلی مایل نباشید که از آژانس های مسافرتی و یا دفاتر زیارتی اقدام به گرفتن ویزا کنید، می‌توانید از طریق سامانه سماح این کار را انجام دهید. سامانه سماح با هدف دریافت روادید عراق جهت مشتاقان زیارت اربعین حسینی راه اندازی شد. برای دسترسی به این سامانه به نشانی samah.haj.ir مراجعه فرمایید و نسبت به گرفتن ویزای خود اقدام کنید.

ملزومات پیاده روی کربلا

پیاده روی اربعین, اربعین حسینی

برای پیاده روی اربعین تهیه وسایل مناسب بسیار اهمیت دارد به طوری که نداشتن هرکدام از این وسایل سفر را برای شما بسیار سخت و طاقت‌فرسا خواهد کرد.
برای چند روز پیاده روی تهیه وسایل زیر را به شما پیشنهاد میکنیم. این وسایل عبارتند از:

 1. پوشیدن کفش مناسب

یکی از ضروری ترین وسایل برای سفر پیاده روی داشتن کفش مناسب است، زیرا نداشتن کفش راحت و مناسب موجب آزردگی و آسیب پا می‌شود. توجه داشته باشید که نیازی نیست کفشی گران قیمت تهیه کنید، باید کفشی را به پا کنید که در هنگام پیاده روی کوچک ترین فشار یا ناراحتی به پای شما وارد نشود. کفشی که روزانه به پا می‌کنید و تنها چند دقیقه پیاده روی می‌کنید و با آن احساس راحتی می‌‌‌‌‌‌کنید، دلیل بر این نمی‌شود که کفش مناسب برای پیاده روی است. به یاد داشته باشید که شما قرار است حدود 3 روز پیاده روی کنید و کفش‌هایی که در طول روز با آن احساس راحتی می‌کنید میزان راحتی شما در یک سفر چند روزه را تضمین نمی‌کند.

برای اطمینان از راحتی کفش می‌توانید کفش مورد نظر خود را بپوشید و 5 دقیقه با آن پیاده روی کنید و در تمام مدت توجهتان کاملاً بر روی انگشتان، سینه و پشت پایتان باشد. اگر در این مدت هیچ گونه فشار و ناراحتی در این نواحی احساس نکردید، آن کفش شما برای پیاده روی مناسب است.
پس سعی کنید به دنبال کفش مناسب باشید و کفشی را انتخاب کنید که نو نباشد و امتحان خود را پس داده باشد.

 1. پوشیدن لباس مناسب

آب و هوای عراق گرم و بیابانی است و دارای روزهای گرم و شب‌های بسیار سرد می‌باشد. به همین جهت بهتر است که قبل از سفر، به پیش بینی آب و هوا نگاهی بیندازید و با توجه به آن برنامه ریزی کنید.

لباس‌هایی که برای این سفر مناسب هستند عبارتند:

 • لباس گرم
 • لباس خنک
 • پانچو
 • پارچه
 1. کوله پشتی و وسایل مورد نیاز

داشتن کوله پشتی مناسب به اندازه یک کفش خوب اهمیت دارد.
کوله پشتی انتخابی شما باید به خوبی بر روی دوشتان قرار بگیرد، به طوری که هیچ فشاری بر روی کتف و شانه‌ها وارد نشود. برای اینکه از راحتی کوله پشتی خود اطمینان حاصل کنید باید وسایل خود را درون آن بگذارید و کمی با آن قدم بزنید. اگر در این مدت کوچک‌ترین فشار و یا نارحتی احساس کردید، آن کوله پشتی مناسب چنین سفری نیست. زیرا در طول این سفر به دلیل خستگی زیاد کوچک‌ترین وزن را احساس خواهید کرد و حتی در روزهای آخر تمایل دارید سبک‌ترین وسایل خود را نیز کنار بگذارید.

وسایل مورد نیاز برای این سفر عبارتند از:

 • یک دست لباس شخصی و ضروری: یک دست لباس برای این سفر کافی است، چون حمل کردن لباس اضافی برای شما مشکل خواهد بود.
 • ماسک: بدلیل آلودگی هوا و گرد و غبار فراوان در مسیر پیاده روی، بیماری ها خیلی راحت انتقال پیدا می‌کنند و موجب مریضی خواهد شد. پس حتماً یک ماسک همراه داشته باشید تا از آلودگی و بیماری ها تا حدی درامان بمانید.
 • عینک آفتابی: بدلیل تابش مستقیم خورشید در مسیر پیاده روی، داشتن عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب، از ملزومات سفر هستند.
 • کرم ضد آفتاب
 • پماد زینک یا پودر بچه برای جلوگیری از عرق سوز شدن: سه روز پیاده روی خواهید کرد، پس حتماً پماد زینک یا پورد بچه جهت جلوگیری از عرق سوز شدن پاها همراه داشته باشید.
 • قرص سرما خوردگی
 • پاور بانک و شارژر: اگر پاور بانک دارید حتماً آن راه همراه خود ببرید چون در زائر سراهای بین راه تعداد پریز ها محدود است و ممکن است نتوانید موبایل و یا دوربین خود را شارژ کنید.
 • مایع دستشویی
 • دمپایی: اگر یک جفت دمپایی همراه خود داشته باشید می‌توانید در هر استراحت گاه پاهای خود را با آب و صابون بشویید، کمی استراحت کنید و بعد به راحتان ادامه دهید.
 • کیسه خواب: دو ملافه سبک و یا یک کیسه خواب همراه داشته باشید تا شب ها برای استراحت از آن ها استفاده کنید.

اگر قصد دارید کودکتان را با خود همراه کنید حتماً سری به خبرنامه مسافرسلام بزنید.

راه های رسیدن به نجف و کربلا

برای شرکت در پیاده روی اربعین باید ابتدا به شهر نجف برسید. برای رسیدن به این شهر دو راه دارید:

هوایی: شما می‌توانید از شهرهای مشهد، تهران، اصفهان، تبریز، کرمان، ساری، اهواز، یزد و آبادان به صورت مستقیم به نجف پرواز کنید.

زمینی: اگر بخواهید از راه زمینی به نجف برسید باید از پایانه‌های مرزی مهران، شلمچه، چزابه و خسروی عبور کنید. پس از گذشتن از این مرزها با استفاده از ماشین‌های گذری خود را به شهر نجف برسانید. در ادامه برای آگاهی بیشتر با این مرزها، توضیح مختصری درمورد هرکدام آورده‌ایم.

 • مرز مهران: مرز مهران شلوغ‌ترین و مهم‌ترین مرز است که در جنوب استان ایلام قرار دارد. از این مرز تا نجف حدود 5 ساعت راه پیش روی شماست.
 • مرز شلمچه: مرز شلمچه در استان خوزستان قرار دارد و از این مرز تا نجف حدود 7 ساعت راه در پیش خواهید داشت.
 • مرز چزابه: مرز چزابه در استان خوزستان قرار دارد و تا شهر نجف حدود 6 ساعت فاصله دارد.
 • مرز خسروی: این مرز در استان کرمانشاه قرار دارد و فاصله آن تا نجف حدود 6 ساعت است.

برای پیاده روی اربعین دو مسیر پیش رو دارید:

مسیر نجف به کربلا

مسیر بغداد به کربلا

مسافت پیاده روی

زائران عراقی از شهرهای خود به کربلا حرکت می‌کنند و زائران ایرانی معمولاً از مسیر نجف تا کربلا را برای پیاده‌روی انتخاب می‌کنند. مسافت بین نجف تا کربلا حدود 80 کیلومتر است  که طی کردن این مسیر با پای پیاده بین 2 الی 5 روز زمان نیاز دارد. تعداد 1452 ستون در مسیر نجف به کربلا وجود دارد که فاصله بین ستون ها 50 متر می‌باشد.

برپایی موکب ها در مسیر پیاده‌روی

در این روزها هتل به سختی پیدا می‌شود و هزینه هتل بسیار زیاد است. اما هرساله در مسیر پیاده‌روی مکان‌هایی به صورت چادرهای بزرگ به نام موکب، به صورت مردمی برپا می‌شود. در این موکب‌ها امکانات و خدمات رفاهی و بهداشتی به صورت رایگان به زائران ارائه می‌شود. مدیریت این موکب‌ها به شکل مردمی و مستقل از دولت انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید: آیین پیاده روی به مشهد الرضا در پایان ماه سفر

شماره های ضروری

چنانچه در مدت پیاده روی مشکلی برای شما پیش آمد می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

اورژانس: 104

افراد گمشده: 07801300561

احکام شرعی: 07814651353

اداره مرکزی: 07801004758

سخن آخر: همراه شدن با کاروان پیاده نیازمند رعایت نکاتی است تا از این سفر معنوی نهایت رضایت را داشته باشید. ما در این مقاله سیر تا پیاز پیاده روی اربعین حسینی را به شما عزیزان معرفی کردیم. با رعایت این نکات و همچنین داشتن روحیه و عشق حسینی، از سفر خود راضی خواهید بود.

اگر قصد شرکت در این پیاده روی بزرگ و معنوی را دارید و یا در سال های گذشته این سفر را تجربه کردید، می‌توانید تجربیات و خاطرات خود را با ما درمیان بگذارید.

هنگام زیارت اهل بیت ما را از دعای خود محروم نفرمایید.

رزرو هتل مشهد

بازدیدها: 773

آیا از این مقاله راضی بودید؟
اشتراک گذاری:
مسافر سلام

امتیاز کاربران

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

هتل سپنتا مشهد ⭐️⭐️⭐️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
 • شماره تماس شما:
 • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد