فلش/پیکان

تپه های شنی ورزنه

  • نام(ها):
    تپه های شنی ورزنه
  • موقعیت جغرافیایی:
    اصفهان ، ورزنه ، تپه های شنی .

تپه های شنی ورزنه در 15 کیلومتری شهر ورزنه به طرف شیراز واقع شده است. وسعت تپه های شنی بالغ بر 17395 هکتار می باشد که از نزدیکی شهر ورزنه آغاز شده و تا چند کیلومتری جنوب شرقی روستای خارا به طول 84 کیلومتر امتداد دارد. ارتفاع تپه های ورزنه در نقاط مختلف متفاوت می باشد و حداکثر آن در محلی به نام شهر سرای یا سبا به 62 متر می رسد. عرض این تپه ها در بخش های شمالی آن تا 15 کیلومتر می رسد، در حالی که در نواحی جنوبی عرض آن به بیش از یک کیلومتر نمی رسد. این منطقه یکی از مناطق گردشگری استان اصفهان و همچنین یکی از جاذبه های گردشگری پر طرفدار محسوب می شود.

در فصل زمستان و به خصوص در ایام نوروز برنامه های خاصی نظیر کایت سواری، شتر سواری، قایق سواری در انتهایی ترین نقطه زاینده رود و موتور سواری در کویر برای میهمانان تدارک دیده شده که برای بازدیدکنندگان بسیار جذاب است. تالاب گاوخونی نیز از نقاط مورد بازدید در این منطقه بوده که در زمان پر آبی علاقه مندان به این نقطه سیر می کردند اما اکنون به منطقه ای گرم و عاری از آب و هرگونه موجودات زنده تبدیل شده است.

دسترسی به سفره های آب زیرزمینی در بخش هایی از تپه های شنی مجاور تالاب موجب رویش گیاهان بسیاری به ویژه گیاهان شورپسند و ماسه پسند می شود که این امر سهم به سزایی در تثبیت تپه های شنی ایفا می کند. همچنین با کاشت گیاهان سازگار که قدرت رویش در چنین مناطقی را دارند، میتوان به این امر کمک کرد.

بازدیدها: 60

اشتراک گذاری:

امتیاز کاربران

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: