فلش/پیکان

هفت حوض مشهد

 • نام(ها):
  هفت حوض مشهد
 • موقعیت جغرافیایی:
  مشهد، انتها سیدی، کیلومتر 3 جاده خلج

تاریخچه هفت حوض مشهد

شنیدن نام هفت حوض شاید تهرانی‌ها را تنها به یاد میدانی در یکی از محله‌های شرقی پایتخت بیاندازد، اما این نام برای مشهدی‌ها، یعنی اوج زیبایی معماری خداوندی، هفت حوض نام یکی از بکرترین، زیباترین و منحصربه‌فردترین پدیده‌های طبیعی ایران است. هفت حوض مشهد یکی از جاذبه‌های گردشگری جنوب شرقی مشهد در استان خراسان رضوی است که مسافرسلام در اینجا به معرفی آن پرداخته است. بعضی از ۷ حوضچه‌ای که در این منطقه در امتداد هم قرار دارند، به اندازه یک استخر کوچک هستند. آب از حوضچه اول به حوضچه‌های دیگر ریخته می‌شود. این پدیده طبیعی حوض‌ها یا دولین‌های متعدد، بر اثر فرسایش شیمیایی توسط باران‌های اسیدی در بستر یکی از سرشاخه‌های رودخانه طرق از ارتفاعات شمالی بینالود شکل گرفته‌است. در بستر یکی از سرشاخه‌های رودخانه طرق، مواد آهکی نرم در میان سنگ‌ها دچار فرسایش شده‌اند و شکل‌های ژئومورفولوژی دولین را ایجاد کرده‌اند و در واقع از دیدگاه مردم عادی این منطقه تنها هفت حوض زیبا با چشم‌اندازی زیباتر ایجاد شده در طی مسیر رودخانه است. بعد از عبور از ۷ حوض اصلی که در امتداد هم قرار گرفته‌اند، به تک حوض‌های بزرگ می‌رسید. بکر و دست نخورده بودن و صدای جریان آب، از ویژگی‌های این منطقه می‌باشد. این مجموعه همواره با فراهم کردن بهترین امکانات برای رفاه مراجعین آماده خدمات رسانی می‌باشد. وجود آلاچیغ‌های متعدد در ابتدا ورودی و همچنین در ارتفاعات بر روی کوه و همچنین مکان بازی کودکان لحظات خوبی را در کنار خانواده رغم می‌زند.

کوه‌های خلج در مشهد

کوه‌های خلج در امتداد جاده خلج از جنوب شرقی این شهر آغاز می‌شود. کوه‌های خلج هم از جمله جاذبه‌های گردشگری هستند که در این شهر قرار دارند. شما علاوه بر بازدید پارک طبیعی هفت حوض مشهد می‌توانید به کوه‌نوردی در کوه‌های خلج هم بپردازید. حتماً تجربه جالبی برایتان خواهد بود.

دسترسی به پارک طبیعی هفت حوض مشهد

برای رسیدن به زیباترین پدیده و جاذبه طبیعی شهر مشهد، باید به دل کوه‌های خلج در اطراف مشهد سفر کنید. این منطقه حدود 7 کیلومتر از مشهد فاصله دارد. بعد از وارد شدن به شهرک سیدی و جاده خلج، بعد از طی کردن حدود 3 کیلومتر از جاده، به دوراهی می‌رسید. باید جاده اتوبان و آسفالت سمت چپ را ادامه بدهید تا به میدان مانندی برسید. اگر قصد سفر به این منطقه را دارید باید بدانید بعد از رسیدن به این میدان، باید اتومبیل‌تان را پارک کنید، حدود 2 کیلومتر از مسیر را پیاده طی کنید تا به هفت حوض مشهد برسید.

مواردی که باید هنگام گردشگری در پارک طبیعی هفت حوض مشهد به آن توجه فرمایید.

 • برای بازدید کامل از هفت حوضی که در این منطقه است سعی کنید در زمان‌هایی که هوا روشن است برنامه خود را تنظیم نمایید.
 • این منطقه فاقد هرگونه امکانات یا تمهیداتی برای حفظ امنیت گردشگران است و بهتر است قبل از تاریک شدن هوا آنجا را ترک نمایید.
 • اگر می‌خواهید ساعاتی را در این منطقه بمانید حتماً مقداری خوراکی و وسایل بازی همراه خودتان داشته باشید. (در نزدیکی این منطقه مغازه یا سوپر مارکتی پیدا نمی کنید.)
 • کفش‌های راحتی بپوشید که بتوانید راحت از سنگ‌ها عبور کنید. به علت صیقلی بودن بیش از حد سنگ‌های این منطقه امکان آسیب دیدن هست.
 • دوربین عکاسی را هرگز فراموش نکنید، در این صورت بعد از بازگشت از این سفر، شما از معدود کسانی هستید که از هفت حوض مشهد، عکس‌های زیبایی دارند و البته با اینکار به بیشتر شناخته شدن این پدیده طبیعی هم کمک می‌کنید.
 • سعی کنید بکر بودن این منطقه را حفظ کنید، برای همین همراه خودتان کیسه زباله داشته باشید تا بتوانید زباله‌های خودتان را جمع آوری نمایید.
 • دارو و دیگر لوازم ضروری و شخصی را حتما همراه خودتان ببرید زیرا این پارک خارج از شهر و در دل کوه‌های مشهد قرار دارد.

بازدیدها: 136

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
 • شماره تماس شما:
 • نام و نام خانوادگی شما:

کاربر جدید هستید؟ ساخت حساب کاربری


ورود

فراموشی کلمه عبور؟

قبلا عضو سایت شده اید؟ورود


عضویت