فلش/پیکان

آرامگاه فردوسی

  • نام(ها):
    آرامگاه فردوسی
  • موقعیت جغرافیایی:
    مشهد ، بزرگراه آسیایی (جاده سنتو ) ، سه راه فردوسی ، سمت راست ، شهر تابران توس ، انتهای بلوار بهارستان ، آرمگاه فردوسی .

آرامگاه فردوسی محلی است که ابوالقاسم فردوسی در آن دفن شده.باغ آرامگاه فردوسی در 20 کیلومتری شمال غرب مشهد،در مسیر راه مشهد به کلات نادری نزدیک به بقعه تاریخی هارونیه و شهر تاریخی طابران قرار گرفته که زادگاه فردوسی روستای پاژ است که امروزه فاز نامیده می شود و در 28 کیلومتری شرق آرامگاه فردوسی قرار گرفته است. فردوسی حدود سال های 329 یا 330 هجری قمری در روستا باژ متولد شد و در سال 411 یا 416 هجری قمری در سن 90 سالگی درگذشت. از اشعارات شاهنامه فردوسی چنین استنباط می شود که او از سن 68 تا 76 سالگی به سرودن شاهنامه مشغول شده است.

در سال 1313 همزمان با آیین های هزاره فردوسی ساختمان کنونی آرامگاه گشایش یافت. این آرامگاه به شکل بناهای پرسپولیس و مقبره کوروش در منطقه پاسارگاد ساخته شده است که از سه بخش تشکیل شده: اولین بخش آن از سنگ قبری از جنس مرمر به ابعاد ۱٫۵×۱ متر و حدود ۰٫۵ متر ارتفاع تشکیل شده و این بخش میانی ترین بخش است و در سکوی مرمری قرار گرفته است. بخش دوم این ساختمان شامل تالاری مربعی شکل می باشد که داخل آن با کاشی تزئین شده و از سنگ مرمر ساخته شده و چهارستون بلند با دو سرستون بزرگ در چهارگوشه این تالار موجوداست و تصویر یک مرد بالدار در بالای ضلع جنوبی بنای اصلی ایجاد شده که ویژگی های پرسپولیس را به یاد می آورد. سومین بخش آن پوشیده از سنگ مرمر می باشد که اتاق برروی آن قرار گرفته است.

اکنون این آرامگاه مساحتی حدود 6 هکتار مساحت دارد و دارای یک موزه و کتابخانه می باشد و سالانه پذیرای یک میلیون زائر است.

بازدیدها: 6

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

کاربر جدید هستید؟ ساخت حساب کاربری


ورود

فراموشی کلمه عبور؟

قبلا عضو سایت شده اید؟ورود


عضویت