حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام

نام باب های حرم امام رضا (ع)

زمان خواندن: دقیقه 3
امتیاز کاربران:
امتیاز 0 از 4
شهر: مشهد
رزرو هتل های مشهد با یک کلیک

بقعه مبارک امام رضا (ع) در ابتدا شبیه به بنای چهارگوش بود، این بقعه در میان باغ دلگشایی قرار داشت و احتمالا تنها یک راه ورودی به این بنای مذهبی وجود داشته است.

با گذشت چند صد سال از آن زمان تاکنون و توسعه روز افزون این بارگاه منور بر مسیرهای ورودی آن نیز افزوده شده به طوری که امروز حرم مطهر رضوی ۱۷ وادی و مدخل ورودی دارد.

از بین این وادی ها نام باب های حرم امام رضا (ع) را در این مقاله شرح خواهیم داد.

در زمان پهلوی اول که هنوز خیابان های مشهد آسفالت نشده و سنگ فرش بود فقط ۴ راه ورودی به حرم رضوی وجود داشت که یکی در فلکه آب، یکی در پایین خیابان، دیگری در بالا خیابان و بالاخره آخرین مسیر در محل بازارچه کفاش ها بود.

آن روزها هنوز روی رود یا همان نهر نادری را نپوشانده بودند و هنوز دور تا دور حرم تبدیل به فضای سبز نشده بود حتی در مدخل های ورودی گاهی مغازه ها و دکان های بازاری را هم می دیدیم اما امروزه چهره مرکز شهر عوض شده و تقریبا شکلی منظم و قانونمند به خود گرفته است.

امروزه خیابان امام رضا (ع) و خیابان شهید اندرزگو (خیابان خسروی نو) دو خیابانی هستند که از سمت جنوب به حرم امام رضا (ع) می رسند.خیابان امام رضا (ع) و فلکه آب شما را به ورودی باب الرضا و خیابان شهید اندرزگو شما را به باب الجواد می رساند.

زمانی که از هر کدام از این باب ها وارد حرم مطهر می شوید قدم در یکی از بزرگترین صحن های حرم امام رضا (ع) به نام صحن جامع رضوی خواهید نهاد.

سه امکان برای تشرف به حرم مطهر وجود دارد:

  1. صحن جامع رضوی-رواق امام خمینی
  2. صحن جامع رضوی- صحن قدس- مسجد گوهرشاد- رواق دارالسیاده یا دارالحفاظ- حرم مطهر
  3. صحن جامع رضوی- بست شیخ بهایی- رواق دارالولایه- حرم مطهر- از طریق کفشداری ۱۳ و  ۱۴

باب الجواد:

باب الجواد

ورودی باب الجواد در واقع راه ارتباطی بین بخش جنوب غربی صحن جامع و خیابان شهید اندرزگو است.

در ورودی باب الجواد و قبل از ورودی حرم مطهر مجسمه که در حال راهنمایی زائری مسن است توجهت را جلب می کند.

در فاصله چند قدمی به ورودی باب الجواد نمایشگاه دائمی آستان قدس رضوی که دری هم به سمت پارکینگ شماره یک دارد، فروشگاه عطاری، کتابفروشی آستان قدس رضوی، فروشگاه مواد غذایی و فروشگاه فرش آستان قدس به چشم می خورد.

نام باب های حرم امام رضا (ع) به صحن جامع رضوی عبارتند از:

ورودی باب الرضا در قسمت جنوب شرقی، ورودی باب الکاظم در سر درب شرقی و ورودی باب الهادی در سر درب غربی این صحن قرار گرفته اند.

آیا از این مقاله راضی بودید؟
هانیه هوشیار
نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما: