فلش/پیکان

موزه فرش تهران

  • نام(ها):
    موزه فرش تهران
  • موقعیت جغرافیایی:
    تهران ، خیابان کارگر شمالی ، تقاطع دکتر فاطمی ، شمال پارک لاله .

موزه فرش، یکی از موزه های استان تهران است که به دستور فرح پهلوی، در ضلع شمالی پارک لاله ساخته و در ۲۲ بهمن ماه ۱۳۵۶ توسط وی گشوده شد.

مساحت ساختمان این موزه ۳۴۰۰ مترمربع است و آذین های نمای بیرون آن مانند دار قالی است. این ساختمان دارای دو تالار است که برای نمایش دادن انواع قالی های گلیم و دست باف مورد استفاده قرار می گیرد. تعداد ۱۵۰ قطعه فرش در طبقه اول این ساختمان به نمایش گذاشته شده و در طبقه دوم آن نمایشگاه های موردی و فصلی برگزار می شود.

این مجموعه شامل با ارزش ترین نمونه های قالی ایران از قرن نهم هجری تا دوره معاصر است که از منابع غنی تحقیقی برای هنر دوستان و پژوهشگران به حساب می آید. حدود ۱۳۵ تخته از شاهکارهای قالی ایران، در تالار طبقه هم کف در معرض نمایش گذاشته شده. همچنین وجود تابلو فرش های نفیس تبریزی در این نمایشگاه توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

حدود ۳۵۰۰ جلد کتاب به زبان های فارسی، عربی، انگلیسی، فرانسه و آلمانی، در کتابخانه موزه در اختیار پژوهشگران و هنر دوستان قرار می گیرد. کتاب فروشی این موزه در کنار کتابخانه، مشغول به کار می باشد. از اهداف این موزه میتوان به پژوهش در سوابق، تحولات و کیفیت تاریخی هنر و صنعت فرش، گردآوری و خریداری نمونه انواع قالی های دست باف ایرانی و همچنین برگزاری نمایشگاه های موقت از فرش ایران و سایر نقاط جهان، اشاره کرد.

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: