فلش/پیکان

عمارت ائل گلی

 • نام(ها):
  عمارت ائل گلی
 • موقعیت جغرافیایی:
  7 کیلومتری جنوب شرقی شهر تبریز، انتها بلوار شهید باکری، باغ ائل گلی.

شهر تبریز که به شهر اولین ها معروف می‌باشد دارای جاذبه‌های گردشگری زیبا و فراوانی می‌باشد. یکی از این جاذبه‌ها، عمارت تاریخی کلاه فرنگی می‌باشد که در وسط دریاچه ائل گلی واقع شده‌است و هر ساله تعداد زیاذی از گردشگران داخلی و خارجی را به سمت خود جذب می‌کند.

عمارت کلاه فرنگی که به کاخ ائل گلی نیز معروف است، یکی از مهم‌ترین و زیباترین جاذبه‌های گردشگری شهر تبریز می‌باشد که در جنوب شرقی این شهر و 7 کیلومتری مرکز شهر واقع شده است. این عمارت هشت ضلعی در دو طبقه مانند نگینی در وسط دریاچه ائل گلی می‌درخشد.

ائل گلی استخری بزرگ، به شکل مربع به مساحت 54 هزار و 675 متر مربع می‌باشد که در جنوب آن تپه‌ای وجود دارد که آن را از بالا تا پایین، همسطح استخر، پله بندی کرده است و نهر آبی از آن به سمت پایین روان است. در مرکز این استخر، عمارتی دو طبقه به شیوه سنتی ساخته شده است که عمارت کلاه فرنگی نام دارد. اطراف استخر به صورت پارک زیبایی در آمده که یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری آذربایجان شرقی به شمار می‌رود.

عمارت کلاه فرنگی تا پیش از روی کار آمدن صفویان، بزرگ‌ترین منبع ذخیره آب جهت آبیاری باغ‌های مناطق شرقی تبریز تا دروازه تهران و تپلی باغ بوده است. در دوران صفویان، تمام شن و ماسه و نخاله‌های موجود در محوطه داخلی دریاچه فعلی خالی شده و دیواره‌ای سنگی به دور آن کشیده شد.

داخل عمارت کلاه فرنگی تبریز تالار، رستوران و کافی شاپ وجود دارد که همه روزه آماده پذیرایی از مهمانان و بازدیدکنندگان عزیز می‌باشد.

هتل پنج ستاره پارس ائل گلی تبریز نیز در بام تبریز و مشرف به عمارت کلاه فرنگی احداث شده است و به جذب گردشگر این جاذبه فرهنگی تاریخی زیبا افزوده است.

جاذبه ها و تفریحات اطراف عمارت کلاه فرنگی

 • محوطه اطراف دریاچه برای پیاده‌روی و استراحت بسیار محوطه لذت بخش و زیبایی می‌باشد.
 • امکان قایق سوار در دریاچه برای بازدیدکنندگان فراهم می‌باشد.
 • شهربازی که در محوطه عمارت احداث شده است اوقات پرنشاطی را برای گردشگران فراهم می‌کند.
 • رستوران گردان هتل پارس ائل گلی تبریز که در جوار این عمارت بنا شده است، میزبان گردشگران عمارت کلاه فرنگی می‌باشد.

با سفر به شهر تبریز و بازدید از عمارت کلاه فرنگی، یکی از به‌یادماندنی‌ترین خاطرات سفر خود را رقم خواهید زد. در صورت تمایل به بازدید از این جاذبه تاریخی فرهنگی زیبا می‌توانید به صفحه رزرو هتل‌های تبریز مراجعه نموده، تا همکاران ما یکی از بهترین هتل‌های تبریز را با قیمتی عالی برایتان رزرو کنند.

بازدیدها: 237

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
 • شماره تماس شما:
 • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد