فلش/پیکان

آرامگاه خواجه ربیع

  • نام(ها):
    آرامگاه خواجه ربیع
  • موقعیت جغرافیایی:
    مشهد ، انتهای خیابان خواجه ربیع .

آرامگاه خواجه ربیع در شمال غربی مشهد در انتهای خیابان خواجه ربیع واقع است. این بنا به توصیه شیخ بهایی توسط شاه عباس صفوی ساخته شده است. آرامگاه خواجه ربیع مشهد بنای باشکوه و زیبایی واقع در باغی وسیع و مصفا بر کناره ی راست کشف رود در حاشیه شمالی شهر است. این مقبره دارای گنبدی با ساقه ای بلند به ارتفاع 18 متر است که بر روی بنایی چهار ایوانی قرار دارد و از بیرون به صورت هشت ضلعی نمایان است. گنبد بنا دو پوششه و پوشیده از کاشی های زیبای فیروزه ای است. درون آن هم مزین به نقاشی های طلایی رنگ و اخرایی چشم نواز است.
روستایی که باغ آرامگاه خواجه در آن واقع شده است (حسین آباد خواجه ربیع) نام دارد و از جمله موقوفات مزار خواجه می باشد. اداره ی باغ و مزار خواجه ربیع در قرن اخیر برعهده ی آستان قدس رضوی است در حالیکه پیش از آن متولی خاصی داشته است. در وقفنامه ی قابل تاملی که از مدرسه پریزاد مشهد با تاریخ 823 قمری باقیست بانی آن مدرسه (پریزاد خانم) از اعقاب خواجه ربیع معرفی شده است.

باغ خواجه ربیع یکی از قبرستانهای مهم شهر مشهد محسوب می شود. جد قاجارها(فتحعلی خان قاجار) نیز که در سال 1139 قمری توسط نادرقلی افشار در همان باغ کشته شده در زیر گنبد مقبره ی خواجه مدفون است،بدین سبب در دوره ی قاجاریه توجه ویژه ای به این مزار شده است.

 

بازدیدها: 9

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

کاربر جدید هستید؟ ساخت حساب کاربری


ورود

فراموشی کلمه عبور؟

قبلا عضو سایت شده اید؟ورود


عضویت