ماهیگیری

پرطرفدارترین مناطق ماهیگیری در ایران

دریاچه‌ها و رودهای فراوانی در ایران وجود دارد که در سال‌های اخیر به علت خشکسالی، تعدادشان کاهش یافته است. در گذشته ماهیگیری به منظور تامین نیازهای غذایی انجام می‌شده ولی امروزه ماهیگیری به عنوان تفریحی جالب و دوست‌داشتنی است. در اغلب استان‌ها، امکان ماهیگیری است و در سفرهای خود با مسافر سلام، تجهیزات ماهیگیری را به همراه خود ببرید. مسافر سلام قصد دارد در این مقاله پرطرفدارترین مناطق ماهیگیری در ایران را معرفی کند:

دریاچه مارمیشو

یکی از پرطرفدارترین مناطق ماهیگیری در ایران، دریاچه مارمیشو است که در ۴۵ کیلومتری غرب ارومیه و در منطقه موانا در جوار روستای مارمیشو واقع شده است. دریاچه مارمیشو با وسعت ۵ هکتار و عمق ۵۰ تا ۶۰ متر است که زیستگاه ماهیان کپور، قزل‌آلاهای بومی، شیربت و زردپر می‌باشد. رودخانه نازلوچای از کوه‌های بایبون و ستاره لوند سرچشمه می‌گیرد و در نهایت در یک منطقه جمع شده و دریاچه مارمیشو به وجود آورده است.

مقاله مرتبط:

دریاچه مارمیشو

دریاچه نئور

دریاچه نئور بین شهرهای خلخال و اردبیل و در مجاورت کوه بغروداغ قرار دارد که یکی دیگر از پرطرفدارترین مناطق ماهیگیری در ایران است. وسعت دریاچه نئور حدود ۲۲۰ هکتار و شامل دو بزرگ (۱۸۰ هکتار) و دریاچه کوچک (۴۰ هکتار) است. بهار، فصل پرآب این دریاچه است که دو دریاچه به هم متصل می‌شوند و یک دریاچه‌ واحد را به وجود می‌آورد. آب دریاچه نئور، شـیرین است و آب آن از نزولات آسمانی و چشمه‌های متعدد کف دریاچه و اطراف آن تامین می‌گردد. دریاچه نئور یکی از پرطرفدارترین مناطق ماهیگیری در ایران، محل پرورش قزل‌آلای خال قرمز است. فصل صید با فرا رسیدن زمستان تمام می‌شود.

مقاله مرتبط:

دریاچه نئور

دریاچه پریشان

یکی دیگر از پرطرفدارترین مناطق ماهیگیری در ایران، دریاچه پریشان در استان فارس و نزدیک شهر کازرون می‌باشد. دریاچه پریشان، بزرگترین دریاچه آب شیرین ایران است و به زبان محلی پیرشون نامیده می‌شود. منبع آب دریاچه پریشان، چشمه‌های زیاد در کف دریاچه و آب‌ حاصل از باران و برف می‌باشد. وسعت دریاچه پریشان ۱۸ کیلومترمربع است که در تابستان به حداقل مقدارش می‌رسد و حالتی باتلاقی می‌یابد. بیشترین مساحت آن در اردیبهشت‌ماه است. شما می‌توانید در یکی از پرطرفدارترین مناطق ماهیگیری در ایران، ماهی زردک، پرک، سرخه، کولی و مار ماهی آب شیرین و همچنین چند گونه ماهی وارداتی نظیر ماهی کپور، فیتوفالک و آمور مشاهده نمایید.

مقاله مرتبط:

 

دریاچه پریشان

دریاچه‌ هامون

دریاچه هامون سومین دریاچه ایران پس از دریاچه خزر و دریاچه ارومیه، هفتمین تالاب بین‌المللی جهان می‌باشد که یکی از پرطرفدارترین مناطق ماهیگیری در ایران است. دریاچه هامون در استان سیتان و بلوچستان در نزدیک شهر زابل واقع شده است. پرطرفدارترین مناطق ماهیگیری در ایران، دریاچه هامون است که از سه دریاچه کوچک هامون پوزک، هامون هیرمند و هامون سابوری تشکیل شده‌ است که در زمان فراوانی آب به هم می‌پیوندند. دریاچه هامون زیستگاه ماهیان کپور، زرده پر و عروس است.

مقاله مرتبط:

 

دریاچه‌ هامون

سد طالقان

سد طالقان، سدی خاکی با هسته رسی در ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی تهران و در جنوب رشته کوه‌های البرز در دره طالقان قرار گرفته است. یکی از پرطرفدارترین مناطق ماهیگیری در ایران با مساحتی حدود ۱۳۰۰ کیلومترمربع است. ماهی‌های سد طالقان عبارتند از: کپور، قزل آلای رنگین کمان و زردپر.

سد طالقان

رودخانه ارس

رودخانه خروشان ‌ارس یکی از پرطرفدارترین مناطق ماهیگیری در ایران است که در ۲ کیلومتری جلفا قرار دارد. رودخانه ارس از کشور ترکیه سرچشمه مى‌گیرد و حدود۴۵۰ کیلومتر از مرز آبى ایران و کشورهاى آذربایجان و ارمنستان را تشکیل مى‌دهد. منبع آبی این رودخانه، بارش‌های فراوان است که در نهایت به دریای خزر راه می‌یابد. حدود ده گونه ماهی در رودخانه ‌ارس است که حدود ۶ نوع آنها بزرگتر و مقاومتر نسبت به سایر ماهی‌ها هستند که عبارتند از: ماش ماهی، اسبله یا گربه ماهی، فیتوفاگ یا کپور نقره ای، زردپر، سوف و کپور.

رودخانه ارس

تالاب انزلی

پرطرفدارترین مناطق ماهیگیری در ایران تالاب انزلی است. وسعت تالاب انزلی ۱۸۰ تا ۲۰۰ کیلومترمربع است که تصفیه‌خانه ای برای آب رودخانه‌هایی که به دریای خزر می‌ریزند، می‌باشد. ۲۷ رودخانه گیلان به تالاب انزلی وارد می‌شوند همچون ماسوله رودخانه، شیجان رود، رودخانه بهمبر، قلعه رودخانه پسیخان و پیربازار و رودخانه هایی نیز از تالاب انزلی خارج می‌شوند، که عبارتند از: تازه بکند، سوسر روگاه، نهنگ روگا، راسته خاله و پیر بازار روگا.

یکی پرطرفدارترین مناطق ماهیگیری در ایران، تالاب انزلی است که در قسمت جنوبی بندر انزلی قرار دارد. این تالاب بیش صدها گونه موجودات گیاهی، ۱۰۰ گونه پرنده،۵۰ گونه ماهی دارد. آب شور تالاب انزلی محیط مطلوبی را برای تخم گذاری انواع ماهیان فراهم ساخته است. ۲۰ گونه ماهی در تالاب انزلی وجود دارد که شامل ۱۱ گونه بومی، ۸ گونه مهاجر و یک گونه نیمه مهاجر است. مهمترین ماهیان تالاب انزلی عبارتند از : کپور، کپور نقره‌ای ، اردک ماهی(شوک)، ماهی سفید، کولمه، شاکولی، سوف، سیم، سیاه کولی، اسبله، ماش ماهی و کپور علفخوار (آمور)

تالاب انزلی

دریاچه تار و هویر

دریاچه‌های تار و هویر بین دو رشته کوه قره داغ (کوه دوبرار) در شمال و کوه زرین در جنوب واقع شده است. این دریاچه‌ها در ارتفاع ۳۲۳۰ متری قرار دارند و سطح آب آنها در فصل‌های گوناگون سال متغییر می‌باشد. منشا آب این دریاچه‌ها چشمه‌های زیر آن و آب شدن برف‌های کوه‌های اطراف و رودخانه کوچک فصلی است. یکی پرطرفدارترین مناطق ماهیگیری در ایران، دریاچه‌های تار و هویر با آب و هوایی کوهستانی است. از جمله ماهی‌های دریاچه تار و هویر می‌توان به ماهی‌های قزل آلای رنگین کمان، قزل‌آلای خال قرمز و ماهی زردک اشاره کرد.

دریاچه تار و هویر

سد ساوه

از دیگر پرطرفدارترین مناطق ماهیگیری در ایران، سد ساوه در ۲۵ کیلومتری شهر ساوه بر روی رودخانه قره‏ چای قرار دارد. رودخانه‌ای که به سد ساوه می‌ریزد از دو رود تشکیل می‌شود و وسعت حوزه آبریز آن حدود ۲۳۹۲۱ کیلومتر مربع است. ماهی‌های آن شامل کپور معمولی، عروس و زردک است.

سد ساوه

تالاب چغاخور

تالاب بین‌المللی چغاخور یکی از پرطرفدارترین مناطق ماهیگیری در ایران است. مساحت تالاب بین‌المللی چغاخور حدود ۲۳۰۰ هکتار است و در استان چهارمحال‌وبختیاری است. منشا آب و هواى تالاب چغاخور، توده هواى پرفشار اروپا، توده هوایى مدیترانه‌اى، توده هوایى قطبى از شمال کشور و توده‌هاى هواى حاره بحرى است. منابع آبى تالاب چغاخور نزولات جوى و چشمه‌هاى حاشیه کوه کلار می‌باشد. ماهی‌های تالاب چغاخور عبارتند از عروس، ماهى گورخرى، آمور، زرده پر، کپور، فیتوفاک.

تالاب چغاخور

پیشنهاد ویژه‌ی مسافر سلام، سفر به یکی از این مناطق است و از فضای طبیعی و ماهیگیری لذت ببرید.

اشتراک گذاری:

بیشترین تخفیف ها

بیشتر ...

مقالات مرتبط

آخرین دیدگاه‌ها

نظرات کاربران درباره

ثبت نظر شما
میزان رضایتمندی شما:
فلش/پیکان
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: