هتل عباسی کهن ترین هتل جهان

زمان خواندن: دقیقه
امتیاز کاربران:
امتیاز 3 از 4
دسته بندی: هتلگردی
نویسنده: مهری محمدی

هتل عباسی کهن ترین هتل جهان

در میان آثار معماری دوره صفوی ، مجموعه مدرسه و بازارچه و کاروانسرایی در کنار خیابان چهارباغ اصفهان باز مانده است که اکنون به هتل عباسی اصفهان معروف  می باشد.
این مجموعه به دستور شاه سلطان حسین صفوی ساخته شد و آن را به مادر خویش پیشکش کرد.
از این رو مدرسه و کاروانسرای مادر شاه نامیده شد.
برای آشنایی با بنای نفیس هتل کاروانسرای عباسی با مسافر سلام همراه باشید.

صفحه رزرو هتل مشهد

شماره تماس تیم فروش و پشتیبانی: 09154770106

هتل عباسی

از همه مشهورتردر این مجموعه مدرسه چهارباغ می باشد که از کاشیکاری ظریف و بی‌مانند برخوردار است و بیش از سه قرن است که محل تعلیم و تعلم طالبان علوم دینی و الهی است.
هتل عباسی
بازار هنر که در کنار ضلع شمالی مدرسه قرار دارد با سقفی بلند از تاق ضربی‌های خوش نما پوشانده شده و حجره‌های دو طرف آن در دو طبقه ساخته شده است که در قدیم  آن را بازارچه ی بلند می خواندند که اکنون درآن اشیایی مانند خاتم مینا، قلمکار، قلمزنی، منبت، سوخت، تذهیب، معرق، گلابتون، زریبافی، … .به مشتریان فروخته می شود . از زمان ساخت مجموعه مدرسه و بازار و کاروانسرا سیصد سال می گذرد.

هتل عباسی

از شاخص‌ترین بناهای آن دوره، مجموعه کاروانسراها است که هنوز هم برخی از آنها، اگر چه ویران، در گوشه و کنار این سرزمین، چه در کنار راه‌ها و چه در گوشه و کنار شهرها، به چشم می خورد. کاروانسراها تنها محل اطراق شبانه کاروانیان و رهگذران و باراندازی و بارگیری کاروان‌ها نبود، بلکه فضایی مناسب برای نگهداری کالا و مبادلات بازرگانی نیز بود.
هتل عباسی

هتل عباسی

کاروانسرای مادر شاه نیز همچون دیگر کاروانسراهای صفوی حیاطی مربع شکل در میان دارد که طول هر ضلع آن هشتاد متر است. در نوسازی کاروانسرا، این حیاط خاکی باغی پر گل و گیاه شده است که نهری به نام فرشادی از میان آن می‌گذرد.
در هر ضلع حیاط ایوانی قرار دارد که حجره‌های دو طبقه سفید رنگ در کنار آن صف کشیده است.
هتل عباسی
بازرگانان متمکن آن روزگار اتاق‌های پایین را به اتاق‌های بالا ترجیح می‌دادند؛ زیرا هم در تابستان خنک‌تر و هم به انبارها و باراندازهای آنان نزدیک تر بود. در آن زمان در صحن مرکزی کاروانسرا سکویی دراز برای پیاده کردن بارها تعبیه شده بود و اصطبل‌هایی نیز برای تیمار چهارپایان بارکش وجود داشت. ایوان شمالی کاروانسرا به بازارچه شاهی و ایوان جنوبی به باغ فتح آباد باز می شد که امروز چیزی از آن باقی نمانده است.

هتل عباسی

در سال ۱۳۳۶ بود که شرکت سهامی بیمه ایران گام پیش نهاد و به تبدیل کاروانسرا به مهمانخانه پرداخت با این کار هم یک بنای ارزشمند تاریخی از انهدام نجات یافت و هم فضایی بسیار چشم نواز و آبرومند در این شهر که در گذشته اقامتگاه مسافران محسوب می شد در شکل جدید مهمانسرا، زنده ماند .

در سال ۱۳۵۱ شرکت بیمه ایران تصمیم گرفت به توسعه هتل عباسی بپردازد. این توسعه تنها از جانب شرق امکان پذیر بود. بنابراین با خرید یازده هزار و پانصد متر مربع زمین کناره ضلع شرقی، بخش ضمیمه مهمانسرا که می توان آن را مهمانسرایی مستقل و مجهز دانست، با هشتاد اتاق،‌ سرسرای ورودی، رستوران، تالار سخنرانی بزرگ و تمامی امکانات یک مهمانسرا ساخته شد.

هتل عباسی

امروزه هتل عباسی با ۲۲۴ اتاق، سوئیت و آپارتمان که مطابق با استانداردهای بین‌المللی ساخته شده‌اند، سالانه پذیرای هزاران مهمان و گردشگر داخلی و خارجی از اقصی نقاط جهان و همچنین دهها هیئت از میهمانان عالی رتبه سیاسی و شخصیت‌های بین‌المللی است.

برای رزرو هتل عباسی اصفهان با وب سایت رزرو هتل مسافر سلام همراه شوید .

بازدیدها: 29

آیا از این مقاله راضی بودید؟
اشتراک گذاری:
مهری محمدی
نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

معرفی هتل رفاه مشهد ⭐️⭐️⭐️⭐️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

کاربر جدید هستید؟ ساخت حساب کاربری


ورود

فراموشی کلمه عبور؟

قبلا عضو سایت شده اید؟ورود


عضویت