فلش/پیکان

ییلاقات شاندیز

  • نام(ها):
    ییلاقات شاندیز
  • موقعیت جغرافیایی:
    38 کیلومتری غرب شهر مشهد ، منطقه شاندیز .

شاندیز شهری در استان خراسان رضوی و در شمال شرق ایران در شهر مشهد است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵ برابر با ۶۵۷۰ نفر بوده است. از ویژگی های منحصر به فرد شاندیز، دره های مصفا و پر آبی است که به همراه درختان سر به فلک کشیده، گلهای وحشی، آب و هوای معتدل شاندیز و رودخانه های روانی که از دامنه های شمالی کوههای بینالود سرچشمه می گیرند مناظر زیبایی را آفریده اند و گردشگران بسیاری را در تمام فصول سال به این ناحیه می کشانند که رودهای مغان، مج، مایان، دهیار، جاغرق، کنگ و زشک از جمله ی این رودها می باشند.

این شهر که از مناطق تفریحی مشهد است در ۳۷ کیلومتری شمال غربی مشهد قرار دارد. شاندیز طبق مصوبه دولت و هیات وزیران در سال ۱۳۸۴ به عنوان اولویت اول و تنها منطقه نمونه بین المللی گردشگری ایران شناخته شده است. آب و هوای شهر شاندیز معتدل می باشد و با توجه به طبیعت سرسبز، پوشش گیاهی، درختان انبوه و متراکم، رودخانه، ارتفاعات جنوبی و غربی شهر، در تابستانها آب و هوایی خنک و زمستانهایی بسیار سرد دارد و از جاذبه های گردشگری مشهد محسوب می شود. مهمترین محصول تولیدی باغی در این منطقه گیلاس است. سوغات مهم این شهر، صنایع دستی و به ویژه پوستین دوزی است. پوست و محصولات پوستی سوغات معروف و ناب این منطقه است. غذای مغروف شاندیز شیشلیک شاندیز است. از مناطق مهم تفریحی و دیدنی شاندیز می توان به: مسجد جامع تاریخی شهر، پارک جنگلی شاندیز در غرب این منطقه، مجموعه توریستی تفریحی گلستان، مجموعه توریستی تفریحی تجاری پدیده شاندیز، روستاهای خوش آب و هوا و سرسبز ابرده و زشک، خیابان زیبای آبشار، رصدخانه نجوم رضوی، پیست اسکی ابرده، پیست موتورسواری ویرانی و تله کابین زشک اشاره کرد.
از بناهای تاریخی و معروف شاندیز هم می توان به: آرامگاه شیخ حافظ ابردهی، رباط تاریخی ویرانی در شاندیز، درخت چنار کهن شاندیز و سنگ نگاره های شترسنگ درخت بید اشاره کرد که برخی از این آثار نشان از رونق این منطقه حتی قبل از ورود اسلام را دارد.

 

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: