فلش/پیکان

قلعه بیاضه

  • نام(ها):
    قلعه بیاضه
  • موقعیت جغرافیایی:
    اصفهان ، نائین ۵۳ کیلومتری خور و بیابانک ، روستای بیاضه .

قلعه بیاضه یا همان ارگ بیاضه، قلعه ای است قدیمی واقع در روستای بیاضه. این بنا مربوط به دوره ساسانیان – دوران های تاریخی پس از اسلام است که در 53 کیلومتری شهرستان خور و بیابانک، روستای بیاضه واقع شده. این بنای چند طبقه همراه با خندق عمیق و عریض و مجموعه خشتی گسترده و پیوسته اطراف آن، نمونه ارگ و دژ کویری است. این ارگ افسانه ای قرن ها به عنوان دژ مستحکم و تخسیر ناپذیر کویر مرکزی ایران کارکردهای گوناگون مسکونی و دفاعی داشته و در دوره اسماعیلیه پایگاه هواداران حسن صباح بوده.

تا چند سال قبل، اتاق های متعدد و طبقات مختلف قلعه به عنوان محل نگهداری اموال و انبار غله روستاییان مورد استفاده قرار می گرفت. ذکر روستا بیاضه در کتاب های احسن التقاسیم، صورت الارض ابن حوقل، سفرنامه ناصر خسرو و همچنین در سندی موسوم به جنگ نامه امام زاده ابومحمد ابراهیم آمده. بنا به گفته ناصر خسرو در سفرنامه اش، هنگام عبور از مسیر نائین به طبس در این روستا در «پیاده» توقف داشته و در سفرنامه خود از قلعه کهن آن یاد کرده. همچنین در دوره های معاصر جهانگردانی همچون سون هدین، مک کرگور، آلفونس گابریل هنگام عبور از کویر مرکزی ایران از آن سخن گفته اند.

در سالهای 1327 – 1328 هجری قمری هنگام هجوم نایب حسین کاشی و قشون او به صفحات کویر، تمام قلاع منطقه از نائین تا طبس سقوط کرد اما مهاجمان با وجود به توپ بستن قلعه، نتوانستند آن را تسخیر کنند. ماشاءالله خان، با اصرار بر ماندن نیروهایش در منطقه تا زمانی که آخرین دژ کویر را تسخیر کنند، در نامه ای تهدید آمیز خواستار تسلیم روستاییان شد اما آنان به پشتوانه آمادگی دفاعی و استحکامات موجود و موقعیت قلعه با این شعر به او پاسخ دادند

یا ما سر خصم بکوبیم به سنگ                       یا او سر ما به دار سازد آونگ 

القصه در این سراچه پر نیرنگ                         یک کشته به نام به که صد زنده به ننگ

سرانجام مهاجمان در برابر قلعه نشینان مجبور به ترک آن منطقه شدند.

بازدیدها: 15

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: