فلش/پیکان

باغ شاهزاده

  • نام(ها):
    باغ شاهزاده
  • موقعیت جغرافیایی:
    کرمان، بزرگراه هفت باغ، حدود 5 کيلومتری شهر ماهان .

باغ شاهزاده یا باغ شازده یکی از باغ های تاریخی ایران می باشد. این باغ مساحتی حدود 3/5 هکتار دارد که در 2 کیلومتری شهر ماهان  و در نزدیکی شهر کرمان و در دامنه کوه های تیگران قرار گرفته است.موقعیت جغرافیایی این باغ به گونه ای است که با ارتفاع 2020 متر از سطح دریا در 30 درجه و 1 دقیقه عرض شمالی و 57 درجه و 17 دقیقه طول شرقی قرار گرفته است.

باغ شاهزاده در عصر قاجار، در دوران فرمانروایی یازده ساله عبدالحمید میرزا ناصر الدوله احداث شده و با مرگ او ساخت این باغ ناتمام مانده.این باغ یک بار در سال 1337 و بار دیگر پس از زلزله سال 1360 که آسیب بسیاری دید،مرمت شد.

باغ شاهزاده از نمونه باغ تخت های ایرانی است که در زمینی مستطیل شکل به مساحت 5/5 هکتار بناشده و دارای سردر ورودی زیبایی می باشد.بناهای این باغ عبارت اند از کوشک اصلی یعنی سکونتگاه دائمی یا فصلی مالک که در انتهای باغ قرار گرفته.سردر خانه در قسمت ورودی باغ به صورت بنایی خطی ورودی باغ را اشغال کرده و در دو طبقه بنا شده.طبقه ی بالای این سردر اتاق هایی دارد که برای زندگی و پذیرایی انتخاب شده است.دیگر بناهای این باغ از حصار اصلی استفاده می کنند و به صورت دیواری مرکب بناهای مختلف خدماتی را در خود جای داده است. این باغ علاوه بر سردر،شامل حمام و عمارت شاه نشین می شود.

این باغ یکی از 9 باغ ایران می باشد که در سی ام تیر ماه سال 1390 در فهرست آثار جهانی یونسکو ثبت شده و اطلاعات این باغ به 35 زبان ترجمه گشته و در نقشه گردشگری یونسکو قرار گرفته است.

بازدیدها: 27

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد