نوروز

نوروز ما و کاسبی آنها

زمان خواندن: دقیقه 13
امتیاز کاربران:
امتیاز 0 از 4
نویسنده: زهرا روح آبادی
نوروز ما و کاسبی آنها
رزرو هتل های ایران با یک کلیک

مسافر سلام در این مقاله به تیتر مهم نوروز ما و کاسبی آن‌ها پرداخته است. ما ایرانیان به رسم نیاکان خود تمامی آیین‌های سنتی نوروز را اجرا می‌کنیم، اما به سفر که می‌رسد گاها‌ً دست روی سفرهای خارجی می‌گذاریم. با اینکه تورهای داخلی ایران در نوروز از بی‌نظیرترین امکانات برخوردار هستند. در این مقاله به تشریح این مشکل که گریبان تمامی کاسبان ایرانی را گرفته‌است، پرداخته‌ایم. با مسافر سلام در این مقاله همراه باشید و چنانچه انتقاد، نظر و پیشنهاد خاصی داشتید حتماً گروه مسافر سلام را در جریان بگذارید.

تعطیلات نوروز، طولانی‌ترین تعطیلات ایرانیان است که غالباً شاغلند و در جست‌وجوی ایجاد فرصتی مناسب برای تفریح به همراه خانواده‌هایشان هستند. برخی تهران‌گردی می‌کنند، عده‌ای برای سیاحت یا زیارت به نقاطی از کشور خودمان همانند مشهد مقدس مسافرت می‌کنند، بعضی در شهرهایشان می‌مانند و جمعی دیگر سفرهای زیارتی و یا سیاحتی خارج از کشور را ترجیح می‌دهند.

تعطیلات نوروزی

تعارف که نداریم. بخشی از آن‌ها که به عنوان توریست، خارج از کشور را برای مسافرت انتخاب می‌کنند و تعدادشان کم هم نیست، از کنسرت‌های خوانندگان آن ور آبی هم غافل نیستند. حتی گاه به نیت کنسرت، مقصد سفر را انتخاب می‌کنند. البته در طول سال و به مناسبت‌های مختلف هم بازار کنسرت‌های خوانندگان آن ور آبی در کشورهای همسایه ایران داغ می‌شود ولی در ایام نوروز داغ‌تر.
اصلاً فلسفه برگزاری این کنسرت‌ها در کشورهای همسایه ایران، سهولت رفت و آمد برای ایرانی‌هاست که از داخل ایران به‌عنوان توریست به این کشورها سفر می‌کنند و وجود این کنسرت‌ها می‌تواند عامل مهمی برای ترغیب آنها به این سفرها باشد.
دبی، آنتالیا، ایروان، باکو، اربیل عراق و . . . که مقصد سفر بسیاری از ایرانیان در تعطیلات مختلف از جمله نوروز هستند، مراکز اصلی برپایی کنسرت‌های نوروزی‌اند که هرساله هزاران نفر از ایرانیان را به کشورهای همسایه می‌کشانند و البته کلی هم ارز از کشور خارج می‌شود.

کنسرت های خارجی در نوروز

اما نکته جالب توجه اینجاست که در همین دامنه زمانی تعطیلات نوروز، در ایران هیچ کنسرتی برگزار نمی‌شود. یک خواب نوروزی طولانی و سنگین که کاملاً میدان را به رقبای خارجی واگذار می‌کند. جالب‌تر آن‌که برخی از خواننده‌ها و گروه‌های موسیقی داخل کشور، به‌جای آن‌که در ایام نوروز ایرانیان خارج از کشور را به کشور بکشانند، تورها و کنسرت‌های نوروزی خود را بیرون مرزها برای ایرانیان خارج از کشور برگزار می‌کنند اما داخل ایران هیچ برنامه‌ای ندارند و این است که می‌شود نوروز ما و کاسبی آن‌ها.
این در حالی است که خوانندگان جوان پاپ ایرانی هرکدامشان آنقدر طرفدار دارند که بتوانند برج میلاد و سالن‌های تهران و شهرستان‌ها را در چند سئانس پر کنند. فکرش را بکنید که در این صورت به چه میزان قابل توجهی، از سفرهایی که به بهانه شرکت در کنسرت‌های آن ور آب انجام می‌شود، کاسته خواهد شد و به تبع آن چه میزان ارز مفت و مجانی که قرار بوده از کشور خارج شود، صرفه‌جویی می‌شود.
آیا واقعاً نمی‌شود تورهای نوروزی خوانندگان ایرانی را در سراسر کشور به راه انداخت؟ تا هم بهانه جذابی برای سرگرمی و تفریح تمام ایرانیان فراهم شود و هم از خروج ارز جلوگیری شود؟ وقتی بساط موسیقی و حتی تئاتر در شادترین ایام سال که از قضا تعطیل هم هست در داخل کشور وجود ندارد، آیا دیگر کسی حق دارد از تمایل بخشی ازمردم برای شرکت در کنسرت‌های خارج از کشور گلایه کند؟ چطور آن ورِآبی ها به سادگی از این ظرفیت استفاده می‌کنند؟ آن طرفی‌ها مردم را این‌همه راه و با این هزینه گزاف و سختی‌های سفر جذب می‌کنند.

کنسرت های نوروزی

تعطیلات نوروزی که از آیین سنتی ایرانیان سرچشمه می‎‌گیرد، بازار داغ تورهای خارجی را فراهم می‌کند. مگر تورهای داخلی کشور ما در ایام نوروز کم است؟

اقلیم سراسر جاذبه ایران

جاذبه‌های دیدنی ایران بسیار زیاد، زیبا و قابل تحسین می‌باشد. از شمال کشور گرفته همچون مازندران و گیلان و … تا غرب کشور و لرستان و ایلام و …، جنوب این خطه سراسر جاذبه، بوشهر، کیش، بندرعباس و …، شهرهای زیارتی وطن عزیزمان ایران همچون مشهد مقدس، قم، جمکران و … همه و همه از برترین مقاصد گردشگری جهان و ایران می‌باشند. چرا در ایام نوروز به‌جای استقبال از جاذبه‌های بسیار شگفت‌انگیز شهرهای مختلف ایران عزیزمان به استقبال شهرهای خارجی می‌رویم.
مگر جز این است که سرمایه بیشتری را باید صرف سفر خارجی کنیم. ناگفته نماند اگر کیفیت ارائه خدمات در سفرهای داخلی گاهاً کمتر از سفرهای خارجی است مقصر خود ما هستیم. پس می‌توان بجای عوض کردن مقصد در ایام نوروز به بالا بردن سطح کیفیت خدمات قابل ارائه در تورهای داخلی بپردازیم. این‌گونه دیگر نمی‌شود نوروز ما و کاسبی آن‌ها.

جاذبه های ایران

تعطیلات نوروز فرصت مناسبی برای درآمدزایی اکثر ایرانیان عزیز در شهرهای مختلف می‌باشد. چرا که همه هم‌وطنان عزیزمان هم فرصت کافی برای سفر دارند و هم از لحاظ مالی آمادگی بیشتری دارند تا چند روزی را به همراه خانواده به تفریح و خوش‌گذرانی در بهترین اماکن دیدنی بگذرانند. بیایید به اقتصاد کشورمان کمک کنیم و هر کدام خود راه حل مناسبی جهت ارتقا سفرهای داخلی داشته باشیم. جالب است بدانید که ایرانی‌ها سهم بسزایی در بازار توریستی اکثر کشورهای خارجی داشته و دارند.
گذشته از مسئله کنسرت و جذب ایرانیان عزیز به بهانه آن به سفرهای خارجی و جاذبه‌های گردشگری کشورهای مختلف که در ایام نوروز با تبلیغات بیشتر از قبل، به سمت مسافران نوروزی می‌آیند، پوشاک و مایحتاج ایام نوروز نیز دستخوش این بازی نه‌چندان خوش قرار می‌گیرند. همه ایرانیان عزیز طبق رسوم و آیین نیاکانشان با رخت و لباس نو به استقبال نوروز می‌روند و ظاهر خود و خانه‌شان را صفا می‌دهند و نونوار می‌کنند. بساط پذیرایی از میهمانان نوروزی را فراهم می‌کنند و به استقبال نوروز می‌روند. همه ما به نوعی در ارتقا سطح اقتصادی ایران یا کشورهای خارجی سهیم هستیم.
مگر چه می‌شود از کالاهای ایرانی حمایت کنیم تا صاحبان آن‌ کالاها با میل و رغبت بیشتری به بالا بردن کیفیت محصولات و کالاهای خود بپردازند. ایام نوروز که ریشه در آیین ایران کهن دارد، بازار داغ آن‌ور آبی‌ها را رونق می‌دهد. لباس، کیف و کفش، لوازم منزل، لوازم آرایشی و بهداشتی، میوه و خوراکی‌های مخصوص ایام نوروز، همه و همه به انتخاب ما به استقبال نوروز می‌روند. بیاید با هم به رونق بازارهای داخلی کمک کنیم و با خرید کالاهای ایرانی نگذاریم نوروز ما و کاسبی آنها شود.

خرید کالای ایرانی در نوروز

نتیجه گیری:

نوروز ما و کاسبی آن‌ها از تیترهای پرمخاطبی است که در ایام نوروز ذهن فعالان اقتصادی را درگیر خود می‌کند.
کشورهای خارجی با برپایی کنسرت در ایام نوروز، ایام پررونق مسافرت، مسافران نوروزی ایران را به سمت خود می‌کشانند. ما می‌توانیم با برگزاری کنسرت‌های نوروزی از این سفرها جلوگیری نماییم. چرا که نوروز ما است پس کاسبی ما هم باشد، نه این‌که نوروز ما و کاسبی آن‌ها شود.
از دیگر تبلیغات تورهای خارجی، جاذبه‌های گردشگری مقصد خارج از کشور می‌باشد. از راه‌کارهای جذب گردشگر داخلی، معرفی جاذبه‌های گردشگری شهرهای ایران می‌باشد. سایت پرمخاطب مسافر سلام به معرفی جاذبه‌های گردشگری چند شهر پرداخته است. شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به لینک ضمیمه شده سفرهای نوروزی‌تان را در داخل ایران برنامه ریزی نمایید.
هم وطنان عزیز بیاید بجای خرج کردن ارز داخلی در خارج از کشور، با هزینه کمتر و حمایت از کالاهای ایرانی نوروز ما و کاسبی ما را رقم بزنید.

خرج کردن ارز داخلی

مسافرسلامی‌های عزیز چنانچه تمایل به رزرو هتل‌های مشهد یا دیگر شهرهای کشور عزیزمان دارید می‌توانید به سایت رزرواسیون مسافر سلام مراجعه نمایید، یا با شماره تلفن بالای صفحه تماس حاصل فرمایید.

آیا از این مقاله راضی بودید؟
زهرا روح آبادی
زهرا روح‌آبادی هستم. عاشق شخصیت آنشرلی با موهای قرمز، علاقه‌مند به ریاضی و دانشجوی مهندسی پزشکی، بسیار ریزبین با روحیه‌ای فوق‌العاده حساس و عاشق طبیعت. هرگز حسرت گذشته رو نمی‌خورم و ناامیدی رو دوست ندارم. تازه قلم بدست گرفتم و در وبلاگ مسافرسلام، برای لذت بردن شما از سفرهاتون، درباره گردشگری و راهنمای سفر می‌نویسم.

امتیاز کاربران

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

معرفی هتل کوثر ناب مشهد ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: