فلش/پیکان

آبشار شوی

 • نام(ها):
  آبشار شوی
 • موقعیت جغرافیایی:
  از سمت منطقه شیهون دزفول و پیرچل مسیر 91 کیلومتری را باید طی کرد.

آبشارها که یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی به‌شمار می‌روند، غالباً آب یک رودخانه را از مکانی مرتفع به درون دره جاری می‌سازند. در اینجا یکی از بزرگترین و زیباترین آبشارهای ایران را معرفی می کنیم:
تقریبا می‌توان با اطمینان گفت که محیط‌های آبی پرطرفدارترین جاذبه‌های گردشگری هستند. حال هر مکانی که محیط آبی قابل توجهی مانند دریا، دریاچه، رودخانه، چشمه یا آبشار داشته باشد بسیار مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار می‌‌گیرد.
در این بین آبشارها به خاطر زیبایی شگفت‌انگیزی که به طبیعت می‌دهند، در فصول گرم سال پذیرای افراد زیادی هستند.
کبودوال، لاتون، شاهاندشت، مارگون، بیشه، آل سفید در کنار شِوی از معروف‌ترین آبشارهای ایران هستند.
آبشار شِوی بزرگترین آبشار خاورمیانه مانند جواهری ارزشمند در کشور است و نیروی جاذبه زیادی برای تبدیل شدن به یکی از مهمترین مناطق گردشگری ایران را دارد.

معرفی آبشار شِوی

آبشار شِوی، آبشاری با ارتفاع ۸۵ متر و عرض ۷۰ متر در شهرستان دزفول از توابع استان خوزستان قرار دارد اما از آنجایی که این آبشار در مرز بین خوزستان و لرستان واقع است، مردم لرستان براین باورند که این آبشار متعلق به استان لرستان می‌باشد. جدای از این بحث که تمام جاذبه‌های موجود در ایران متعلق به تمام مردم این سرزمین است و همه می‌توانند از این زیبایی‌ها استفاده کنند و به آن افتخار کنند.
آبشار مذکور در دامنه رشته کوه‌های زاگرس واقع شده و از تنوع محیطی و زیستی فوق‌العاده‌ای برخوردار است. وجود دهستانی به نام شِوی در اطراف آبشار سبب نامگذاری آن به این اسم شده‌ است.
در زبان محلی شِوی معنی لطافت می‌دهد.
البته در برخی جاها به دلیل نزدیکی آبشار شِوی به ایستگاه راه آهن تله زنگ از آن به نام آبشار تله زنگ هم یاد می‌شود. این آبشار از درون غاری سرچشمه می‌گیرد و پس از بیرون آمدن از آن از صخره‌های بلندی به پایین می‌ریزد.
جاندارانی همچون کل بز، پلنگ، خرس و سمندر ایرانی بخش مهمی از زیستگاه اطراف آبشار را تشکیل می‌دهند.
مهم‌ترین گونه‌های گیاهی که اطراف این منطقه رشد می‌کنند درختانی همچون بید، انجیر، مو، زبان‌گنجشگ، افرا، کیکم و بلوط می‌باشند. همچنین می‌توان روی دیواره‌های صخره‌ای که آبشار از آن سقوط می‌کند و در زیر آن رویش گیاهی به نام سیاه‌وُشان را مشاهده کرد که خاصیت دارویی فوق العاده‌ای دارد. بد نیست بدانید این گیاه برای درمان بیماری‌هایی مانند زردی یا یرقان و کمک به دفع راحت سنگ‌های کلیوی بسیار مفید است.
در نزدیکی آبشار شِوی آبشار دیگری وجود دارد که اغلب با عنوان آبشار شِوی دوم یا آبشار سنگ مار از آن یاد می‌شود. این آبشار با پیاده‌روی حدود نیم ساعت از آبشار اصلی فاصله دارد.
دسترسی دشوار به این آبشار تا حد زیادی باعث بکر ماندن آن شده است و همین مورد لذت دیدن آن را دو چندان می‌کند.

آبشار شِوی به عنوان سی و پنجمین اثر طبیعی ملی و اولین اثر ملی استان خوزستان در تاریخ ۲۹ دی سال۱۳۹۳ به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسید.

دسترسی به آبشار شِوی

دسترسی به آبشار شِوی بدون تحمل کمی سختی و مدت زمانی پیاده‌روی امکان پذیر نیست.
مسیری تا نزدیکی آبشار وجود دارد که مجبور هستید در انتهای آن وسیله‌ نقلیه خودتان را پارک کرده و باقی مانده‌ راه را که مسیری کوهستانی است با پای پیاده طی کنید. البته همین موضوع خود بخشی از جذابیت سفر به این منطقه محسوب می‌شود. در ضمن اگر بخواهید با استفاده از قطار به این ناحیه سفر کنید باید چند ساعتی را اضافه به صورت پیاده طی کنید.
برای رسیدن به آبشار شِوی دو مسیر وجود‌دارد:

 • مسیر اول: از منطقه سردشت دزفول و پیرچل شروع و به آبشار منتهی می‌شود. در طی این مسیر باید جاده‌ای ۱۳۰ کیلومتری از دزفول تا روستای سرتنگ را پیموده و پس از آن، از این روستا تا آبشار را طی زمانی حدوداً دو ساعته با پای پیاده طی کنید.
 • مسیر دوم: نیز همان گونه که بالاتر گفتیم از طریق راه آهن تله‌زنگ صورت می‌پذیرد. در طول این مسیر می‌توانید از امامزاده احمد معروف به پیرچل و آبشارهای متعدد دیگر و آبشار دوم (سنگ مار) دیدن کنید. بهتر است بدانید که این مسیر دسترسی سخت‌تری دارد و طبعاً زمان بیشتری هم به طول می‌انجامد.
  با این وجود اگر توانایی بدنی و وقت کافی دارید، این مسیر پیشنهاد می‌شود. برای دسترسی به ایستگاه قطار تله زنگ باید از طریق شهر درود در استان لرستان و قطار درود اندیمشک استفاده کنید.

بهترین زمان سفر به این منطقه و دیدن آبشار شِوی فصل بهار مخصوصاً فروردین ماه است. در این موقع از سال آبشار در بهترین حالت ممکن قرار دارد و زیباترین حالت را داراست.

آبشار شِوی زیباترین آبشار خاورمیانه است که می‌توان از این آبشار زیبا در فصل بهار دیدن کرد و نهایت لذت را برد.

بازدیدها: 5

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
 • شماره تماس شما:
 • نام و نام خانوادگی شما:

کاربر جدید هستید؟ ساخت حساب کاربری


ورود

فراموشی کلمه عبور؟

قبلا عضو سایت شده اید؟ورود


عضویت