فلش/پیکان

حرم امام رضا

  • نام(ها):
    حرم امام رضا
  • موقعیت جغرافیایی:
    مشهد مقدس ، حرم امام رضا (ع) .

حرم امام رضا در شهر مشهد قرار دارد. امام رضا در 11 ذیقعده سال 148 قمری در شهر مدینه متولد شد و در سن 55 سالگی به دست مأمون به شهادت رسید.مدفن علی الرضا نزد مسلمانان به عنوان «حرم» گرامی داشته می شود و بسیار مقدس است. حرم امام رضا در طی چند سده اخیر در اثر 4 حادثه دچار تخریب های جزئی گردید.
1.در سال 977 در اثر یورش عبدالمومن خان ازبک زیورآلات و طلاکوبی های گنبد و گلدسته های حرم به تاراج رفت، که در بین سال های 1010-1016 قمری توسط شاه عباس صفوی ترمیم شدند.
2.در اثر زلزله شدیدی که در سال 1084 قمری در شهر مشهد رخ داد، سطح خارجی گنبد ترک برداشت و همچنین تعدادی از خشت های زراندود ریخت که توسط شاه سلیمان صفوی گنبد تعمیر شد.
3.سومین آسیب در سال 1330 خورشیدی رخ داد. که در این سال روس ها گنبد را به توپ بستند و نقاطی را به اندازه کله قند در بدنه گنبد سوراخ کردند که در سال 1331 خورشیدی نیرالدوله والی خراسان دستور تعمیر آن را داد.
4.آخرین آسیب حرم در سال 1373 خورشیدی رخ داد. در این سال در یک حمله تروریستی در اثر انفجار بمب در حرم 26 نفر کشته و 300 نفر زخمی شدند.خرابی های حاصل از این انفجار بسیار کم بود و تنها بخشی از کاشی کاری ها و آینه کاری ها آسیب دیدند که بعد از مدتی تعمیر شدند.
در حال حاضر 9 صحن و 26 رواق در حرم وجود دارد. هرصحن شامل یک فضای باز می شود که در پیرامون آن رواق ها و ایوان هایی وجود دارد.بزرگ ترین صحن حرم امام رضا، صحن جامع رضوی به مساحت 60188 مترمربع می باشد که در جنوب حرم قرار گرفته.فضاهای محصور و مسقف در پیرامون حرم رواق نامیده می شوند.بزرگ ترین رواق حرم امام رضا، رواق امام خمینی به مساحت 6300 مترمربع می باشد.

بازدیدها: 161

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

کاربر جدید هستید؟ ساخت حساب کاربری


ورود

فراموشی کلمه عبور؟

قبلا عضو سایت شده اید؟ورود


عضویت