پرطرفدارترین مناطق ماهیگیری در ایران

زمان خواندن: دقیقه
امتیاز کاربران:
امتیاز 3 از 4
دسته بندی: طبیعت گردی
نویسنده: مهری محمدی
ماهیگیری
رزرو هتل های ایران با یک کلیک

دریاچه‌ها و رودهای فراوانی در ایران وجود دارد که در سال‌های اخیر به علت خشکسالی، تعدادشان کاهش یافته است. در گذشته ماهیگیری به منظور تامین نیازهای غذایی انجام می‌شده ولی امروزه ماهیگیری به عنوان تفریحی جالب و دوست‌داشتنی است. در اغلب استان‌ها، امکان ماهیگیری است و در سفرهای خود با مسافر سلام، تجهیزات ماهیگیری را به همراه خود ببرید. مسافر سلام قصد دارد در این مقاله پرطرفدارترین مناطق ماهیگیری در ایران را معرفی کند:

دریاچه مارمیشو

یکی از پرطرفدارترین مناطق ماهیگیری در ایران، دریاچه مارمیشو است که در ۴۵ کیلومتری غرب ارومیه و در منطقه موانا در جوار روستای مارمیشو واقع شده است. دریاچه مارمیشو با وسعت ۵ هکتار و عمق ۵۰ تا ۶۰ متر است که زیستگاه ماهیان کپور، قزل‌آلاهای بومی، شیربت و زردپر می‌باشد. رودخانه نازلوچای از كوه‌های بایبون و ستاره لوند سرچشمه می‌گیرد و در نهایت در یک منطقه جمع شده و دریاچه مارمیشو به وجود آورده است.

مقاله مرتبط:

دریاچه مارمیشو

دریاچه نئور

دریاچه نئور بین شهرهای خلخال و اردبیل و در مجاورت کوه بغروداغ قرار دارد که یکی دیگر از پرطرفدارترین مناطق ماهیگیری در ایران است. وسعت دریاچه نئور حدود ۲۲۰ هکتار و شامل دو بزرگ (۱۸۰ هکتار) و دریاچه کوچک (۴۰ هکتار) است. بهار، فصل پرآب این دریاچه است که دو دریاچه به هم متصل می‌شوند و یک دریاچه‌ واحد را به وجود می‌آورد. آب دریاچه نئور، شـیرین است و آب آن از نزولات آسمانی و چشمه‌های متعدد کف دریاچه و اطراف آن تامین می‌گردد. دریاچه نئور یکی از پرطرفدارترین مناطق ماهیگیری در ایران، محل پرورش قزل‌آلای خال قرمز است. فصل صید با فرا رسیدن زمستان تمام می‌شود.

مقاله مرتبط:

دریاچه نئور

دریاچه پریشان

یکی دیگر از پرطرفدارترین مناطق ماهیگیری در ایران، دریاچه پریشان در استان فارس و نزدیک شهر کازرون می‌باشد. دریاچه پریشان، بزرگترین دریاچه آب شیرین ایران است و به زبان محلی پیرشون نامیده می‌شود. منبع آب دریاچه پریشان، چشمه‌های زیاد در کف دریاچه و آب‌ حاصل از باران و برف می‌باشد. وسعت دریاچه پریشان ۱۸ کیلومترمربع است که در تابستان به حداقل مقدارش می‌رسد و حالتی باتلاقی می‌یابد. بیشترین مساحت آن در اردیبهشت‌ماه است. شما می‌توانید در یکی از پرطرفدارترین مناطق ماهیگیری در ایران، ماهی زردک، پرک، سرخه، کولی و مار ماهی آب شیرین و همچنین چند گونه ماهی وارداتی نظیر ماهی کپور، فیتوفالک و آمور مشاهده نمایید.

مقاله مرتبط:

 

دریاچه پریشان

دریاچه‌ هامون

دریاچه هامون سومین دریاچه ایران پس از دریاچه خزر و دریاچه ارومیه، هفتمین تالاب بین‌المللی جهان می‌باشد که یکی از پرطرفدارترین مناطق ماهیگیری در ایران است. دریاچه هامون در استان سیتان و بلوچستان در نزدیک شهر زابل واقع شده است. پرطرفدارترین مناطق ماهیگیری در ایران، دریاچه هامون است که از سه دریاچه کوچک هامون پوزک، هامون هیرمند و هامون سابوری تشکیل شده‌ است که در زمان فراوانی آب به هم می‌پیوندند. دریاچه هامون زیستگاه ماهیان کپور، زرده پر و عروس است.

مقاله مرتبط:

 

دریاچه‌ هامون

سد طالقان

سد طالقان، سدی خاکی با هسته رسی در ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی تهران و در جنوب رشته کوه‌های البرز در دره طالقان قرار گرفته است. یکی از پرطرفدارترین مناطق ماهیگیری در ایران با مساحتي حدود ۱۳۰۰ كيلومترمربع است. ماهی‌های سد طالقان عبارتند از: کپور، قزل آلای رنگین کمان و زردپر.

سد طالقان

رودخانه ارس

رودخانه خروشان ‌ارس یکی از پرطرفدارترین مناطق ماهیگیری در ایران است که در ۲ كيلومتري جلفا قرار دارد. رودخانه ارس از كشور تركيه سرچشمه مى‌گيرد و حدود۴۵۰ كيلومتر از مرز آبى ايران و كشورهاى آذربايجان و ارمنستان را تشكيل مى‌دهد. منبع آبی این رودخانه، بارش‌های فراوان است که در نهايت به درياي خزر راه مي‌يابد. حدود ده گونه ماهي در رودخانه ‌ارس است كه حدود ۶ نوع آنها بزرگتر و مقاومتر نسبت به ساير ماهي‌ها هستند که عبارتند از: ماش ماهي، اسبله يا گربه ماهي، فيتوفاگ يا كپور نقره ای، زردپر، سوف و كپور.

رودخانه ارس

تالاب انزلی

پرطرفدارترین مناطق ماهیگیری در ایران تالاب انزلی است. وسعت تالاب انزلي ۱۸۰ تا ۲۰۰ كيلومترمربع است که تصفيه‌خانه ای براي آب رودخانه‌هايي كه به درياي خزر مي‌ريزند، می‌باشد. ۲۷ رودخانه گيلان به تالاب انزلی وارد می‌شوند همچون ماسوله رودخانه، شيجان رود، رودخانه بهمبر، قلعه رودخانه پسيخان و پيربازار و رودخانه هايي نيز از تالاب انزلی خارج مي‌شوند، که عبارتند از: تازه بکند، سوسر روگاه، نهنگ روگا، راسته خاله و پير بازار روگا.

یکی پرطرفدارترین مناطق ماهیگیری در ایران، تالاب انزلی است که در قسمت جنوبي بندر انزلي قرار دارد. اين تالاب بيش صدها گونه موجودات گياهي، ۱۰۰ گونه پرنده،۵۰ گونه ماهي دارد. آب شور تالاب انزلی محیط مطلوبی را براي تخم گذاري انواع ماهيان فراهم ساخته است. ۲۰ گونه ماهي در تالاب انزلي وجود دارد كه شامل ۱۱ گونه بومي، ۸ گونه مهاجر و يك گونه نيمه مهاجر است. مهمترين ماهيان تالاب انزلي عبارتند از : كپور، كپور نقره‌اي ، اردك ماهي(شوك)، ماهي سفيد، كولمه، شاكولي، سوف، سيم، سياه كولي، اسبله، ماش ماهي و كپور علفخوار (آمور)

 

دریاچه تار و هویر

دریاچه‌های تار و هویر بین دو رشته کوه قره داغ (کوه دوبرار) در شمال و کوه زرین در جنوب واقع شده است. این دریاچه‌ها در ارتفاع ۳۲۳۰ متری قرار دارند و سطح آب آنها در فصل‌های گوناگون سال متغییر می‌باشد. منشا آب این دریاچه‌ها چشمه‌های زير آن و آب شدن برف‌های كوه‌های اطراف و رودخانه كوچک فصلی است. یکی پرطرفدارترین مناطق ماهیگیری در ایران، دریاچه‌های تار و هویر با آب و هوایی کوهستانی است. از جمله ماهی‌های دریاچه تار و هویر می‌توان به ماهي‌هاي قزل آلای رنگین کمان، قزل‌آلای خال قرمز و ماهي زردک اشاره کرد.

دریاچه تار و هویر

سد ساوه

از دیگر پرطرفدارترین مناطق ماهیگیری در ایران، سد ساوه در ۲۵ كيلومتری شهر ساوه بر روی رودخانه قره‏ چای قرار دارد. رودخانه‌ای که به سد ساوه می‌ریزد از دو رود تشكيل مي‌شود و وسعت حوزه آبريز آن حدود ۲۳۹۲۱ كيلومتر مربع است. ماهی‌های آن شامل کپور معمولي، عروس و زردک است.

سد ساوه

تالاب چغاخور

تالاب بين‌المللي چغاخور یکی از پرطرفدارترین مناطق ماهیگیری در ایران است. مساحت تالاب بين‌المللي چغاخور حدود ۲۳۰۰ هكتار است و در استان چهارمحال‌وبختیاری است. منشا آب و هواى تالاب چغاخور، توده هواى پرفشار اروپا، توده هوایى مديترانه‌اى، توده هوایى قطبى از شمال كشور و توده‌هاى هواى حاره بحرى است. منابع آبى تالاب چغاخور نزولات جوى و چشمه‌هاى حاشيه كوه كلار می‌باشد. ماهی‌های تالاب چغاخور عبارتند از عروس، ماهى گورخرى، آمور، زرده پر، كپور، فيتوفاک.

پیشنهاد ویژه‌ی مسافر سلام، سفر به یکی از این مناطق است و از فضای طبیعی و ماهیگیری لذت ببرید.

آیا از این مقاله راضی بودید؟
برچسب ها: مناطق ماهیگیری
اشتراک گذاری:
مهری محمدی

امتیاز کاربران

 • شیرین بهرامی

  چه مناطق زیبایی هستن. هم فاله هم تماشا 🙂

 • لطفا مکان های مناسب برای فصل زمستان برای ماهیگیری رو معرفی کنید

  • هانیه هوشیار

   سلام آقا شاهین
   تمام رودخانه ها و دریاچه ها مناسب برای ماهیگیری هستند
   و شما می توانید در تمام فصول سال ماهیگیری کنید
   گروه مشاوره و گردشگری مسافرسلام

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

معرفی هتل کوثر ناب مشهد ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
 • شماره تماس شما:
 • نام و نام خانوادگی شما: