آشنایی با سنگ نگاره شترسنگ مشهد

زمان خواندن: دقیقه
امتیاز کاربران:
امتیاز 3 از 4
دسته بندی: طبیعت گردی
نویسنده: فهمیه پورحسینی

در این مقاله مسافر سلام قصد دارد مطالبی درباره یکی از کهن‌ترین آثار هنری و تاریخی به جای‌مانده از گذشتگان را برای شما عزیزان بیان کند. یکی از از این آثار تاریخی سنگ نگاره “شتر سنگ ” است که در ادامه توضیح مختصری برای این اثر هنری می‌دهیم‌.

معرفی سنگ نگاره

برای حکاکی روی این سنگ از جسمی سرتیز استفاده شده‌است و نقوش آن احتمالاً بر‌گرفته از تجربیات عینی و باورها و اعتقادات و نگرش پیشینیان به محیط زیست است .
بیشترین نقوش این سنگ نگاره مربوط به طرح حیوانی از جمله بز کوهی، شتر دو کوهانه،گاو کوهان‌دار و احتمالا یوز‌پلنگ است که در میان آن‌ها نقش درخت یا گیاه به صورتی خاص مشاهده می‌شود و آنچه اهمیت دارد وجود نقوش گاو کوهان‌دار و شتر دو‌کوهانه است که به اعتقاد باستان‌شناسان مملو از رمز و راز‌های فراوان است.
یک کارشناس باستان‌شناسی می‌گوید: در محل این سنگ نگاره، از دور سنگ‌های گرد غول‌پیکری دیده می‌شود که شباهت زیادی به شترهایی دارد که با اندازه‌های مختلف بر سینه این کوه کم ارتفاع خوابیده‌اند، شاید اصطلاح شتر‌سنگ هم با این برداشت اولیه بی‌ارتباط نباشد.
اکثر نقوش حکاکی شده بر این سنگ‌ها دارای جهتی رو به جنوب و شرق است که حکایت از هوش و درایت هنرمندان حکاک آن را دارد. این هنرمندان آثار خود را رو به بهترین جهت و مناسب‌ترین شیب خلق کرده‌اند تا از حدود یازده هزار سال قبل تا کنون این آثار هنری حفظ شوند.
نقش‌هایی که بر این سنگ‌نگاره چندین هزار ساله مشاهده می‌شود با طرح‌ها و اندازه‌های گوناگون، ولی بامضامینی یکنواخت در سطح ملی و جهانی است. اکثر نقوش، روی سنگ‌های گرد ایجاد‌شده و شباهتی نزدیک به بوم‌های سنگ‌نگاره‌های اردبیل، هرمزگان، ارسباران تبریز و جمهوری آذربایجان دارد. اطراف و روی سنگ‌های گرد پر از نقوش مختلفی است که هنرمندان هر کدام را براساس مهارت‌شان زیبا و ساده خلق کرده‌اند.
بعد ازنقوش بزکوهی بیشترین فراوانی نقوش، نقش  انسان‌هایی است که در حالات مختلف حک شده‌اند. حالاتی همچون کمان‌داری، سواره، انجام حرکات موزون، ایستاده و ازهمه جالب‌تر انسان‌هایی که سوار بر شیر هستند.

سنگ نگاره

 

حکاکی روی سنگ نگاره

سنگ نگاره شتر سنگ در ۸۰۰ متری جاده مشهدشاندیز، نزدیک روستایی به نام “درخت بید” قرار دارد و در سال ۱۳۸۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

 نتیجه گیری:

این اثر زیبا و تاریخی یکی از کهن‌ترین آثار ملی و تاریخی ما محسوب می‌شود. شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به گروه مشاوره و رزرواسیون مسافر سلام با این پدیده تاریخی بیشتر آشنا شوید.

آیا از این مقاله راضی بودید؟
برچسب ها: سنگ نگاره
اشتراک گذاری:
فهمیه پورحسینی
نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

❤️ نوروز سال 1398 مبارک ❤️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: