فلش/پیکان

خانه ملک مشهد

  • نام(ها):
    خانه ملک مشهد
  • موقعیت جغرافیایی:
    مشهد، خیابان امام خمینی، سه راه دارایی، خانه ملک مشهد.

گروه گردشگری مسافر سلام افتخار دارد تا در این بخش شما را با یکی از جاذبه های تاریخی شهر مشهد آشنا کند. در ادامه مطلب با ما باشید تا با خانه ملک، یکی از جاذبه های مشهد مقدس بیشتر آشنا شوید.

خانه ملک مشهد به عنوان سرآمد خانه های تاریخی شهر مشهد شناخته شده که در قدیم خانه حاج حسین ملک بوده است. حاج حسین یکی از ثروتمندان ایرانی، در طی صد سال گذشته بوده است. او در خانواده ای ثروتمند به دنیا آمده بود و سال ها اجاره دار املاک و مستغلات آستان قدس رضوی بود. مرحوم حاج حسین چون از فکر اقتصادی بسیار خوبی برخوردار بود، توانست ثروت کلانی از این راه بدست آورد.

حاج حسین ملک در سال ۱۲۵۱ شمسی در شهر تهران چشم به جهان گشود و پس از مدتی تحصیلاتش را در محضر مرحوم میرزا ابوالحسن جلوه ادامه داد. او در سال ۱۲۸۴ شمسی، اداره املاک پدرش را در دست گرفت و در سال ۱۳۱۶ شروع به وقف امول خود کرد. از جمله وقف های این بزرگوار می توان به، کتابخانه ملی، دو بیمارستان شامل بیمارستان سجادیه در تربت جام و بیمارستان رضوی در چناران نیز از وقفیات وی به شمار می رود. حاج حسین در سال ۱۳۳۸ هجری شمسی، به هر فرد در شهر مشهد، ۵۱۰ متر زمین وقف کرد که در کل ۲۰۰ هکتار زمین در این زمینه وقف شد. در سال ۱۳۴۸ باغ وکیل نیز وقف مردم مشهد شد.

درباره خانه ملک

 خانه ملک مربوط به اواخر دوران قاجار است که در شهر مشهد، خیابان امام خمینی واقع شده است. این خانه با زیربنای حدود ۶۰۰ متر مربع در زمینی به مساحت ۱۶۵۹ متر مربع ساخته شده است. خانه ملک، از لحاظ معماری تلفیقی از معماری سنتی و اروپایی است، به طوری که تمام نماسازی ها طبق معماری سنتی و پلانهای اجرا شده براساس معماری اروپایی می باشد.

این بنا در قدیم بسیار وسیع تر از امروز بوده و آنچه که به عنوان خانه ملک مشهد شهرت پیدا کرده، بخش بیرونی خانه است. این بخش شامل دو طبقه می باشد که پذیرایی خانه با سقفی چوبی و منبت کاری شده و شومینه زیبا در آن مشاهده می شود.

امروزه در خانه ملک مشهد، گارگاه های بافت فرش و گلیم، کارگاه سفال و سرامیک و لعاب کاری، کارگاه سوزن دوزی، کارگاه منبت و معرق، کارگاه مینیاتور و تذهیب و کارگاه جلد سازی دایر است که استادان زبر دست و ماهر، با عنایت به روشهای سنتی، به خلق آثاری هنرمندانه و درخشان می پردازند.

خانه ملک در تاریخ ۱۸ شهریور ماه سال ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۱۱۵ در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس خانه ملک مشهد: مشهد – خیابان امام خمینی – سه راه دارایی

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: