جاهای دیدنی اطراف مشهد

جاهای دیدنی اطراف مشهد

در این مطلب مسافر سلام قصد دارد جاهای دیدنی اطراف مشهد را به زائران و گردشگران معرفی نماید. در هر شهری یک سری اماکن، تفریحگاه ها، پارک ها و … وجود دارند که  شاخص هم هستند. اما یک سری تفریحگاه ها و جاهای دیدنی در هر شهری وجود دارد که کمتر مورد آگاهی عموم قرار می گیرد. مسافر سلام به عنوان هدیه نوروزی به مسافر سلامی های عزیز، در این مقاله اکثر نقاط دیدنی و تفریحگاه هایی که شاید تا به حال حتی به گوشتان هم نخورده باشد را معرفی می کند.

تقریباً تمامی گردشگرانی که به مشهد مقدس سفر می کنند، تا به حال جاهایی مانند: شاندیز، طرقبه، پارک ملت، کوهسنگی، پارک های آبی، پارک علمی، آرامگاه فردوسی و از این قبیل اماکن که معروف تر می باشند را دیده اند. حرم مطهر که قطب گردشگری مشهد مقدس به شمار می رود نیز مورد استقبال تمامی زائران و گردشگران قرار می گیرد.

حرم مطهر

در این جا می پردازیم به معرفی اماکنی زیبا و دیدنی در اطراف مشهد که شما را شگفت زده خواهند کرد.

دهکده ییلاقی شاندیز

شهر ییلاقی شاندیز از سطح دریا ۱۴۰۰ متر ارتفاع دارد و در طول جغرافیایی ۵۹ درجه و ۱۷دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۶ درجه و ۲۳ دقیقه جای گرفته‌ است. این شهر از شمال به میان ولایت و از جنوب به شهرستان نیشابور و از مشرق با طرقبه و از غرب با گلمکان و چناران مجاور می‌ باشد و دارای وسعتی حدود ۳۷٬۸۲۵ کیلومتر مربع است. به علت قرارگرفتن در دامنه‌های شمالی سلسله ارتفاعات بینالود و برخورداری از آب و هوای معتدل آب فراوان و باغ های وسیع و مناظر طبیعی دیدنی به عنوان یکی از کانون های عمده مسافران و گردشگران از شهر مشهد و سراسر ایران است. سراسر جنوب این شهر ارتفاعات بینالود خراسان واقع که قله شیرباد در زشک شاندیز نیز مرتفع‌ترین نقطه استان به شمار می‌رود. آب وهوای شهر شاندیز معتدل می‌باشد و با توجه به طبیعت سرسبز، پوشش گیاهی، درختان انبوه و متراکم، رودخانه، ارتفاعات جنوبی و غربی شهر، در تابستان‌ها آب و هوایی خنک و زمستان هایی بسیار سرد دارد. میانگین دمای سالانه آن نیز ۲۵ درجه می‌باشد و از جاذبه های گردشگری مشهد محسوب می شود.

مهمترین محصول تولیدی باغی در این شهر گیلاس است. سوغات مهم این شهر، صنایع دستی و به ویژه پوستین‌دوزی است. پوست و محصولات پوستی سوغات معروف و ناب این شهر است و کلیه محصولات پوستی مانند: کت و کلاه و … از شهر شاندیز به دیگر شهرهای ایران ارسال می‌گردد. غذای معروف شاندیز، شیشلیک شاندیز است که از شش تکه گوشت گوسفند با روش پخت مخصوص تهیه می‌شود و شهرت جهانی داشته و در بسیاری نقاط ایران و جهان رستوران هایی با نام این شهر زیبا وجود دارد که به عرضه غذای لذیذ شیشلیک شاندیز می‌ پردازند.

بازدید کننده عزیز، مسافرسلام یک سایت ویژه مشاوره سفر می باشد.
برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران
در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.

بناهای تاریخی شاندیز از جاهای دیدنی اطراف مشهد می باشد که بسیار معروف است و بعضی از این آثار نشان از رونق این منطقه حتی قبل از ورود اسلام را نیز دارد:

 •     آرامگاه شیخ حافظ ابردهی: بقعه و بنایی در غرب شهر شاندیز ابتدای روستای ابرده که متعلق به حافظ بهاءالدین عمر ابردهی از مهمترین شیوخ خطه توس بوده وی به سال ۵۸۹ بوده‌ است.
 •     اخی علی قتلقشاه: وی که پس از شیخ عبدالله غرجستانی به عنوان خلیفه و بزرگترین شیخ فرقه کبروی در ویرانی مستقر بوده به روایت مو لف مجمل فصیحی در سال هشتصد در گذشته‌ است اگر چه منابع اولیه محل دفن علی اخی را ذکر نکرده‌اند لکن مرحوم عبد الحمید مولوی مقبره واقع در لنگر ویرانی شاندیز را مدفن همین شیخ معرفی کرده‌ است.
 •     رباط تاریخی ویرانی شاندیز: رباط بنایی تقریباً مستطیل شکل ساخته شده و از آجر و سنگ و ملاد است این بنا بیشتر در حاشیه مشهد– شاندیز قرار دارد و ۳۰۰ متر از جاده فاصله دارد و از آنجایی که ویرانی بر سر راه مشهد و توس به نیشابور از طریق شاندیز قرار داشته محل استراحت کاروان های زیارتی بوده‌ است.
 •     درخت چنار کهن شاندیز: درخت چنار کهن و تاریخی شهر شاندیز که هنوز هم در مرکز شهر واقع است تاریخ دور و درازی را نشان می‌دهد. قدمت آن بیش از ۱۰۰۰ سال است.
 •     سنگ نگاره‌های شتر سنگ درخت بید شاندیز: اطلاعاتی دقیقی از این سنگ نبشته‌ها در دسترس نیست.
 •     بقایای قلعه تاریخی شاهاندژ شاندیز

تفریحات شاندیز بسیار جذاب هستند و از مهمترین مراکز تفریحی و دیدنی شهر شاندیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •     مسجدجامع تاریخی شهر شاندیز
 •     پارک جنگلی شاندیز در غرب شهر شاندیز
 •     مجموعه توریستی رفاهی تفریحی گلستان شاندیز
 •     مجموعه توریستی و گردشگری رستوران های پدیده شاندیز و مرکز خرید و تفریحات پدیده شاندیز
 •     روستاهای سردسیر و خوش آب و هوا و سرسبز ابرده و زشک از توابع شهر شاندیز
 •     خیابان زیبای آبشار
 •     رصدخانه نجوم رضوی شاندیز
 •     پیست اسکی ابرده
 •     پیست موتور سواری ویرانی
 •     تله کابین زشک شاندیز
 • استادیوم بزرگ ورزشی ثامن

ییلاق شاندیز

منطقه‌ی ییلاقی طرقبه

ییلاق طرقبه با وسعت ۱۶۰۰ کیلومترمربع در منطقه‌‌ای کوهستانی در امتداد بینالود واقع شده و در ۱۵ کیلومتری مشهد در غرب انتهای بولوار وکیل‌آباد قرار دارد. طرقبه دارای سابقه‌ای طولانی در تاریخ این شهر است. این مکان در امتداد دره‌ی بسیار با صفایی واقع شده و از نظر زمین‌شناسی از بخش‌های دشت، پای کوه و کوهستانی شکل گرفته است. طرقبه دارای آب و هوای سرد و خشک با تابستان‌ هایی خنک و مطبوع می‌ باشد که به دلیل بالا بودن ارتفاع آن، میزان بارندگی این منطقه نسبت به شهر مشهد بیشتر است. از مهمترین صنایع دستی منطقه علاوه بر بافته‌ ها و ساخته‌ های بومی، سبدبافی است که به سبب توریستی بودن طرقبه، بازار این تولیدات از موقعیت مطلوبی برخوردار است. صنایع ظریف حصیر بافی، در میان گردشگرانی که به این منطقه از مشهد سفر می‌کنند، جایگاه ویژه‌ای دارد. علاوه بر آن پرورش گل و گیاه نیز از مشاغل فعال طرقبه است.

همچنین در دامنه‌ی شمالی رشته کوه‌های بینالود واقع در غرب و جنوب‌غربی شهرستان مشهد، دره‌ های باصفا و سرسبزی وجود دارد. دره‌ های زیبای مایان، دهبار و جاغرق در طرقبه با باغ‌ های میوه‌ی فراوان از جمله این دره‌ های سرسبز می‌ باشد.

 •  دره‌ی مایان شامل روستا های ازغد، مایان علیا، مایان سفلی و حصار که اراضی کشاورزی و باغات آن از آب رودخانه‌ی مایان آبیاری می‌ شود.
 •  دره‌ی دهبار شامل روستا های دهبار و کلاته آهن بوده و زمین‌ های آن را رودخانه‌ی دهبار سیراب می‌ کند.
 •  دره‌ی جاغرق شامل روستا های جاغرق، عنبران، طرقدر و شهر طرقبه است که از جریان رودخانه جاغرق بهره می‌ برند. همه‌ی روستا های مذکور در فهرست جاهای دیدنی اطراف مشهد قرار دارد و در تمامی ایام سال به ویژه در فصول بهار و تابستان جمعیت فراوانی از گردشگران و دوستداران محیط زیست را به سوی خود فرا می‌ خواند.

طرقبه در مشهد

عالیت مردم طرقبه باغداری است و معروف ترین محصولش آلو خشک طرقبه است غذای سنتی مردمش اشکنه یا همان کله جوش، شله (نوعی آش)، قورمه است.

جاذبه های طرقبه

 • دهکده آبی ویلاشهر
 • باغ وحش
 • مجتمع سوار کاری ارشاد
 • مجتمع تجاری بعثت
 • سنگ مولانا علی معروف به سنگ کمر بسته در رودخانه باز طرقبه
 • چشمه عسل و ارتفاعات کردینه
 • پیست اتومبیل رانی
 • پارک سنگی نصوح آباد
 • سد چالیدره
 • رودخانه جنگلی طرقبه
 • مسجد ازغد

ییلاق طرقبه

روستای زشک

یکی دیگر از جاهای دیدنی اطراف مشهد روستای زشک می باشد. روستای زشک در امتداد جنوب شرقی رشته کوه بینالود و در سرچشمه دره شاندیز و حدوداً در فاصله ۲۰ کیلومتری از شهر مشهد قرار گرفته است.

روستای زشک به دلیل دارا بودن چشم اندازهای بسیار زیبا، آب و هوای معتدل و نیز باغ های سرسبز میوه به عنوان یکی از بهترین مناطق ییلاقی شهر مشهد شناخته می شود. به علت وجود چشمه سارهای متعدد در این منطقه، آب کافی برای کاشت انواع محصولات باغی موجود می باشد. گیلاس، سیب، گلابی، زردآلو، گردو، آلو قرمز و هلو از جمله محصولات باغی روستای زشک می باشند. علاوه بر میوه های این روستا، می توان به نان های محلی که در زشک پخت می گردد نیز اشاره کرد که طرفداران بسیاری داشته و باعث ورود گردشگران زیادی به این روستا  می گردد. بخش های خدماتی بسیاری مانند رستوران و چایخانه های سنتی نیز در این منطقه برای رفاه حال گردشگران و مسافران گرامی دایر شده است.

تله کابین زشک، نخستین تله کابین منطقه شمال شرق کشور می باشد و از جمله طرح های گردشگری و در حال اجرای این منطقه بوده که به گفته کارشناسان، این پروژه می تواند در ماندگاری مسافران در شهر مشهد نقش بسیار زیادی ایفا نماید. پروژه تله کابین منطقه زشک شهر مشهد با قابلیت جابه جایی بین ۸ تا ۱۰ هزار نفر گردشگر در طول روز یکی از بزرگترین و مجهزترین پروژه های تله کابین در کشور تلقی خواهد شد. در صورتی که قصد سفر به شهر مشهد را دارید به شما توصیه می کنیم حتما از این منطقه خوش و آب و هوا نیز در مدت اقامت خود بازدید نمایید.

روستای زشک در مشهد

موزه نان مشهد

از جالب ترین جاهای دیدنی اطراف مشهد در تور مشهد می توان به موزه نان اشاره کرد. این موزه در نوع خود نخستین در ایران و خاورمیانه بشمار می آید . متولی این موزه بخش خصوصی و متعلق به شرکت “نان صنعتی گندم دشت مشهد” یکی از بزرگترین تولید کننده های انواع نان صنعتی در خاورمیانه است. موزه نان، موزه ای متفاوت در شهر مشهد، با تکیه بر معماری سنتی با هدف فعالیت فرهنگی برپا شده است. در طراحی موزه، اساس طراحی با معماری سنتی ایرانی، با استفاده از ساده ترین مصالح (آجر ایرانی، کاهگل، چوب و گچ) و هنر استاد کاران در خلق رسمی بندی و گره چینی ها و … مورد نظر قرار گرفت. این موزه، نخستین موزه نان در خاورمیانه است که در این موزه، مراحل تهیه آرد شامل بذرافشانی، گندم چینی، خرمن کوبی، ابزار تهیه نان شامل دستاس، آسیاب آبی، آسیاب بادی، انواع نان شامل سنگک، نان تنوری ساج و نان تنوری سفال هم چنین رقص اپر که یکی از آیین های خراسانیه و منطبق با باورهای زراعی مردم منطقه است، به نمایش عموم درآمده است.

آدرس: مشهد، کیلومتر ۱۷ بزرگراه آسیایی، بعد از سه راه فردوسی، کوچه شهید یزدی، کارخانه گندم دشت مشهد.

موزه نان مشهد

موزه نان در مشهد

نان مزرعه مشهد

حمام مهدی قلی بیک

موزه مردم شناسی و حمام مهدی قلی‌بیک مشهد به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران بسیار مورد توجه مردم و گردشگران است. این حمام که به نام های حمام شاه و حمام رضوی نیز شهرت داشته، تا سال۶۷ دایر بوده اما از حدود سال ۶۹ به تدریج به صورت متروکه درآمده و از سال ۷۸ عملیات بازسازی و مرمت آن آغاز شده که اکنون به صورت موزه مردم شناسی مشهد مورد استفاده قرار می گیرد. این بنا وقف آستان قدس رضوی گردید که پس از مرمت و بازسازی در سال ۱۳۸۵ به موزه مردم شناسی تغییر کاربری داد. در این موزه اشیایی از قبیل لوازم مورد نیاز در حمام‌های قدیمی، انواع سماورهای ذغالی، قندیل، ظروف مختلف، آبخوری، بخش نمایشگاه عکس قدیم و مردم شناسی به نمایش درآمده است. از جمله مهمترین بخش های این حمام- موزه میتوان به این موارد اشاره کرد: سربینه و تزیینات اصیل و زیبای آن، غرفه شاه نشین، غرفه لوازم آرایش، غرفه مسنوجات، غرفه پوشاک، هشتی یا میاندر، گرمخانه، غرفه وسایل حمام، غرفه حنابندان، غرفه روشنایی، گلخن یا آتشخانه و چاله حوض. حمام مهدی قلی بیک یکی از جاهای دیدنی اطراف مشهد می باشد.

آدرس: مشهد، انتهای اندرزگو سیزده، انتهای بازار فرش

حمام قلی بیک

حمام قلی بیک مشهد

روستای ییلاقی خادر

از دیگر جاهای دیدنی اطراف مشهد می توان به روستای خادر که واقع در یک کیلومتری شاندیز، در درون دره‌ای زیبا به وسعت هزار هکتار قرار گرفته که بافت آن نیز از چندین دره‌ی کوچک و بزرگ شکل گرفته است، اشاره کرد. دشتی ناهموار در ارتفاعات منطقه، در گذشته محل رویش گیاهان دارویی بوده است. اراضی خادر با وضعیتی منحصر به‌ فرد در حد فاصل دو رودخانه‌ی شاندیز و نغندر قرار گرفته است. ارتفاعات این منطقه مناسب برای کوهپیمایی خانواده‌ ها است و وجود قنات و استخر در بخش غربی آن موسوم به سرچشمه، محل اطراق مناسبی برای گردشگران محسوب می‌ شود.

روستای خادر در مشهد

روستای ابرده پایین

روستای ابرده پایین، واقع در ۲۵ کیلومتری شمال‌ غربی شهر طرقبه، میان دره‌ای است و پیرامون آن را ارتفاعات در برگرفته است. تنها رودخانه‌ای که از آن می‌ گذرد، جریان آبی زشک می‌ باشد. مردم این روستای ییلاقی بیشتر به امر زراعت، باغداری و یا دامداری اشتغال دارند. آب و هوای این ناحیه، معتدل کوهستانی است. این منطقه به دلیل وجود کوه‌های مستعد در فصل زمستان به پیست اسکی برای علاقه‌مندان به این ورزش تبدیل می‌شود و گروه‌های ورزشی بسیاری از گردشگران در این فصل برای بهره بردن از طبیعت برفی این ناحیه از ابرده می‌ آیند.

ابرده پایین در مشهد

روستای ابرده بالا

این روستای خوش آب و هوا که از جاهای دیدنی اطراف مشهد می باشد، در مسیر رودخانه‌ زشک واقع گردیده است و با مناظر چشم‌نواز و دل‌انگیز همواره پذیرای گردشگران و زائران می‌ باشد. باغات فراوان حاشیه‌ی رودخانه، فضای خاصی را برای این منطقه ایجاد نموده و بیشترین مراکز پذیرایی و اطراق‌گاه‌ها در همین مسیر قرار دارد. این مکان در محور گردشگری مشهد- شاندیز واقع بوده و فاصله‌ی آن تا شهر شاندیز ۴ کیلومتر است.

ابرده بالا در مشهد

روستای گلستان

روستای گلستان واقع در ۵ کیلومتری مشهد، دارای مناظر کوهستانی و باغات میوه با دره‌های سرسبز است که به رغم وجود این مواهب طبیعی، از جمله بند گلستان، که از زیباترین جاهای دیدنی اطراف مشهد است، وجود آستان مقدسه امام‌ زادگان یاسر و ناصر به اهمیت گردشگری آن افزوده است.

روستای ییلاقی گلستان در مشهد

مناظر طبیعی بند گلستان

یکی از گردشگاه‌های مهم و با طراوت مشهد، منطقه‌ی گلستان با جاذبه‌های طبیعی و مذهبی است. بند گلستان سازه‌ای آجری و عظیم است که بر ابتدای دره‌ی پر آب طرقبه و به فاصله ۴ کیلومتری از آن جلب‌ نظر می‌ نماید. این بند تاریخی در دوره‌ی تیموری ساخته شده و با توجه به مرمت‌ ها و بازسازی‌ های اخیر هنوز زیبایی و استحکام خود را به مانند گذشته حفظ نموده است.

بند گلستان و دریاچه‌ پشت آن از جاهای دیدنی اطراف مشهد می باشد، که در فصل بهار و تابستان منظره‌ دلفریب و چشم‌نوازی را پدید می‌ آورد. با وجود تسهیلاتی از جمله فروشگاه، رستوران، قایقرانی و… این مکان به عنوان یک منطقه‌ گردشگری آبی، بازدیدکنندگان بسیاری را به سوی خود جلب می‌ کند.

بند گلستان در مشهد

روستای ییلاقی حصار

روستای حصار به فاصله‌ ۶ کیلومتر از مشهد در جنوب‌ غربی این شهر قرار دارد و فاصله‌ آن تا طرقبه ۳ کیلومتر می‌ باشد. این روستا با دارا بودن ۶۳۰ خانوار و جمعیت ۲۳۰۰۰ نفر، یکی از پر جمعیت‌ ترین روستاهای طرقبه است که با توجه به ییلاقی بودن و وجود چشم‌ اندازهایی از طبیعت و کوهپایه‌ای بودن، جزء چشم نوازترین جاهای دیدنی اطراف مشهد به شمار می رود و همه روزه پذیرای تعداد بسیاری از زائران و مجاوران و طبیعت دوستان شهر مشهد می‌باشد.

روستای ییلاقی حصار در مشهد

غار زری

این غار در ۹ کیلومتری جنوب‌ غربی مشهد، در مسیر روستای گلستان و کوهستان‌های اطراف رودخانه قرار دارد. دهانه‌ این پدیده طبیعی در ارتفاع ۱۰ متری زمین به سمت غرب قرار گرفته است. مسیر غار دارای پیچ و خم‌های بسیاری است و درون غار فاقد منابعی آبی است. بازدید از این غار بسیار آسان است و وسیله‌ی نقلیه نیز به حد کافی وجود دارد. ارتفاع این نقطه از سطح دریا ۱۰۱۰ متر است.

غار زری در مشهد

 

روستای ییلاقی جاغرق

این منطقه‌ی ییلاقی در فاصله حدود ۷ کیلومتری جنوب باختری طرقبه واقع شده و امتداد آن به مناطق دیگر از جمله عنبران، طرقدر، کردینه، تغاره و شاندیز محدود می‌ شود. بنا به قولی قدمت این روستا به پیش از اسلام می‌ رسد. آب و هوای آن معتدل کوهستانی است که وجود باغات میوه و ارتفاعات و دره‌ های پوشیده از گیاه و چشم‌ اندازهای زیبا جذابیت خاصی به این دره ییلاقی بخشیده است. روستای جاغرق علاوه بر رودخانه‌ فصلی دارای چندین رشته قنات و یک چشمه و آبشار های متعدد است که در حاشیه‌ آن رستوران‌ هایی برای استراحت گردشگران ایجاد شده است. ارتفاع این منطقه از سطح دریا ۱۵۰۰ متر می‌ باشد و بلندی‌ های آن مناسب صعود برای تیم‌ های کوهنوردی است.

ییلاق جاغرق

ییلاق عنبران

ییلاق عنبران واقع در یک کیلومتری طرقبه که مناظر سرسبز و پوشش گیاهی مطلوب آن باعث خوشبو شدن این روستای زیبا گردیده و سبب نامگذاری این منطقه موسوم به عنبران شده است. مراکز پذیرایی حاشیه‌ راه، باغات و چشم‌ انداز های طبیعی و سایه‌ های دلنواز و اطراق‌ گا‌ه‌ های خانوادگی، از مزیت‌ های عنبران به شمار می‌آید.

ییلاق عنبران

نغندر

نغندر منطقه‌ای است ییلاقی و سرسبز در میان دره، محصور میان کوه‌ها که در ۱۰ کیلومتری طرقبه واقع شده است و به دلیل دارا بودن اقلیم مطبوع و آب و هوای مناسب محل استراحت خانواده‌های علاقه‌مند به گردشگری طبیعت است. در ارتفاعات این روستا نیز بقایای قلعه‌ای کهن به چشم می‌خورد.

نغندر

روستای کوهپایه‌ای کنگ

کنگ یکی از مناطق ییلاقی و روستایی طرقبه و از جاهای دیدنی اطراف مشهد است که به دلیل نوع استقرار سکونت‌گاه‌های آن بر روی کوهپایه، شبیه به ماسوله می‌باشد و تقریبا بام هر خانه به عنوان حیات منزل بالاتر محسوب می‌شود در دامنه‌های شمال شرقی ارتفاعات بینالود، در ارتفاع ۱۸۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است. این منطقه در ۱۶ کیلومتری طرقبه قرار دارد و به دلیل وجود بلندی‌های چشم‌نواز، همواره مورد توجه علاقه‌مندان و گردشگران است. پوشش گیاهی دره‌ مجاور به این مکان زیبایی خاصی بخشیده و بیشتر باغات نیز در زمین‌های شیبدار این روستا ایجاد شده که با رودخانه‌ها و چشمه‌سارها سیراب می‌شود. وجود خانه‌های پلکانی از ویژگی‌های این روستای کوهپایه‌ای است.

روستای کنگ

کنگ

پارک جنگلی بهمن

در امتداد ورود به منطقه‌ی طرقبه، منطقه‌ای جنگلی ساماندهی گردیده که با وجود درختان سرسبز و سر به فلک کشیده دارای سایه‌های دلپذیر برای استراحت گردشگران می‌باشد. پارک جنگلی بهمن حدود ۸۵۰۰ مترمربع وسعت دارد.

چشمه گراب

در جاده مشهد-نیشابور و در حد فاصل ۴۹ کیلومتری آن مجموعه چشمه هایی با فاصله ۵۰۰ متر از یکدیگر قرار دارند که دارای دهانه های مخروطی و ارتفاع حدود ۳۰ متر از سطح زمین هستتند.این چشمه ها حاوی آب معدنی با خواص درمانی بسیاری هستند و املاح کلر و سولفات آن زیاد است. آب این چشمه ها عموماً در درمان بیماری های مفصلی اثر بخش است و همچنین به دفع مواد زاید بدن کمک می کند. مظهر اصلی چشمه گراب بر روی تپه مخروطی شکلی به ارتفاع متوسط ۳۰ متر واقع شده است.

چشمه گراب

پارک جنگلی کلاته قنبر

این محوطه‌ی طبیعی در چهار کیلومتری نغندر واقع گردیده و وسعت آن ۱۵ هکتار می‌باشد. فعالیت‌هایی نیز برای گسترش این مکان در حال انجام است تا قادر به ارائه‌ی خدمات بیشتر به طبیعت‌دوستان، زائران و مجاوران باشند.

کمر مقبولا

در فاصله‌ی ۳ کیلومتری طرقبه و یک کیلومتری دره‌ داغستان، منطقه‌ای به نام “کمر مقبولا” واقع است. این منطقه‌ی بکر پوشیده از تخته سنگ‌های آتشفشانی با جلوه‌هایی بسیار زیباست، به نحوی که دیدار از این آثار سنگی با هیئت‌های شگفت‌انگیز برای گردشگر خالی از لطف نخواهد بود. نزدیک کمر مقبولا به صورت طبیعی‌ترین پارک تفرج‌گاهی، پذیرای علاقه‌مندان و گروه‌های علمی خواهد بود. دسترسی به کمرمقبولا از جاده‌ی کنار هتل طرقبه امکان‌پذیر است.

کمر مقبولا

تخته سنگ در کمر مقبولا

بند طرق

این بند در ۲۵ کیلومتری جنوب‌شرقی مشهد قرار دارد و بر روی رودخانه‌ طرق در یکصد متری بالا دست بند قدیمی طرق احداث شده است. ساختار این سازه از نوع بتونی دو قوسی متقارن متشکل از ۲۲ بلوک به عرض ۱۴ متر می‌باشد که در سال ۱۳۶۱ آغاز و در سال ۱۳۶۷ به پایان رسیده است. طول تاج این بند ۳۲۲ متر است. بنای اولیه‌ی این سازه‌ی آبی در زمان تیموری و به امر امیر علیشیر نوایی ساخته شده است.

بند طرق از دیگر جاهای دیدنی اطراف مشهد می باشد که مورد توجه گردشگران و هم چنین ساکنان خراسان رضوی و مشهد می‌باشد.

بند طرق

سد کارده

سد کارده در زمره گردشگاه‌های آبی مشهد، در کیلومتر ۲۰ جاده‌ این شهر به کلات بر روی رودخانه‌ای به نام کارده واقع شده است. مسیر دسترسی به این منطقه‌ی گردشگاهی از انتهای خیابان خواجه‌ربیع ممکن می‌باشد. این سازه از نوع بتونی دو قوسی متقارن با ارتفاع ۶۷ متر و طول تاج آن ۱۴۴ متر است که توانایی ذخیره‌ ۴۴ میلیون متر مکعب آب را دارد. رودخانه‌ کارده با جریان دائمی و مناظر بسیار زیبای چشم‌نواز کوهستانی، یکی از زیباترین تفرجگاه‌ها به شمار می‌آید. در این مکان تسهیلاتی از جمله محل استراحت موقتی، سکو، فروشگاه و… برای زائران، مسافران و شهروندان در نظر گرفته شده است.

سد کارده

غار کارده

این غار به فاصله‌ی ۵۰ کیلومتری شمال مشهد در مسافت ۳ کیلومتری روستای کارده قرار گرفته است. عرض آن تقریبا یک تا سه متر و طولش به بیش از یکصد متر می رسد. کوهنوردان در درون آن اسکلت هایی قدیمی یافته اند.

غار کارده

غار مغان

این غار در حدود شصت کیلومتری جنوب مشهد پس از روستاهای بالندر، اردمه و خان رود، در جنوب روستا و دره‌ مغان و کوهپایه‌های آن قرار گرفته است. ارتفاع این نقطه از سطح دریا ۲۸۷۰ متر و بلندی آن از مناطق مجاور مشهد ۱۹۰۰ متر است. غار مغان برای نخستین بار در مرداد ماه سال ۱۳۲۴ توسط یک تیم هفتاد نفری از کوهنوردان باشگاه ورزشی (نیرو و راستی) شناسایی و معرفی گردید و برای دومین بار در سال ۱۳۲۶  یک تیم کوهنورد به داخل آن رفتند. بنابر شواهد موجود و کشف فسیل حلزونی در مسیر منتهی به آن می‌توان قدمت این پدیده را یکصد میلیون سال پیش (دوره دوم زمین‌شناسی) تخمین زد. بنابراین قدمت ساختار آن از البرز و دماوند بیشتر است. مدخل‌های ورودی غار در دو سوی آن ایجاد شده و هر چه بیشتر به عمق غار نزدیک می‌شویم، پهنای آن زیادتر و راه به پایین امتداد می‌یابد. در داخل غار چاه‌هایی به صورت عمودی ایجاد گردیده که فضای داخلی آن را به سه قسمت مساوی تقسیم می‌کند. درون غار فرو شعبات و تونل هایی است که به هم راه دارند و در قسمتی از آن آب دیده می شود.

بخشی از فضای غار به آهک‌های کریستالیزه، استالاگتیت و استالاگمیت اختصاص یافته است و تزئینات آهکی آن نیز شامل انواع پرده‌ای فندقی، اسفنجی و گل کلمی است.

توجه: این غار دارای پرتگاه‌های خطرناکی است و ورود به آن بدون راهنما و ابزار لازم امری خطرناک و غیر منطقی به شمار می‌آید.

غار مغان

دره‌ی آل

مناظر طبیعی این دره‌ زیبا در نزدیکی روستای آل از دهستان چولایی خانه، در ۴۵ کیلومتری شمال شرقی مشهد و در مسیر کلات قرار گرفته است. دره‌ انجیر یکی از جاذبه‌های طبیعی این منطقه به شمار می‌آید که با عرض کم و موانع صخره‌ای پوشیده از درختان انجیر وحشی دارای منظره‌ای دیدنی و جالب است. همچنین در این مکان غار دره‌ی آل وجود داشته که با دهانه‌ بزرگ و دیدنی و دیوارهای مرتفع و بلند، چشمه‌ای نیز در مجاورت آن قرار دارد.

دره آل

غار هندل آباد

این غار در بخش تبادکان و در فاصله ی ۴۵ کیلومتری مشهد قرار گرفته است. غار هندل آباد در محدوده روستایی به همین نام واقع شده است. این غار با دهانه ای کوچک، طولی قریب به ۶۰ متر دارد و با ستون های استالاگتیت و استالاگمیت زیبایی خاصی دارد. درون غار چشمه آبی وجود دارد که آب آن از نظر مردم محلی دارای تقدس است.

آبگرم، آبشار آب گرم

تنها آبشار آب گرم کشور را می‌توانید در ۷۵ کیلومتری مشهد در روستایی به نام آبگرم پیدا کنید. روستای آبگرم در کوهپایه‌های هزارمسجد، شهرتش را از چشمه‌ آب نسبتاً گرمش گرفته است. آبگرم، از روستاهای حاشیه‌ای جاده مشهد به شهر کلات نادری است و پنج کیلومتر از این جاده فاصله دارد. جاده آسفالته روستای آبگرم، از کیلومتر ۷۰ جاده کلات منشعب می‌شود.

با عبور از روستای آبگرم، وارد یک راه خاکی می‌شوید که از کنار باغ ها و زمین های کشاورزی روستا، شما را به آبگیری سیمانی، موسوم به بند، می‌رساند. از اینجا به بعد، جاده‌ای وجود ندارد. شما هستید و یک مسیر کوهستانی.

اگر شانس بیاورید‌ در ساعات صبحگاهی روزهای بهار، منظره‌هایی مه‌آلود را هم شاهد خواهید بود که با نجوای رودخانه، ‌لذتی تکرارنشدنی را برایتان به ارمغان می‌آورند.

در امتداد رودخانه و پس از عبور از کنار یک کاروانسرای تاریخی، به آبشار می‌رسید. آبشار آبگرم با حدود ۱۷ متر ارتفاع، یک‌ریز و پرصدا، آب چشمه‌های بالادست را به حوضچه پایین آبشار می‌ریزد تا منشأ رودخانه‌ای باشد که چند روستا را سیراب می‌کند. حوضچه پای آبشار، جان می‌دهد برای آبتنی‌های بهاری. دمای ۳۰ تا ۳۵ درجه‌ای آب، ‌شرایط مناسبی را برای آب‌تنی حتی در صبحهای خنک بهاری فراهم کرده است.

آبشار گرم

آب گرم

چشمه قلقلی، چشمه کوهنوردها

اگر دلتان می‌خواهد این بار، روزهای نخست بهارتان را در دامان پرمهر طبیعت تجربه کنید، پیشنهاد ما دیدن چشمه قلقلی است. چشمه قلقلی، نام یک چشمه پر آب، در حاشیه روستای ییلاقی زشک است. این روستا، در میان دره‌ای سرسبز و رؤیایی از رشته‌ کوه‌ بینالود قرار گرفته است، دره‌ای از شهر شاندیز شروع می‌شود و تا پای قله شیرباد، بلند‌ترین قله استان ادامه پیدا می‌کند. برای رسیدن به روستای زشک و چشمه قلقلی، باید از مشهد راهی شاندیز و محور روستایی زشک بشوید. در این محور، پس از عبور از شاندیز، ابتدا به روستای ییلاقی ابرده و سپس روستای زشک می‌رسید که در گویش اهالی به زشک زیبا معروف است. تا اینجای کار، جاده آسفالت است، اما از زشک به بعد راه آسفالت به پایان می‌رسد و یک راه خاکی اما هموار شروع می‌شود. در امتداد همین راه خاکی و چهار کیلومتر بالاتر از زشک، به یک دوراهی می‌رسید که یکی از آن راه‌ها، راه رسیدن به دامنه‌های شیرباد است و دیگری، راه رسیدن به قله‌ای کم ارتفاع تر است به نام قله چمن. چشمه قلقلی، درست در حاشیه همین دوراهی قرار دارد. چشمه قلقلی چشمه کوهنوردها هم هست. بسیاری از قرارها برای صعود به شیرباد یا چمن، پای همین چشمه گذاشته می‌شود.

ده‌سرخ، چشمه مقدس

چشمه‌ای که در بین اهالی به زمزم رضوی و چشمه امام رضا (ع) مشهور است، در روستای تاریخی ده‌سرخ در نزدیکی شهر مُلک آباد قرار دارد. جایی که بنا به نقل بعضی منابع تاریخی، هزار و ۲۰۰ سال پیش، کاروان امام رضا (ع) در امتداد سفر از مدینه به مرو، از آن عبور کرده‌اند.

طی کردن مسیر ۴۰ کیلومتر آزادراه مشهد- باغچه و نیز مسیر ۱۵ کیلومتری مُلک آباد ده‌سرخ، ارزش آن را دارد تا از چشمه‌ای سیراب شوید که همچنان نام و آوازه خود را از امام رضا (ع) دارد، چشمه‌ای که به باور اهالی، گذر دوره‌های مختلف خشکسالی اثری بر آن نداشته است. مزارع پربار و درختان تنومند روستا هم البته همین را نشان می‌دهد.

چشمه مقدس

اهالی روستای ده‌سرخ ماجرایی تاریخی هم درباره چشمه این روستا روایت می‌کنند، روایتی که اگرچه سندیت چندانی ندارد، اما سند روشن عشق و ارادت مردم خراسان به حضرت رضا (ع) است. در روستای ده‌سرخ نقل می‌شود که وقتی حضرت رضا (ع) به این روستا می‌رسند، ‌چون هنگام نماز بوده، مقداری آب برای وضو درخواست می‌کنند، اما اهالی از وقوع خشکسالی و نداشتن آب خبر می‌دهند. اینجاست که آقا، با دست مبارک خود، مقداری از خاک زمین را کنار می‌زنند و به اراده الهی، چشمه‌ای خروشان از دل زمین می‌جوشد.

چشمه سبز اسم یک دریاچه است که در ۲۰ کیلومتری شهر گلمکان و در دامنه‌های شمالی بینالود قرار گرفته است. این دریاچه کوهستانی در ارتفاع ۲ هزار و ۵۰۰ متری از سطح دریا در یکی از بلند‌ترین نقاط رشته کوه بینالود، جا خوش کرده است.

چشمه سبز، یک دریاچه تاریخی هم هست. این دریاچه طبیعی، همان مکانی است که در شاهنامه به عنوان چشمه سو از آن یاد شده، گفته می‌شود.

اگر در روزهای نوروز هوس کردید سری به چشمه سبز بزنید، باید ابتدا راهی گلمکان بشوید. راه ۱۰ کیلومتری گلمکان از کیلومتر ۴۰ جاده مشهد به چناران، منشعب می‌شود. برای رسیدن به چشمه سبز، بعد از عبور از گلمکان، باید ۲۰ کیلومتر دیگر در یک مسیر خاکی کوهستانی رانندگی کنید.

چشمه سبز مکان مناسبی برای رویش گیاهان دارویی مانند بادام کوهی، ‌خارشتر، زیره، کاسنی و بابونه فراهم کرده است. اگر شانس به شما رو کند، حتی می‌توانید بز کوهی، آهو، عقاب، ‌کبک و گراز را در دل طبیعتی بکر و بی‌مانند ببینید و با دوربینتان ثبت کنید.

ده سرخ

دره ارغوان، بهشتی ارغوانی رنگ

اگر می‌خواهید قدم در دره‌ای بگذارید که مملو از درختانی با ساق و برگ و گل و شکوفه ارغوانی رنگ است، می‌توانید همین امروز راهی دره ارغوان شوید. بی‌مانندترین رویشگاه طبیعی درختچه‌های ارغوان ایران را می‌توانید در جنگل ارغوان طرقبه پیدا کنید.
ارغوان دره در فاصله چهار کیلومتری طرقبه و در مسیر طرقدر به روستای کلاته آهن قرار دارد. از انتهای محله طرقدر در طرقبه، وارد مسیری می‌شوید که شما را به روستای کلاته آهن می‌رساند. قبل از رسیدن به روستای کلاته آهن، مسیری آسفالته به دره‌ای باز و پهن منتهی می‌شود که‌‌ همان دره ارغوان است. اگر به انتهای دره بروید، چند چشمه جوشان آب را نیز خواهید دید. این را هم بدانید که اهالی طرقبه از شاخه‌های منعطف ارغوان، سبدهایی در رنگ و شکلهای مختلف می‌بافند. اسم این صنعت دستی، سبدبافی یا ارغوان بافی است و هنر دیرینه طرقبه‌ای‌ هاست. اگر به ارغوان دره سفر کردید، یادتان باشد، یکی از سبدهای بافته شده از شاخه‌های ارغوان را هم بخرید تا هم یادگاری از دره ارغوان داشته باشید و هم به صنایع دستی منطقه، کمک کرده باشید. در سفر به دره ارغوان، مثل سفر به هر طبیعت دیگر، مراقب باشید تا حضور شما، آسیبی به منطقه وارد نکند.

دره ارغوان

دره اجنه، شکوه کوهستان

اگر می‌خواهید به یکی از زیبا‌ترین و در عین حال بکر‌ترین دره‌های بینالود سفر کنید، پیشنهاد ما دره اجنه در کوهستان اخلمد است. کوهستان اخلمد در منتهی الیه شمالی رشته کوه بینالود و در نزدیکی شهر چناران قرار دارد. راه رسیدن به روستای اخلمد، یک راه آسفالته است که ۱۰ کیلومتر طول دارد و از کیلومتر پنج جاده چناران به قوچان منشعب می‌شود. از روستا، تا آبشار اصلی اخلمد، حدود ۲ کیلومتر راه است که یک مسیر هموار سنگ‌فرش است.

اخلمد علاوه بر آبشار اصلی، چند آبشار دیگر هم دارد که در بالادست دره قرار دارد. همچنین علاوه بر دره اصلی (پلنگ دره) چندین دره فرعی دارد که هر کدامشان زیبایی منحصر به فردی دارند. یکی از این دره‌ها، دره اجنه است که تقریباً دو کیلومتر، بالا‌تر از آبشار اصلی قرار گرفته است. این دره با دیواره‌های بلندی احاطه شده و فضای وهم انگیزی دارد. آبی که از ارتفاعات بالادست دره اجنه جاری می‌شود، در مسیری باریک و عمیق و پس از ساختن چند آبشار پلکانی، به دره اصلی اخلمد (پلنگ دره) می‌ریزد.

راه رسیدن به دره اجنه هم یک مسیر پاکوب است که از ارتفاعات مقابل آبشار اصلی شروع می‌شود و با عبور از بالای پلنگ دره، به دره اجنه وارد می‌شود. مسیر دیگر رسیدن به این دره، مسیر آبشار دره اجنه است که صعود از آن، به تجهیزات و آمادگی بدنی، نیاز دارد.

دره اجنه

آبشار گرینه

آبشار گرینه یکی از تفریحات مشهد است که مورد علاقه گردشگران تور مشهد می باشد. این آبشار در ۶ کیلومتری روستای گرینه واقع شده است. روستای گرینه در ۴۰ کیلومتری شمال شرقی نیشابور در ۱۴ کیلومتری شمال جادهٔ اصلی (مشهد-نیشابور) و در ضلع شرقی شهر توریستی دررود و شهر زیارتی قدمگاه و در دامنه کوه واقع شده‌ است. اساساً گرینه یک روستای توریستی نیست اما طبیعت گسترده دره های سبز زیبا و رودخانه ای دل انگیز با سرچشمه ها و انشعابات فراوان دارد. آبشار گرینه که از جاهای دیدنی اطراف مشهد است، در میان دره ای سرسبز به نام باغرود در استان خراسان رضوی قرار گرفته است. برای دسترسی به آبشار از روستای گرینه به سمت شمال حرکت کنید، پس از طی مسافتی در حدود ۱.۵ کیلومتر در دره رودخانه، به محل انشعاب رودخانه به دو بخش شمالی و شرقی خواهید رسید. ادامه مسیر دره شمالی به آبشار گرینه منتهی می شود. یکی از اهداف طبیعت‎گردانی که به روستای گرینه می‎آیند صعود به قله‎ی زیبای قوچ‎گرد با ارتفاعی نزدیک به ۳۰۰۰ متر می‎باشد. روستای گرینه که از جاذبه های گردشگری مشهد است، دارای یک دره و رودخانه اصلی با دو انشعاب می‌باشد که انشعابات آن هم به نوبه خود دارای دره های فرعی دیگر می‌باشد. لازم به ذکر است که این انشعاب ها طول بیشتری از دره اصلی دارند و به ترتیب کلاغشون و مرغزار نامیده می‌شوند و از هردو مسیر پس از عبور از خط الراس انتهای دره به روستاهای ازغد و دهبار و جاغرق می‌رسیم که مسیر عبور کوهنوردان و طبیعت گردان است و دره اصلی نیز در انتها به آبشار کوچکی به نام پای تخت میرسد و با عبور از کنار آن به تخت بالای آبشار و ارتفاعات بالا دست خواهیم رسید.

آبشار گرینه

روستای پاژ

زادگاه فردوسی بزرگ روستای پاژ است که در تقاطع جاده کارده به کلات نادری و ۱۵ کیلومتری شهر مشهد قرار دارد. در میانه روستا و ۷۰۰ متری شمال آن دو تپه باستانی دیده میشه که مربوط به پاژ قدیمه و نشان دهنده تاریخ این منطقه پس از اسلام تا قرن نهم و دهم هجری می‌باشد.
روستای تاریخی پاژ که به عنوان زادگاه شاعر صاحب نام ایرانی حکیم ابوالقاسم فردوسی شناخته می شود امروزه به عنوان یکی از مناطق گردشگری مشهد محسوب شده و توسط گردشگران تورهای مشهد مورد بازدید قرار می گیرد. این روستا در ۱۵ کیلومتری شمال شهر مشهد واقع شده و به دو بخش باستانی و مسکونی تقسیم شده است. در بخش باستانی روستا می توان بقایای روستای پاژ در دوران باستان را مشاهده کرد این بقایا بنابر بررسی های صورت گرفته به قرون نهم و دهم هجری مربوط می شوند. این در حالی است که بخش مسکونی روستا در حال حاضر با کمی فاصله در زاویه دیگری روستا قرار گرفته است.
در حال حاضر این روستای باستانی مورد بازدید بسیاری از تاریخ دوستان قرار گرفته و هر روزه در قالب تورهای یک روزه از آن بازدید می‌شود. طبق کاوش های باستان شناسی که در سال ۱۳۸۹ در این روستا صورت گرفت باستان شناسان موفق به شناسایی قلعه ای به وسعت ۴۵ در ۶۵ متر شدند. این قلعه در مرکز روستای پاژ قرار گرفته است. این روستا با بافت سنتی و محلی خود در حال حاضر یکی از سایت های باستان شناسی محبوب مشهد به شمار می آید. امروزه مسافرین تورهای مشهد در قالب تورهای یک روزه به این روستای تاریخی باستانی سفر می کنند.

روستای پاژ

روستای پاژ مشهد

آبشار ارتکند

از مناطق بکر و ییلاقی شهرستان کلات نادری تفرجگاه “خنک رود ” یا آبشار ارتکند است، که مورد توجه گردشگران خارجی و داخلی می باشد. این منطقه تفریحی، آبشارها و غار آبی بسیار زیبایی دارد که از جاده اصلی ۱۸ کیلومتر فاصله دارد. رود ارتکند از کوه های هزار مسجد سرچشمه می گیرد و از کنار آبادی ارتکند می گذرد.
این منطقه با بهره مندی به طبیعتی زیبا و آبشارهای متعدد از گذشته به عنوان یکی از تفرجگاه های خاص استان محسوب می شده است. کوهستان های مرتفع، زیبایی آبشار و همچنین طبیعت خاص منطقه موجب شده که همه روزه توسط تورهای طبیعت گردی یک روزه مورد بازدید قرار بگیرد. ارتکند در فاصله ۱۲۳ کیلومتری مشهد واقع شده است. جالب اینجاست که می توانید حتی از مسیر این تفرجگاه زیبا نیز لذت ببرید چراکه جاده ای که به ارتکند منتهی می شود مملو از دیدنی ها و طبیعت بکر است. می توانید صبحانه را در یکی از روستاهای مسیر میل کنید و یا چند ساعتی را در قزلق منطقه ای با پوشش گیاهی غنی و آب و هوای مطلوب سپری کنید. این تور طبیعت گردی یک روزه این امکان را در اختیار شما قرار می دهد که در مسیر از شهر کوچک اما دیدنی زاوین نیز دیدن کنید. این تور مسافرتی این امکان را در اختیار گردشگران تورهای مشهد قرار می دهد که از جنگل فوق العاده سرسبز، رودخانه بی نظیری که در منطقه ترکند جریان دارد و همچنین ارتفاعات زیبا و دیدنی منطقه بازدید کنید و سفری لذت بخش و بسیار مفرح را در طبیعت مشهد سپری کرده از آب و هوای مطلوب لذت ببرید و لحظات خوبی را در جریان تور مشهد خود تجربه کنند.

آبشار ارتکند

ارتکند

رودخانه پنج دره

رودخانه بسیار زیبای پنج دره یکی ازمناطق زیبا و ییلاقی طرقبه را پدید آورده که از رشته کوه های بینالود و درامتداد آن از کوه زیبای فلسکه جاری می شود در طول مسیر از بین دره های پرپیچ و خم ارغوان عبور کرده و درابتدای باغات پنج دره (پنجدر) به رود دیگری که از روستای کلاته آهن و در امتداد همان کوه جاری است، می پیوندد و سپس به رودخانه بار می رسد. این رود پس از سیراب نمودن باغات اطراف به سمت بند گلستان جاری می شود.

این رودخانه در طول مسیر خود دره ای زیبا، بکر و توریستی ایجاد کرده است که علاوه بر سرسبزی و سر زندگی، ییلاق مشهدی ها نیز به حساب آمده و بسیار از ساکنان شهر مشهد در این منطقه خوش آب و هوا ویلا دارند.

پنج دره

راه دسترسی به دره و رودخانه پنج دره:

برای رسیدن به این منطقه یک مسیر سواری و چند مسیر پیاده وجود دارد. برای مسیر سواره می توانید، بعد از طرقبه وارد منطقه طرقدر شده و به سمت روستای کلاته آهن حرکت نمایند. بعد از طی مسیر و رسیدن به رودخانه، باید جاده خاکی سمت چپ را ادامه دهید و بعد از طی حدوداً ۲ کیلومتر، به این منطقه تفریحی خواهید رسید.

اما مسیر پیاده روی این منطقه که بسیار دیدنی و دلنواز است، از منطقه رودخانه بار طرقبه آغاز می شود و به سمت سرچشمه رودخانه ادامه می یابد. نقطه تلاقی دو رودخانه کوچک و بزرگ، ابتدای منطقه پنج دره بوده و برای رسیدن به سرچشمه و استخر آن باید مسیر سمت راست را ادامه داد.

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و توانسته باشیم جاهای دیدنی اطراف مشهد را تا حدودی به شما گردشگران گرامی معرفی کرده باشیم. انشاالله در مقاله های بعدی مناطق، مناظر، تفریحگاه ها و جاهای دیدنی دیگر مشهد را به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد. به امید دیدارتان در شهر مقدس مشهد هستیم.

اشتراک گذاری:

بیشترین تخفیف ها

بیشتر ...

مقالات مرتبط

آخرین دیدگاه‌ها

نظرات کاربران درباره

 • آدرین جلالی

  بسیار مقاله خوبی بود به خصوص معرفی جاهای دیدنی اطراف مشهد از جمله: آبگرم و غار مغان برایم جالب بود 🙂 اینکه ما در اطراف مشهد آبشار آبگرم داشتیم برایم جالب بود.

  فلش/پیکان
 • مارال حسینی

  سلام . من مارال هستم و اهل مشهد . در گذشته بیرون شهر زیاد میرفتم اما الان به دلیل مشغله کاری کمتر اتفاق می افته که بیرون برم. مقاله معرفی جاهای دیدنی اطراف مشهدتون برای من خیلی دلنشین بود . روستای کنگ, غار مغان و اخلمد مکان های مورد علاقه من هستن.
  ممنون از مقاله بسیار خوبتون.

  فلش/پیکان
 • سلام. من خودم در مشهد زندگی میکنم ولی تقریبا خیلی از این جاهارو نمیشناختم و تا بحال نرفتم. با خوندن این مقاله تازه فهمیدم مشهد چه جاهایی داره ک خیلی از ما با این مکان ها آشنا نیستیم.مقاله خیلی خوب و کاملی بود.

  فلش/پیکان
ثبت نظر شما
میزان رضایتمندی شما:
فلش/پیکان
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
 • شماره تماس شما:
 • نام و نام خانوادگی شما: