فلش/پیکان

مسجد نو

  • نام(ها):
    مسجد نو
  • موقعیت جغرافیایی:
    شیراز ، خیابان لطفعلی خان زند ، بلوار شهید دستغیب ، خیابان 9 دی .

مسجد نو، دومین مسجد شهر شیراز از نظر تاریخی است. اولین مسجد شیراز از دید تاریخی مسجد جامع عتیق و سومین مسجد از این دیدگاه مسجد وکیل می باشد. مسجد نو با مساحتی حدود بیست هزار متر مربع، بزرگ ترین مسجد ایران شناخته شده است. این مسجد در سال 590 هجری قمری بدست اتابک سعد بن زنگی ساخته شده.

مسجد نو در گذشته مسجد اتابک یا مسجد سعد اتابک خوانده می شده و اکنون به نام های مسجد شهدا و مسجد جامع جدید شهرت یافته است. علت نامگذاری این مسجد به مسجد اتابک این است که به دستور اتابک سعد بن زنگی در سالهای 598 تا 615 هجری قمری ساخته شد و دلیل شهرت یافتن به مسجد نو این است که بنای آن طی گذشت قرون چندین بار بر اثر زلزله های شدید آسیب دیده و بار دیگر از نو مرمت شده است.

این مسجد از جهت های مختلف دارای چهار ورودی است که از طریق رواق ها و دالان هایی به صحن راه پیدا می کنند. این ورودی ها از بیرون دارای تزیینات کاشیکاری می باشند که عمدتا مربوط به دوره های اخیر است. صحن میانی مسجد دارای سه حوض آب و ردیفی از درختان کهنسال است که از چهار جهت توسط رواق های یک طبقه و ایوان های چهار گانه محدود شده. در اطراف ایوان شمالی و جنوبی، به قرینه یکدیگر، 24 دهانه و در اضلاع غربی و شرقی، 12 رواق در اطراف ایوان ها ساخته شده.

این اثر در تاریخ 15 دی ماه سال 1310 با شماره ثبت 73 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

بازدیدها: 45

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد