فلش/پیکان

معرفی شهر دزفول

 • نام(ها):
  دزفول
 • تعداد هتل های ثبت شده:
  ۰ هتل
 • جاذبه های گردشگری:
  ۰ جاذبه گردشگری

دزفول از شهرهای استان خوزستان واقع در جنوب غربی ایران می‌باشد که در کنار رودخانه دز واقع شده‌ است. این شهر در دامنه‌ کوه‌های زاگرس مرکزی قرار دارد و سابقه تاریخی آن به دوره ساسانیان برمی‌گردد. آب و هوای دزفول گرم و مرطوب است.
در کتاب شهرهای ایران نوشته ایرج افشار، دزفول شهری است که قدمت تاریخی آن به چندین هزار سال پیش می‌رسد. «دزپل» یا «دژپل» را در اصطلاح محلی دزفیل و دژپیل گویند و مُعرب آن دسفول است. دز به معنی قلعه می‌باشد و احتمالاً نام دزفول یا دزپیل از نام همان پل گرفته شده ‌است.
گویش مردم شهر دزفول از گویش‌های باستانی فارسی به شمار می رود که در آن ریشه‌های فراوانی از پارسی میانه دیده می‌شود. این گویش شباهت زیادی با گویش شوشتری دارد. نام گویش مردم شهرهای دزفول و شوشتر گویش خوزی می‌باشد که مختص این دو شهر است.
مهم‌ترین اثر تاریخی دزفول پل قدیم است که شاپور اول ساسانی به کمک اسیران رومی آن را بر روی رود دز بنا کرد که به همین دلیل به پل رومی نیز مشهور است. در دوران پهلوی، به دلیل خراب شدن دهانه‌های میانی این پل، دو دهانه بتونی احداث نموده‌اند که آن را قابل تردد می‌کند. این پل قدیمی‌ترین پل در جهان است که هنوز عبور و مرور بر روی آن برقرار است.
صادرات :
اقلام صادراتی شهر دزفول متنوع هستند و مهمترین آنها عبارتند از: گندم، جو، تره‌بار، مرکبات، گل و گیاه، شکر، پوست، پشم، فرآورده‌های لبنی و بعضی از تولیدات صنعتی.
آسیاب‌های دزفول، مسجدجامع، بقعه سبزقبا، بازار قدیم شهر، مسجد لب خندق، بقعه شاه ابوالقاسم، مجموعه تاریخی شاه رکن‌الدین، بقعه محمد بن‌ جعفرطیار، بقعه‌رودبند و خانه تیز نو (اداره میراث فرهنگی دزفول) از جمله مناطق دیدنی و تاریخی این شهرستان به شمار می‌آیند.
از اماکن مذهبی دزفول که زائرین بسیاری برای زیارت به آنجا می‌روند می‌توان به آرامگاه حزقیل نبی پدر دانیال نبی، بقعه امامزاده رودبند پدربزرگ شاه اسماعیل صفوی و نیز امامزاده سبزقبا برادر تنی امام رضا (ع) و همچنین بقعه محمد بن جعفر طیار شوهر ام کلثوم دختر امام علی (ع) اشاره کرد.

بازدیدها: 34

جاذبه های گردشگری دزفول

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
 • شماره تماس شما:
 • نام و نام خانوادگی شما: