برای استفاده از وب سایت مسافر سلام، جاوا اسکریپت مرورگر شما باید فعال باشد

بند گلستان

  • نام(ها):
    بند گلستان
  • موقعیت جغرافیایی:
    مشهد، طرقبه، روستا گلستان، بند گلستان

همواره آب و سد باعث ایجاد شدن منظره‌ای زیبا می‌شود که می‌تواند یک منطقه تفریحی مناسب نیز باشد. گروه گردشگری مسافرسلام در این مطلب به معرفی بند گلستان مشهد که در نزدیکی شهر مقدس مشهد قرار دارد پرداخته است.
شهر مشهد یکی از شهرهای توریستی ایران می‌باشد که علاوه بر وجود بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) جاذبه‌های فراوان دیگری دارد. با مراجعه به لینک جاهای دیدنی اطراف مشهد و رودخانه های مشهد می‌توانید جاذبه‌های مشهد را ببینید.

بند گلستان یکی از بندهای تاریخی استان خراسان است که در ۸ کیلومتری غرب مشهد بر روی رودخانه گلستان احداث شده‌است. این بند هم اکنون از محل‌های دیدنی و توریستی شهر مشهد به‌شمار می‌رود. بند یا سد گلستان نیز از جاذبه‌های دیدنی استان خراسان رضوی و شهر مشهد است که در فاصله 6 کیلومتری مشهد و در پایین دست منطقه توریستی طرقبه و آب‌های جاری دره‌های بالادست را پشت خود جمع کرده و منظره‌ای زیبا و دیدنی به وجود آورده‌است، که بسیاری از علاقمندان به طبیعت و تفریح قایق سواری را به سوی خود می‌کشاند.

قدمت بند گلستان

بند گلستان آجری بوده و تاریخ آن به زمان تیموری برمی‌گردد و اهمیت مهندسی آب را در زمان‌های قبل  یادآور می‌نماید. روستا تاریخی گلستان هم که سد مذکور را  به نام همین روستا نام‌گذاری کرده‌اند، از لحاظ موقعیت امام زادگان یاسر و ناصر که روایت است، جسد آن‌ها سوزانده شده دارای اهمیت مذهبی خاصی است. بعضی دیگر گلستان را به نام کنیز گوهرشاد دانسته و قریه و بند گلستان را به او نسبت داده‌اند. با وجود قدمت 500 ساله‌ای که این بند گلستان دارد همچنان سالم پابرجاست و از همه مهمتر هم‌اکنون از محل‌های دیدنی و توریستی شهر مشهد به شمار می‌رود. در مورد سازنده بند گلستان نظرات متفاوتی ارائه شده‌است. بعضی بنای بند گلستان را به شاهرخ پسر تیمور گورکانی نسبت داده‌اند و برخی بند را از بناهای گوهرشادبیگ مهمسر شاهرخ می‌دانند. بعضی دیگر گلستان را به نام کنیز گوهرشاد دانسته و قریه و بند گلستان را به او نسبت داده‌اند. هدف از احداث این بند آبیاری اراضی کشاورزی پایین دست و قریه آبکوه بوده‌است.

موقعیت جغرافیایی

بند گلستان در عرض شمالی ۳۶ درجه و طول شرقی ۵۹ درجه، در ارتفاع ۱۱۹۰ متری از سطح دریا واقع شده‌است. بند گلستان در محلی ساخته شده‌است که عرض دره تنگ‌تر می‌شود و در دو طرف آن صخره‌های عظیمی وجود دارد. سنگ تکیه‌گاه آن از گرانیت و گرانودیوریت موسوم به لوکو گرانیت است.
طول بند در قسمت پایه در کف رودخانه ۳۰٫۶ متر است و هر چه به طرف بالا ادامه می‌یابد بر مقدار آن افزوده می‌شود و در بالا طول تاج فعلی ۱۳۰ متر است. عرض تاج یا ضخامت سد در بالا ۱۰٫۵ متر و در پایین حدود ۲۵ متر است. ارتفاع سرریز بند ۲۰ متر از بستر رودخانه منظور شده‌است.

در فضای اطراف بند گلستان رستوران و قهوه‌خانه وجود دارد و همچنین می‌توان در دریاچه زیبا آن قایقرانی کرد.

بند گلستان از جمله موقوفات علی بن موسی‌الرضا است و مالکیت آن در حال حاضر بین موقوفات آستان قدس رضوی و مسجد گوهرشاد مشترک می‌باشد و مدار آن بر یازده سهم قرار دارد که هفت سهم آن موقوفه آستان قدس و چهار سهم بقیه وقف بر مصارف جامع گوهرشاد است.

بند گلستان در ۱۲ کیلومتری غرب مشهد و در حدود ۴ کیلومتری طرقبه واقع شده است.

اشتراک گذاری:

تصاویر بند گلستان

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: