فلش/پیکان

بازار تبریز

  • نام(ها):
    بازار تبریز
  • موقعیت جغرافیایی:
    تبریز ، مرکز شهر ، خیابان جمهوری .

بازار تبریز با مساحتی حدود یک کیلومترمربع، بزرگ ترین و مهم ترین بازار سرپوشیده ایران و قاره آسیا می باشد که در شهر تبریز قرار گرفته. هسته مرکزی شهر تبریز در داخل یک چهارضلعی قرارگرفته که بازار تبریز در مرکز این چهار ضلعی قرار گرفته است.بازار تبریز از سمت غرب به مسجد جامع و از سمت شرق به عالی قاپو محدود می شود و همچنین از سمت شمال بخش هایی از شمال رودخانه مهران رود را شامل می شود. این بازار در مرداد سال ۱۳۸۹ خورشیدی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده.عواملی مانند سبک معماری بازار،کثرت تیمچه ها،آرایش مغازه ها،دالان ها،کاروانسرا ها، راسته ها و همچنین انواع مشاغل و حرفه ها و وجود تعداد زیادی مدرسه و مسجد که از سابقه تاریخی برخوردارند،این بازار را به نمونه عالی مجهز تجارت، کسب و زندگی اسلامی و شرقی تبدیل کرده است.بدلیل قرارگرفتن شهرتبریز بر سر چهارراه جادهٔ ابریشم و گذشتن روزانه هزاران کاروان از نقاط مختلف آسیا،اروپا و آفریقا از آن،این شهر و بازار آن از رونق خوبی برخورداراست.
پیش تر یکی از ارکان اصلی و اساسی بازارتبریز، ارامنه بودند، ارامنه داد وستد های زیادی با اروپاییان داشتند به طوری که ارامنه گرجستان برای اولین بار کالاهای انگلیسی را از استانبول خریداری کردند و وارد مناطق شمالی ایران کردند.
بازار تبریز پس از وقوع زمین لرزه تاریخی تبریز در سال ۱۱۹۳ قمری یعنی حدود ۳ سدهٔ پیش،توسط نجفقلی خان دنبلی بازسازی شده است. تاریخ دقیق بنای این بازار مشخص نیست.
نقاط مختلف بازار تبریز به دلیل نام سازندگان بنای دالان ها،تیمچه ها،کاروانسراها و یا اتفاقاتی که از نظر تاریخی روی داده یا بدلیل اینکه مرکز عمده تجارت کالاهای خاصی محسوب می شده به این اسم و نام مشهور هستند.بازار و تیمچه و کاروانسرای بزرگ امیر که از ارزشمندترین و مهم ترین بخش بازار تبریز به حساب می آیند و اکنون مراکز عمده تجارت و صادرات فرش و صنایع دستی و مرکز بورس طلا و جواهرات می باشد، در سال ۱۲۵۵ قمری توسط میرزا محمد خان امیرنظام زنگنه احداث شده.تیمچه مظفریه که معروف ترین بخش بازار تبریز محسوب می شود در زمان ولیعهدی مظفرالدین میرزای قاجار در سال ۱۳۰۵ قمری ساخته شده.

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: