پیاده روی به مشهد الرضا

آیین پیاده روی به مشهد الرضا در پایان ماه صفر

زمان خواندن: دقیقه 10
امتیاز کاربران:
امتیاز 4 از 4
شهر: مشهد
دسته بندی: آیین عزاداری
آیین پیاده روی به مشهدالرضا در پایان ماه صفر
رزرو هتل های مشهد با یک کلیک

اکنون که به پایان ماه صفر و شهادت امام رئوف علی‌بن‌موسی الرضا علیه‌السلام نزدیک می‌شویم در شهر مقدس مشهد و جاده‌های اطراف منتهی به شهر، شاهد زائرانی هستیم که با پاهای خسته، عقایدی استوار و قلبی مملوء از عشق مولا به سمت حرم مطهر رضوی و پابوسی سلطان خراسان از جای جای ایران در حرکتند و حتی سرمای سوزناک پاییزی مانع از این عشق نمی‌شود.

آیین پیاده روی به مشهد الرضا در پایان ماه صفر

پیاده روی زائران موسی الرضا

افرادی که تجربه سفر به کربلای اباعبدالله در ایام اربعین را دارند می‌دانند که با وجود اینکه امکانات در این مسیر قابل مقایسه با مهمان‌نوازی شیعیان عراقی، فراوانی موکب و امکانات رفاهی برای خواب و خوراک در عراق نیست اما عاشقان امام هشتم علیه‌السلام این سنت مقدس را زنده نگه داشته و هر سال پرشورتر برگزار می‌کنند و سختی راه را به جان می‌خرند.

فلسفه “آیین پیاده روی به مشهد الرضا در پایان ماه صفر” به سال ۲۰۰ هجری و هجرت امام رضا (ع) که یک مهاجرت سیاسی اجباری به دستور خلیفه وقت بود بر می‌گردد. مولایمان به‌ اجبار، به ولایت‌ عهدی مأمون انتخاب شده و از مدینه به سمت مرو، مرکز خلافت مأمون حرکت و این مسیر را شهر به شهر طی نموده‌اند و از هر کوچه و برزنی که رد می‌شدند، همه را شیفته خود می‌‌ساختند.

مسیر هجرت امام از مدینه به مرو چنین است: مدینه، مکه (برخی این شهر را مسیر هجرت نمی‏‌دانند)، نباج، بصره‏، اهواز، اربق (اربک)، ارجان (بهبهان)، ابرکوه (ابرقوه)، ده شیر (فراشاه)، یزد، قدمگاه خرانق (مشهدک)، رباط پشت‏، بادام ‏نیشابور، قدمگاه نیشابور، ده سرخ‏، طوس‏، سرخس‏ و مرو.

پیاده روی تا مشهد

حالا بعد از این همه ‌سال عده‌ای دوباره می‌خواهند این مسیر را به یاد امام شهیدشان پیاده طی کنند. این عاشقان مشتاق از هر نقطه ایران می‌توانند برای پیاده‌روی تا حرم امام رضا علیه‌السلام اقدام کنند. اما چهار ورودی برای پیاده‌روی تا حرم امام رضا علیه‌السلام وجود دارد که دو تا از این ورودی‌ها اصلی هستند. یکی از این ورودی‌ها در شمال مشهد و از شهر قوچان شروع می‌شود و افرادی نیز که بخواهند از نیشابور پیاده‌روی خود را شروع کنند، حداقل سه چهار روز قبل باید خود را به ورودی دیگر برسانند. چرا که در بهترین حالت در یک روز بیشتر از ۲۵ کیلومتر نمی‌توانند طی کنند. کسانی هم که قادر نیستند تمام مسیر را پیاده‌روی کنند، می‌توانند به موکب ملک‌آباد در ۳۵ کیلومتری مشهد بیایند و از آنجا یک‌روزه به مشهد برسند. اگر به‌صورت انفرادی می‌خواهید به این سفر بیایید، بهتر است یک کوله سبک همراه خود داشته باشید و چون فاصله موکب‌ها از هم زیاد است، یک مقداری خوراکی سبک در کوله داشته باشید، بهتر است.

موکب برای زائران پیاده مشهد

زائران پیاده مشهدالرضا در روز سی‌ام صفر، مصادف با شهادت امام رضا علیه‌السلام به مشهد رسیده و خود را به بارگاه ملکوتی امام رضا علیه‌السلام می‌رسانند. در آنجا به برپایی دسته‌جات عزاداری، به سینه‌زنی و زنجیرزنی می‌پردازند و پس از برپایی نماز جماعت ظهر شهادت به شهر خود باز می‌گردند.

حرم مطهر در ماه صفر

هم‌اکنون موکب‌های زیادی در مسیر نیشابور تا مشهد برای پذیرایی از زائران پیاده مشهدالرضا برپا شده است. همچنین جاده‌ای کوچک در امتداد بزرگراه نیشابور مشهد برای رفاه حال زائران پیاده احداث گردیده است. به امید روزی که در این مسیر شاهد موکب‌های مجهزتر و میزبانی بهتر مردم از این زائران رضوی باشیم.

در این مقاله تصاویری زیبا از “آیین پیاده روی به مشهد الرضا در پایان ماه صفر” را برایتان فراهم کرده‌ایم.

عزاداری در ماه صفر در مشهد

میدان بیت المقدس مشهد در ماه صفر

پیاده روی زائران تا حرم رضوی

پیاده روی به مشهد

زائران پیاده رضوی

پیاده روی در مشهد

اگر تصمیم سفر به مشهد در ایام شهادت مولا علی ابن موسی الرضا علیه السلام را دارید می توانید برای رزرو هتل از مسافر سلام کمک بگیرید.

آیا از این مقاله راضی بودید؟
برچسب ها: آیین ایرانی
اشتراک گذاری:
فهمیه پورحسینی
نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

هتل های مرتبط

👇🏻 مسافرسلام را اینجا بشناسید 👇🏻

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: