فلش/پیکان

کوه صفه

 • نام(ها):
  کوه صفه
 • موقعیت جغرافیایی:
  اصفهان، بزرگراه شهدای صفه

اصفهان، شهری غرق در هنر و ادب و تاریخ است. این شهر زیبا در مرکز فلات ایران قرار دارد و با جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیری که دارد گردشگران زیادی را به سوی خود جلب کرده است. شهری که حیاتش را مدیون زاینده رود خروشان است، حتی زمانی که خشکیده باشد آوازه جوش و خروشش شهره دارد. یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر تاریخی کوه صفه است، قصد داریم در این‌جا به معرفی این کوه زیبا بپردازیم:

کوه صفه

مجموعه ارتفاعات کوه صفه با بلندترین نقطه ارتفاع که به 2257 متر می‌رسد و قله آن از سطح زمین 590 متر ارتفاع دارد، در جنوب غربی اصفهان قرار دارد. این کوه زیبا از سمت شمال به جاده کمربندی، از سمت غرب به کوه‌های تخت رستم و دره خان، از سمت شرق به شهرک‌ها و مجتمع‌های مسکونی و از سمت جنوب به اراضی باز و خط آهن منتهی می‌شود.
در دامنه این کوه چشمه‌ای وجود دارد به نام “چشمه درویش” و حدوداً دویست متر بالاتر از آن “چشمه گل زرد” قرار دارد. کوه صفه از چشمه درویش که سنگ کوه از خاک جدا شده است و دامنه کوه محسوب می‌شود، به فضای سنگی مسطحی (صفه) منتهی می‌گردد به همین دلیل نام این کوه، صفه گذاشته شده است. در گذشته در این محل چهار طاقی‌هایی ساخته بودند که چشمه سارها و درختان سر به فلک کشیده چشم‌انداز زیبایی به آن می‌داده است.
با عبور کردن از چند پیچ و خم، قله کوه دیده می‌شود. در سمت چپ کوه صفه یک سلسله تپه‌های کوچک و بزرگ به نام “هزاردره” واقع است که جاده منتهی به شیراز از میان آن می‌گذرد. این تپه‌ها دارای خاک سرخ هستند که زیبایی خاصی به آن داده است. در سمت شرق، کوه‌های “کلاه قاضی”  و در سمت غرب کوه صفه، نیز “شاه کوه” واقع است و پس از آن “بلوک لنجان” آغاز می‌گردد.
در گذشته در دامنه‌های رفیع کوه صفه، قلعه‌هایی بوده است که دارای دیواره‌های سنگی و بسیار محکم بوده که برای دفاع استفاده می‌شده است. “قلعه دیو” از مهمترین آن‌ها بوده است که خرابه‌های آن هنوز باقی مانده است. عمارتی دیگر که به شکل قلعه بوده است در سمت غرب کوه صفه وجود داشته به نام “تخت رستم” که عده ای بر این باورند که جنگ اسکندر و دارا در آنجا رخ داده است، اما برخی از صاحب نظران آن‌را آتشگاه می‌دانند.
کوه صفه به عنوان یکی از جاذبه‌های شهر بزرگ اصفهان همراه با سایر عناصر عمده در این شهر از جمله جاده کمربندی، بزرگراه‌ها و خیابان‌های اصلی، رودخانه زاینده رود، باغ‌های ناژوان و میدان نقش جهان ساختار عمده این شهر را تشکیل می‌دهد. در قسمت‌های دامنه کوه صفه به مساحت 100 هکتار فضای سبز زیبایی وجود دارد که به عنوان پارک کوهستانی و قسمت‌هایی از آن به شکل پارک جنگلی پذیرای طبیعت دوستان و گردشگران می‌باشد.
یکی از نقاط مشهور در کوه صفه “قلعه شاه دژ” یا شاه دز می‌باشد که به “قلعه دیو” نیز معروف است. چشمه‌هایی که در این مجموعه جاری هستند با نام “چشمه پاچنار” و “چشمه خاجیک” عنصر اصلی این مجموعه هستند. ورودی اصلی صفه در ابتدای خیابان حکیم نظامی تا چشمه پاچنار می‌باشد که به صورت محور اصلی در این مجموعه واقع است. با توجه به مشکلات موجود، اولین سیاست مدیران، حفظ و جلوگیری از تخریب پارک صفه می‌باشد، همچنین اقداماتی در جهت ارتقاء امکانات این پارک در دست اجرا می‌باشد.

مجموعه تفریحی صفه دارای امکانات دیگری نیز می‌باشد:

 • تله کابین صفه
 • مرکز بولینگ اصفهان
 • شهر بازی ویژه کودکان و بزرگسالان
 • پارک بادی
 • باغ وحش
 • رستوران ( فراز و زاگرس)
 • کافی شاپ
 • چشمه (شاه درویش، خاجیک)
 • قلعه دیو

بازدیدها: 58

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
 • شماره تماس شما:
 • نام و نام خانوادگی شما:

New to site? Create an Account


Login

Lost Password?

Already have an account? Login


نام‌نویسی