نوروز

آداب و رسوم نوروز در گذشته

زمان خواندن: دقیقه 5
امتیاز کاربران:
امتیاز 3 از 4
دسته بندی: آداب و رسوم
نویسنده: فریبا غلامی نژاد
آداب و رسوم نوروز در گذشته
رزرو هتل در ایران با یک کلیک

برپایی جشن نوروز بسیار قدیمی و کهن بوده است و از حدود سه هزار سال قبل تا کنون به طور مستمر و پیوسته انجام شده است. همچنین در زمان اشغال ایران توسط اسکندر و همچنین در دوره خلافت اسلامی این جشن برگزار می شده است.

مسافر سلام در این مقاله به برسی آداب و رسوم نوروز در گذشته می پردازد.

نوروز در گذشته

جشن نوروز در زمان ساسانیان و اشکانیان

در این دوره، جشن های متعددی در طول سال برگزار می شد که جشن نوروز و مهرگان مهمترین آنها بوده اند. در دوران ساسانیان جشن نوروز چند روز به طول می انجامید و به دو دوره نوروز بزرگ و کوچک تقسیم می شد. نوروز کوچک یا نوروز عامه، از اول تا پنجم فروردین ماه به طول می انجامید و در روز ششم جشن نوروز بزرگ یا نوروز خاصه برگزار می شد. در هرکدام از روزهای نوروز عامه، طبقه از طبقات به دیدن شاه می رفتند و شاه به حرف های آنها گوش میداد و برای حل مشکلاتشان دستور صادر می کرد. شاه در روز ششم، حق طبقات مختلف را ادا می کرد و تنها نزدیکان شاه به حضور وی می آمدند.

نوروز

جشن نوروز بعد از اسلام

در دوران عباسیان به نظر می رسد که خلفا برای پذیرش هدایای مردمی، از نوروز استقبال می کردند. با روی کار آمدن سلسله های آل بویه و سامانیان، جشن نوروز با گستردگی زیادتری برگزار می شد.

در دوران سلجوقیان، تعدادی از منجمان ایرانی از جمله خیام برای اصلاح تقویم ایرانی گرد هم آمدند و نوروز را در اول بهار قرار دادند و جایگاه آن را ثابت کردند. برای ثابت ماندن نوروز در روز اول بهار، مقرر شد که هر چهارسال یک بار، تعداد روزهای سال را به جای ۳۶۵ روز، برابر با ۳۶۶ روز در نظر بگیرند.

جشن نوروز در دوران معاصر

جشن نوروز در دوران معاصر همواره مورد توجه مردم قرار داشته و عموما هرساله برگزار می شده است. برپایی جشن نوروز در برخی از کشورها برای مدت زمانی ممنوع بوده است. حکومت شوروی برگزاری جشن نوروز را در برخی از کشورهای آسیای میانه مثل ترکمنستان، تاجیکستان و قرقیزستان ممنوع کرده بود. به همین دلیل مردم نوروز را به صورت مخفیانه و یا در روستاها جشن می گرفتند و یا برای جلب موافقت مقامات محلی نام دیگری بر روی نوروز می گذاشتند.

شما عزیزان می توانید در مقاله ی آیین های نوروز در ایران، مطالب جامع تر و کامل تری درمورد آداب و رسوم نوروز در گذشته، مطالعه فرمایید.

عید نوروز

نتیجه گیری

از گذشته جشن نوروز به طور مستمر برپا می شد.

در زمان اشکانیان و ساسانیان جشن نوروز به دو دوره نوروز بزرگ و نوروز کوچک تقسیم می شد. در دوران معاصر برگزاری جشن نوروز همواره مورد توجه مردم بوده. در برخی از کشورها مثل تاجیکستان، قرقیزستان و ترکمنستان برپایی جشن نوروز ممنوع بوده، به همین دلیل مردم جشن نوروز را به طور مخفیانه برگزار می کردند.

آیا از این مقاله راضی بودید؟
فریبا غلامی نژاد
از کودکی عاشق نقاشی، طراحی، عکاسی و موزیک بودم. همیشه دلیل این علایقم رو چپ دست بودنم میدونستم! با اینکه تجربه و علاقم به نویسندگی کم‌تر است، اما بنا به دلایلی باید در این حرفه فعالیت داشته باشم و سعی دارم تا بهترین و جذاب‌ترین مطالب را برای شما به اشتراک بگذارم. امیدوارم از نوشته‌ها، پادکست‌ها، عکس‌های مقالات و اینفوگرافی‌هایی که طراحی می‌کنم لذت ببرید :)
نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

❤️کُدُبدو ؛ کد تخفیف مسافرسلام❤️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: