راز باغ سنگی سیرجان

زمان خواندن: دقیقه
امتیاز کاربران:
امتیاز 0 از 4
دسته بندی: طبیعت گردی
نویسنده: فهمیه پورحسینی

باغ سنگی سیرجان یکی از جاذبه های گردشگری استان کرمان می باشد که در ۴۵ كیلومتری جنوب شرقی سیرجان و در نزدیك روستای بلورد قرار دارد. شاید هیچ وقت صاحب این باغ فکر نمی کرد که به نشانه اعتراض آثری آفریده که اکنون که عکاسان و گردشگران زیادی برای دیدن و عکاسی از آن از هر گوشه و کنار کشور راهی می شوند .

در سال ۱۳۴۰ درویش خان اسفندیارپور پیرمرد گنگ و ناشنوای سیرجان ، چند سال بعد از انجام اصلاحات ارضی که بسیاری از زمین هایش را از دست داده بود به نشانه اعتراض ، درخت‌های خشک شده باغش را با سنگ‌ها تزیین کرد .

با گذشت زمان  اهالی روستاهای مجاور برای دیدن آن باغ به روستای میاندوآب آمده‌ و مردم شهرهای همجوار و گردشگران سیرجان ، مشتاق دیدار باغ و کشف راز آن شدند .

اما متاسفانه در ۱۹ فروردین ۱۳۸۶ درویش خان راز این باغ عجیب و به همراه پیکرش به اعماق خاک فرو برد و پیکرش در همان مکان دفن گردید .

طبق فیلمی که پرویز کیمیاوی در سال ۱۳۵۵ روایت کرده است روزی درویش خان در صحرا می‌آرامد و خواب‌نما می‌شود. پس از بیدار شدن تخته سنگ عجیبی را زیر سر خود می بیند و آن را به خانه می‌برد و به درختی می‌آویزد. وی روزهای بعد، قطعه سنگ‌های دیگری می‌یابد. با سیم‌های تلگراف، سنگ‌ها را به درخت‌های اطراف چادرش آویزان می‌کند. به زودی باغی از سنگ در اطراف چادر برپا می‌شود.مردم از روستاهای دور و نزدیک برای تماشا و تبرک و بستن دخیل به باغ سنگی می‌آیند.

آیا واقعا درویش خان بر اثر ضربه ای که به روحش خورده بود مجنون شده بود ویا رازی در دل آن باغ پنهان است ؟

باغ سنگی سیرجان

باغ سنگی سیرجان

باغ سنگی سیرجان

باغ سنگی سیرجان

باغ سنگی سیرجان

برای دیدن این باغ عجیب و رزرو هتل های کرمان می توانید از مسافر سلام کمک بگیرید .

آیا از این مقاله راضی بودید؟
اشتراک گذاری:
فهمیه پورحسینی

امتیاز کاربران

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

معرفی هتل کوثر ناب مشهد ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: