آیین عزاداری ایرانیان در ماه محرم

زمان خواندن: دقیقه
امتیاز کاربران:
امتیاز 0 از 4

با آغاز ماه محرم و شروع عزاداری عاشقان امام حسین (ع) در جای جای ایران ، بد نیست ما هم سیری در شهرهای مختلف داشته و با رسوم مختلف عزاداری در اقصی نقاط کشور آشنا شویم .

مشهد و شام غریبان

یکی از رسم های دیرین در مشهد تعویض پرچم گنبد امام رضا (ع) و پوشش ضریح حرم مطهر رضوی است که در آخرین روز ماه ذی الحجه با حضور خادمان و قرائت صلوات خاصه و مرثیه سرایی و عزاداری صورت می گیرد .

با شروع دهه ی اول محرم در همه جای شهر پرچم های عزا نصب شده  و در روزهای تاسوعا و عاشورا شاهد انبوه عزادارانی هستیم که سینه زنان و زنجیر زنان همه به سمت حرم مطهر حضرت رضا (ع) در حرکت هستند .

در مراسم شام غریبان همه خادمان حرم دور تا دور یکی از بزرگترین صحن ها ، شمع به دست می ایستند و یکی در وسط نوحه می خواند.

از نذری های رایج در مشهد شله مشهدی ، دیکچه و شله زرد می باشد .

آیین عزاداری در مشهد و شام غریبان

آذربایجان و طشت گذاری

از ریشه دارترین آیین های استان آذربایجان و مردم ترک زبان در ماه محرم آیین طشت گذاری است که در روزهای پایان ماه ذی‌ الحجه برگزار می ‌شود و مردم با این آیین که نمادی از دریغ کردن آب فرات از لب تشنگان کربلا است به پیشواز عزاداری می روند .

در این مراسم طشت های مسی که مزین به نام آقا امام حسین و سقای دشت کربلا ابوالفضل العباس شده است بر روی دستان عزاداران به حرکت در می آید و همراه سوز و نوای حسینیان پر از آب می شود وبه نیت تبرک از این آب برای شفای بیماران بر می دارند .

آیین عزاداری در آذربایجان و طشت گذاری

یزد و نخل برداری

آیین نخل برداری از ویژگی‌های منحصر به فرد عزاداری در استان یزد است به این صورت که نخلی از جنس چوب را با همکاری و همیاری اهالی به شکل تابوت سیدالشهدا(ع) یا نمادی از یکی از شهدای کربلا درمی آورند و در روز عاشورا ده ها نفر آن را که نزدیک به چندین تن وزن دارد حمل می کنند .

آیین عزاداری در یزد و نخل برداری

کاشان و چاووش عزا

در آخرین روز ذیحجه با ورود دسته ی چاووش عزا به بازار شهر کاشان مردم و کسبه از فرا رسیدن ماه محرم مطلع می‌شوند. بیشتر اعضا این دسته مداحان اهل بیت(ع) هستند كه هر كدام در مسیر راه اشعاری را در رثای امام حسین (ع) و واقعه عاشورا می‌خوانند. مراسم «توغ»‌برداری در كاشان نیز از جمله آداب مورد توجه اهالی این شهرستان است. زمان برداشتن توغ در كاشان معمولا در شب و روز عاشورا و شانزدهم محرم است، مرسوم است كه دسته‌های عزاداری به دنبال آن به بازار رفته و در پای آن عزاداری می‌كنند.

آیین عزاداری در کاشان و چاووش عزا

لرستان و گل مالی

گِل مالی آیین چند صد ساله مردم لرستان است که در آن مردم برای عرض ارادت به امام حسین(ع)، در روز عاشورا  سرتاپای خود را با گِلی که معطر به گلاب است آغشته می‌کنند و دور آتش می‌ایستند تا گل روی لباسشان خشک شود.

سینه ‌زن‌ها دسته‌دسته گرد هم می‌آیند، با سینه زدن دسته‌جات گردوغباری به آسمان بلند می‌شود و روی چهره همه عزاداران حسینی می‌نشیند که غم و ماتم در چهره یک ‌یک عزاداران حسینی دیده می‌شود.

آیین عزاداری در لرستان و گل مالی

با رزرو هتل های سراسر کشور از مسافر سلام شاهد عزاداری های عاشقان حسینی باشید . 

آیا از این مقاله راضی بودید؟
برچسب ها: آیین ایرانی
اشتراک گذاری:
فهمیه پورحسینی
نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

نزدیک ترین هتل 5 ستاره به حرم امام رضا (ع) در مشهد

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: