فلش/پیکان

شوش

  • نام(ها):
    شوش
  • موقعیت جغرافیایی:
    استان خوزستان ، شهر شوش ، خیابان طالقانی بر روی تپه آکروپل (ارگ) .

یکی از معروفترین شهرهای دنیا که در ۱۵۰ کیلومتری شرق رود دجله در استان خوزستان و در شمال غربی اهواز قرار دارد، شهر باستانی شوش می باشد. طبق اسناد باستانی شوش از مراکز تمدن قدیم و از مهم‌ترین و باشکوه‌ترین شهرهای باستانی ایران و جهان بوده است.

این شهر کهن از حدود ۲۷۰۰ قبل از میلاد پایتخت بوده و این پایتختی تا پایان امپراتوری هخامنشی ادامه می‌یابد که بالغ بر ۳۰۰۰ سال می‌شود. اطلاعات تاریخی موجود نشان می‌دهد عیلامیان در این شهر و منطقه، ۲۰۰۰ سال به مرکزیت شهر شوش پادشاهی داشته‌اند. تا قبل از حمله مغول شوش بسیار آباد بود و مردمان زیادی در آن زندگی می‌کردند و تنها بعد از حملات ویرانگر مغول بود که قابلیت سکونت شهر کمتر می‌شود. اسناد درباره عیلام پس از قرن بیست و پنجم پیش از میلاد یافت می‌شود.

دین عیلام ماهیت چند خداگرایی داشت، متأسفانه نام برخی از ایزدان تنها به وسیله پندارنگاری (پندار‌نگاری مرحله‌ای پس از تصویرنگاری در تاریخچه خط را گویند که تصویر در آن کم کم ساده شده و به صورت علامت و نشانه در آمده است) نوشته شده است،

از نام های پیشین شوش می توان به سوس، سوزیانا اشاره نمود مساحت این شهر 3577 کیلومتر مربع و جمعیت آن در سال 90 ، 59161 بوده است .

فرانسوی ها در زمان ناصر الدین شاه قاجار به اهمیت باستانی شوش پی بردند و دریافتند که این سرزمین همان شهر شوشان افسانه ای است . حدود 30 سال بعد کاووش های باستان شناسی در این منطقه آغاز گردید و به سبب آن آسیب های زیادی به بافت قدیمی شوش وارد آمد و معدود آثار سالم بدست آمده نیز غیر قانونی از ایران خارج گردید و اکنون بعضی از این آثار درموزه ی لوور قرار دارد .

منطقه باستانی شوش، محوطه وسیعی را از کل شهر شوش در برمی‌گیرد که بناها و سازه‌های معماری بسیار متنوعی پیش از تاریخ تا دوران اسلامی را در خود جای داده است. کاخ «آپادانا» یکی از باشکوه‌ترین کاخ‌های آن و از شهرت عالمگیر برخوردار است.

از اماکن جالب و جذاب شهرستان شوش می‌توان به زیگورات(چغازنبیل)، قلعه شوش، موزه شوش و هفت تپه، حرم حضرت دانیال نبی(ع)، مقبره دعبل خزاعی، کاخ آپادانا، شهر شاهی،کاخ شاوور، ایوان کرخه شوش، زیستگاه گوزن زرد ایرانی(پارک ملی کرخه)، یادمان شهدای فتح‌المبین، یادمان شهدا فکه، رودخانه شاوور، رئدخانه کرخه و تالاب بامدژ اشاره نمود.

 

بازدیدها: 14

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد