فلش/پیکان

موزه جواهرات ملی

 • نام(ها):
  موزه جواهرات ملی
 • موقعیت جغرافیایی:
  تهران، خيابان فردوسی، شماره 213، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران، خزانه جواهرات ملی

موزه جواهرات ملی، گنجینه‌ای بی مانند از مجموعه گرانبهاترین جواهرات جهان است که طی قرن‌های متمادی گردآوری شده‌است. این موزه در زیرزمین بانک مرکزی ایران واقع شده است و سنگ‌های قیمتی و ارزشمند تاریخ ایران، جواهرات و اشیاء سلطنتی در آن نگهداری می‌شود. این مکان به عنوان خزانه ملی جواهرات شناخته می‌شود اما به آن گنجینه با موزه جواهرات ملی نیز گفته‌می‌شود.

تاریخچه موزه جواهرات ملی

پادشاهان ایرانی تا قبل از دوره صفویه اقدام به جمع‌آوری و نگهداری جواهرات و سنگ‌های زینتی نکرده بودند. در دوران صفوی پادشاهان اقدام به جمع‌آوری جواهرات فروخته شده به کشورهای مجاور کردند. بعد از حمله افغان‌ها به ایران بخشی از جواهرات جمع‌آوری شده به افغانستان فرستاده شد که با تلاش نادرشاه بخش زیادی از آن‌ها به ایران بازگشت. نادرشاه به علت بی‌تفاوتی پادشاه هند نسبت به نامه‌های او، که مبنی بر باز پس فرستادن جواهرات فرستاده شده به هند بود، به این کشور لشکرکشی کرد و همین کار او موجب برگرداندن بخش زیادی از جواهرات به ایران شد. نادرشاه بخشی از این جواهرات را به پادشاهان وقت، بخشی دیگر را به آستان مقدس رضوی و بخشی را بعنوان هدیه به سپاهیان اعطا کرد.

در دوران قاجار جواهرات در کاخ گلستان نگهداری می‌شد. با روی کار آمدن رضا شاه پهلوی، جواهرات سلطنتی به زیرزمین کاخ مرمر انتقال داده شد. بعد از تکمیل ساختمان بانک مرکزی، بخش عمده‌ای از این جواهرات به موزه بانک ملی ایران منتقل شد و پشتوانه اسکناس گردید.

در موزه جواهرات ملی بسیاری از جواهرات دوره صفوی، دوره افشار، دوره قاجار و دوره پهلوی به نمایش گذاشته‌شده‌است. از جمله این جواهرات می‌توان به تاج کیانی، تاج پهلوی، نیم تاج فرح پهلوی، الماس دریای نور (درشت‌ترین و زیباترین الماس برلیان در میان گوهرهای سلطنتی ایران و از گوهرهای معروف جهان)، جقه نادری، کره جواهر نشان، تخت طاووس (قاجاری)(تخت خورشید) و تخت نادری اشاره کرد.

مساحت موزه جواهرات ملی ایران 1000 متر مربع می‌باشد که توسط آلمانی‌ها ساخته شده‌است. این موزه تا قبل از انقلاب اسلامی فعالیت داشته‌است و بعد از آن تا سال 1369 تعطیل شد. در سال 1369 مجددا برای بازدید عموم بازگشایی شد. این موزه مجهز به سیستم ایمنی می‌باشد.

ساعات بازدید از موزه جواهرات ملی

بازدید از این خزانه روزهای شنبه تا سه شنبه از ساعت 14:00 الی 16:30 امکان‌پذیر می‌باشد.
خزانه جواهرات ملی در روزهای چهارشنبه، پنج شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی، همچنین خارج از ساعات فوق تعطیل می‌باشد.

توجه داشته باشید که افراد زیر 12 سال اجازه ورود به گنجینه را ندارند.

هزینه بازدید از موزه جواهرات ملی

 • پژوهشگران و دانشجویان: 2000 تومان
 • بازدیدکنندگان داخلی: 4000 تومان
 • بازدیدکنندگام خارجی: 20000 تومان

بازدیدها: 3

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
 • شماره تماس شما:
 • نام و نام خانوادگی شما:

کاربر جدید هستید؟ ساخت حساب کاربری


ورود

فراموشی کلمه عبور؟

قبلا عضو سایت شده اید؟ورود


عضویت