فلش/پیکان

مجموعه کاخ نیاوران

  • نام(ها):
    مجموعه کاخ نیاوران
  • موقعیت جغرافیایی:
    تهران ، میدان شهید باهنر (میدان نیاوران) ، مجموعه کاخ نیاوران .

مجموعه کاخ نیاوران در شمال شرق شهر تهران واقع شده.این کاخ در مجموعه باغ نیاوران با مساحتی حدود 11 هکتار در میدان شهید باهنر تهران قرار دارد. کاخ نیاوران دارای زیبایی و جذابیت طبیعی و تاریخی بسیاری می باشد. بناهای این مجموعه مربوط به دوره های قاجار و پهلوی است.شاهان قاجار در ابتدا کاخ نیاوران را مکانی خوش آب و هوا جهت اقامت ییلاقی خود برگزیدند.

درمورد وجه تسمیه کاخ نیاوران می توان چنین گفت که،در قدیم منطقه نیاوران تهران پر از نیزارهایی بوده که مردم برای جمع آوری و استفاده از نی های موجود در این مناطق به این محله می آمدند، به همین دلیل به محله نی آوران مشهور بوده که با گذشت زمان به نیاوران تغییر نام پیدا کرد.

در زمان فتحعلی شاه قاجار کاخ کوچکتری در محل کاخ نیاوران قرار داشت که در دوره حکومت محمد رضا پهلوی تخریب شد و کاخ نیاوران فعلی به جای آن ساخته شد. احداث این کاخ در سال 1337 به دستور محمد رضا پهلوی آغاز شد و در سال 1346 به اتمام رسید. این بنا مساحتی حدود 9000 مترمربع دارد که در ابتدا محلی برای پذیرایی مهمانان خارجی درنظر گرفته شده بود، اما بعد از اتمام ساخت به محل سکونت محمدرضا پهلوی و خانواده اش اختصاص یافت. این کاخ توسط مهندس عبدالعزیز فرمانفرماییان طراحی شد، همچنین آییه کاری آن توسط استاد علی اصغر،گچ بری توسط استاد عبداللهی و کاشی کاری نمای خاری آن توسط استاد ابراهیم کاظم پور انجام شد.

این کاخ در سال 1357 توسط نیروهای انقلابی تسخیر شد و در سال 1360 به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحویل داده شد.در سال 1365 کاخ موزه نیاوران گشایش یافت.در سال 1376 موزه جان نما،در سال 1377 کاخ صاحبقرانیه و در سال 1379 کوشک احمد شاهی در معرض بازدید عموم قرار گرفت.

اکنون محوطه این کاخ شامل کاخ نیاوران،کوشک احمدشاهی،کاخ صاحبقرانیه و گلخانه ها و مدرسه اختصاصی پهلوی می باشد.

بازدیدها: 13

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: