سفر نوروزی و تغذیه ی مناسب

زمان خواندن: دقیقه
امتیاز کاربران:
امتیاز 0 از 4
نویسنده: فهمیه پورحسینی
سفر نوروزی و تغذیه ی مناسب

گروه گردشگری و مشاوره سفر مسافرسلام با نزدیک شدن به ایام نوروز و شروع سفرهای نوروزی، نیاز می‌بیند که مسافران گرامی را با نکات قابل توجه در ارتباط با تغذیه ی مناسب در سفر آشنا کند. سفر در نوروز، آن هم به نقاط سرسبز و بی‍نظیر ایران عزیز در نوروز می‌تواند لحظات خوش و خاطره‌انگیزی را برای ما به ارمغان بیاورد. جهت رزرو هتل در هر شهر از ایران می‌توانید به رزرواسیون مسافرسلام مراجعه نموده تا همکاران ما که در تمامی ساعات شبانه روز آنلاین هستند، شما را در انتخاب هتل و رزرو آن همراهی کنند. شما عزیزان می‌توانید با شماره تلفن ۰۵۱۳۳۶۹۲۴۳۰ تماس حاصل نموده و امور مربوط به رزرو هتل را از طریق تلفن به راحتی انجام دهید.

[WBHTL_SIB]

تغذیه یکی از اموری است که حتما در طول سفر باید برای آن تدابیری بیاندیشیم تا بتوانیم از عواقبی مانند انواع مسمومیت‌های غذایی و ایجاد بیماری‌های مختلف جلوگیری نماییم. زیرا که اینگونه پیشامدها تولید دردسر کرده و شیرینی و لذت یک سفر عالی را از کل افراد خانواده سلب می‌نماید.

بنابراین رعایت یک سری از نکات ریز به ما کمک خواهد کرد تا از بروز این اتفاقات جلوگیری نماییم. تیترهای زیر را دنبال کنید.

برنامه ریزی سفر نوروزی و تغذیه ی مناسب

آگاهی از نقشه راه سفر و دقت کافی می‌تواند به ما کمک کند تا زمان رسیدن به رستوران‌ها و محل‌های غذاخوری را در طول سفر برنامه‌ریزی کنیم‌. اما به‌خاطر داشته باشید این مکان‌ها به‌علت دارا بودن مسافرهای گذری که شاید هرگز دوباره از آنجا نگذرند، اکثرا دارای کیفیت و بهداشت مناسب نیستند. محل سفر شما و مسیر آن از نظر دما و رطوبت می‌تواند در انتخاب غذا نقش مهمی داشته باشد. برای مثال غذاهایی با ماندگاری کوتاه‌، در جنوب ایران نیاز به شرایط نگهداری خنک و بهتری نسبت به مناطق سرد و کوهستانی غرب ایران دارند. طریقه استفاده غذا در سفر نیز بسیار اهمیت دارد. هرچه کمتر نیاز به گرم کردن یا پخت‌وپز داشته باشد تغذیه ی سالم‌تری خواهید داشت. همچنین فراهم کردن یک سرد کن را فراموش نکنید. سرد کن یکی از لوازمی است که قبل از سفر باید به تهیه آن پرداخت.

تغذیه ی نوروزی، تغذیه در سفر، سفر نوروزی، گروه گردشگری مسافرسلام

وعده ی صبحانه در تغذیه ی مناسب

نان بهترین همراه شما در طی سفر می‌باشد. برای صبحانه از پنیر و مربای کوچک استفاده کنید تا مجبور نباشید اضافه آن را تمام مدت سفر با احتیاط حمل کنید. تخم‌مرغ به شرطی که تازه باشد، اگر شسته نشود و جای امنی در کوله قرار بگیرد، تا ۲ روز قابل حمل است.

وعده های نهار و شام در سفرهای نوروزی

برای انتخاب وعده‌های غذایی، سری به فروشگاه بزنید. لیست متنوعی از کنسرو‌ها، غذاهای نیمه آماده، سوپ آماده، نودل و انواع دیگر غذاهای قابل نگهداری بیرون از یخچال پیدا می‌کنید. هریک از این موارد معایب و امتیازات خاص خود را دارند. خوردن غذاهایی که نگهدارنده دارند، به مدت طولانی برای سلامتی ضرر دارد. اما حمل آن‌ها آسان است و معمولا وزن کمی دارند. بعضی از آن‌ها نیاز به پختن یا گرم کردن دارند ولی بعضی را می‌توان آماده و سرد خورد.
فصلی که در آن سفر می‌کنید در انتخاب غذا به شما کمک می‌کند. در فصل‌های گرم سال، بیشتر از غذاهای کنسروی و سبک استفاده کنید. در ماه‌های سرد‌تر، می‌توان غذاهای خانگی را تا مدت زیادی در کوله پشتی نگه داشت.
به کالری و حجم غذای مورد نیاز خود توجه کنید. دور ریختن هربار مقدار زیادی از غذا یا گرسنه ماندن در سفر به هیچ وجه درست نیست.
همیشه مقداری نان همراه خود داشته باشید. درست جایی که فکر نمی‌کنید به‌کار می‌آید.

نوشیدن آب و مایعات مهم‌ترین نکته در تغذیه ی مناسب

از مخلفات شور کنار غذا (مثل خیارشور) در مسافرت کمتر استفاده کنید، تعادل آب بدن مهم‌ترین چیزی است که در سفر باید به آن توجه کرد.

همیشه یک بطری نیم لیتری آب همراه خود داشته باشید. روش خوردن آب در پیاده‌روی طولانی، نوشیدن آب هنگام نیاز بدن و هر بار یک یا دو جرعه است.

تغذیه ی نوروزی، تغذیه در سفر، سفر نوروزی، گروه گردشگری مسافرسلام

تنقلات بخشی از تغذیه ی مناسب در سفرهای نوروزی

سعی کنید ار میوه‌های خشک برای تنقلات استفاده کنید هم تنقلات شور و هم شیرین. به ذائقه خود توجه کنید. اما همیشه قند اضافی برای شرایط خاص همراه خود داشته باشید. خرما، توت خشک و شکلات شیرین از بهترین گزینه‌ها هستند. از آجیل هم می‌توانید به عنوان تنقلات استفاده کنید به شرطی که در مصرف آن زیاده روی نشود.

بدترین‌ و بهترین نوع غذا در سفر نوروزی

بایدها و نبایدهایی که در تغذیه ی مناسب در سفر نوروزی باید رعایت شوند.

 • سوسیس و کالباس و انواع سس بد‌ترین گزینه‌های غذایی در سفرهای بیش از یک روز هستند.
 • بهترین نوع غذا، غذاهای گیاهی هستند. غذاهای گیاهی دیر‌تر از گوشت فاسد می‌شوند پس می‌توان وعده‌های بیشتری از سفر را به غذاهای خانگی گیاهی اختصاص داد.
 • خوردن غذاهای محلی را فراموش نکنید. شاید یکی از بهترین نوع غذا در سفر نوروزی غذاهای محلی و بومی منطقه‌ای است که شما به آن‌جا سفر کرده‌اید.
 • جوجه کباب را بجای کباب کوبیده استفاده کنید.
 • مصرف لیمو و پیاز را حداقل در یک وعده غذایی روزانه خود جای دهید.

تغذیه ی نوروزی، تغذیه در سفر، سفر نوروزی، گروه گردشگری مسافرسلام

توصیه های ویژه مسافرسلام در ارتباط با تغذیه نوروزی

 • مهمترین نکته در سفر نوروزی و تغذیه ی مناسب، شستن دست‌ها قبل از خوردن غذا می‌باشد.
 • از مصرف سالاد و سبزیجات در رستوران‌ها پرهیز کنید.
 • ظروف و وسایل پخت و پز را درون نایلون‌های تمیز و دربسته نگهداری کنید تا در طول سفر آلوده نشوند.
 • ظرف‌های غذا را در آب رودخانه نشویید، چراکه آلودگی را بیشتر می‌کند.
 • در هنگام توقف برای صرف غذا، غذا را به‌طور کامل حرارت دهید، زیرا در زمان نگهداری غذا در سفر (فاصله بین خوردن و پخت غذا) میکروب‌ها در مواد غذایی رشد می‌کنند. پس غذا را در حد داغ شدن حرارت دهید تا کاملا میکروب‌های آن از بین بروند.
 • غذاهای داغ را بیش از یک ساعت نمی‌توان نگه داشت، بنابراین سعی کنیم آن‌ها را زود مصرف کنیم. اگر هم می‌دانیم که مدت طولانی را باید از غذای گرم محافظت کنیم، می‌توانیم ظرف آن را درون پتو یا روزنامه بپیچانیم تا دمای آن زود از بین نرود.
 • خوردن لیموی تازه همراه غذا فراموش نشود زیرا لیموی تازه می‌تواند میکروب‌های مواد غذایی را از بین ببرد.
 • هرگز غذاهای پخته شده را بیش از دو ساعت در دمای محیط‌‌ رها نکنید و اگر هوای اتاق گرم است، بیش از یک ساعت نگه ندارید.
 • مهم‌ترین نکته برای پیشگیری از مسمومیت غذایی، پختن غذا و خوردن آن در‌‌ همان روز است.
 • همچنین غذاهایی را که بیش از سه روز، حتی در یخچال، باقی‌ مانده‌اند مصرف نکنید.
 • خشکبار حاوی مقدار زیادی کالری و پروتئین می‌باشد و خوردن آن‌ها در سفر مجاز است. البته از خوردن آن‌ها به مقدار زیاد خودداری شود.
 • در سفر باید از غذاهای آب‌پز با حجم کم استفاده شود.
 • از خوردن چیپس، پفک و مواد حاوی ترکیبات شیمیایی رنگی تا حد امکان خودداری شود.
 • از خوردن میان وعده‌های بین راهی مثل لواشک‌های محلی، فلافل، سمبوسه و پیراشکی به‌دلیل عدم‌ نظارت بهداشتی خودداری کنید.
 • از خوردن تخم مرغ نیم پز (عسلی) نیز به‌طور جدی بپرهیزید.
 • تا حد امکان از خوردن انواع خورشت، کباب کوبیده، سالاد الویه و همبرگر خودداری کنید، زیرا خورشت از جمله غذاهایی هستند که می‌‌توان آن را چندین بار گرم کرد و ماندگی آن به سختی قابل تشخیص است از مصرف کباب کوبیده و همبرگر به‌دلیل عدم ‌اطلاع از کیفیت گوشت و ماندگی چند روزه گوشت چرخ شده و به‌کار بردن موادی مانند خرده نان، ادویه جات و… در تهیه آن‌ها، باید خودداری کنید.
 • همراه داشتن مقداری نان را در طی سفر فراموش نکنید.
 • حدالامکان در یک وعده غذایی روزانه خود ماست را بگنجانید.

مسافر سلام سفر نوروزی با تغذیه ی مناسب خوشی را برای شما آرزومند است.

تغذیه ی نوروزی، تغذیه در سفر، سفر نوروزی، گروه گردشگری مسافرسلام

آیا از این مقاله راضی بودید؟
برچسب ها: سفر نوروزی
اشتراک گذاری:
فهمیه پورحسینی
نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

❤️کُدُبدو ؛ کد تخفیف مسافرسلام❤️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
 • شماره تماس شما:
 • نام و نام خانوادگی شما: