فلش/پیکان

حرم امام رضا

  • نام(ها):
    حرم امام رضا
  • موقعیت جغرافیایی:
    مشهد مقدس ، حرم امام رضا (ع) .

حرم امام رضا در شهر مشهد قرار دارد. امام رضا در ۱۱ ذیقعده سال ۱۴۸ قمری در شهر مدینه متولد شد و در سن ۵۵ سالگی به دست مأمون به شهادت رسید.مدفن علی الرضا نزد مسلمانان به عنوان «حرم» گرامی داشته می شود و بسیار مقدس است. حرم امام رضا در طی چند سده اخیر در اثر ۴ حادثه دچار تخریب های جزئی گردید.
۱٫در سال ۹۷۷ در اثر یورش عبدالمومن خان ازبک زیورآلات و طلاکوبی های گنبد و گلدسته های حرم به تاراج رفت، که در بین سال های ۱۰۱۰-۱۰۱۶ قمری توسط شاه عباس صفوی ترمیم شدند.
۲٫در اثر زلزله شدیدی که در سال ۱۰۸۴ قمری در شهر مشهد رخ داد، سطح خارجی گنبد ترک برداشت و همچنین تعدادی از خشت های زراندود ریخت که توسط شاه سلیمان صفوی گنبد تعمیر شد.
۳٫سومین آسیب در سال ۱۳۳۰ خورشیدی رخ داد. که در این سال روس ها گنبد را به توپ بستند و نقاطی را به اندازه کله قند در بدنه گنبد سوراخ کردند که در سال ۱۳۳۱ خورشیدی نیرالدوله والی خراسان دستور تعمیر آن را داد.
۴٫آخرین آسیب حرم در سال ۱۳۷۳ خورشیدی رخ داد. در این سال در یک حمله تروریستی در اثر انفجار بمب در حرم ۲۶ نفر کشته و ۳۰۰ نفر زخمی شدند.خرابی های حاصل از این انفجار بسیار کم بود و تنها بخشی از کاشی کاری ها و آینه کاری ها آسیب دیدند که بعد از مدتی تعمیر شدند.
در حال حاضر ۹ صحن و ۲۶ رواق در حرم وجود دارد. هرصحن شامل یک فضای باز می شود که در پیرامون آن رواق ها و ایوان هایی وجود دارد.بزرگ ترین صحن حرم امام رضا، صحن جامع رضوی به مساحت ۶۰۱۸۸ مترمربع می باشد که در جنوب حرم قرار گرفته.فضاهای محصور و مسقف در پیرامون حرم رواق نامیده می شوند.بزرگ ترین رواق حرم امام رضا، رواق امام خمینی به مساحت ۶۳۰۰ مترمربع می باشد.

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: