هفت سین

تاریخچه هفت سین

زمان خواندن: دقیقه 6
امتیاز کاربران:
امتیاز 3 از 4
دسته بندی: ایام مناسبتی
نویسنده: فریبا غلامی نژاد
تاریخچه هفت سین
رزرو هتل های ایران با یک کلیک

آیا تا کنون به تاریخچه هفت سین فکر کرده ای، که سفره هفت سین در طول تاریخ و در هر دوره به چه صورتی چیده می شده و نام آن چه تغییراتی پیدا کرده است؟ مسافر سلام در مقاله تاریخچه هفت سین، شما را با وسایل سفره هفت سین و همچنین تاریخچه هفت سین آشنا می کند.

هفت سین سفره ای است که ایرانیان در عید نوروز می آرایند. در هنگام تحویل سال تمام اعضای خانواده در کنار سفره هفت سین می نشینند. برخی از مردم سفره هفت سین را در مدت سیزده روز نوروز نگه می دارند و در روز سیزده، سبزه را به آب می دهند.

سفره هفت سین باید سفید باشد، چرا که نشانه ی پاکی و روشنایی و همچنین نشانه جهان بی پایان است. در سفره هفت سین چیدنی هایی قرار داده می شود که هرکدام نمادی از پاکی، سلامتی، رزق و روزی و… هستند. در ادامه به هفت سین سفره اشاره مختصر می شود.

سمنو

سمنو: سمنو از جوانه گندم تهیه می شود و نماد خوبی برای زایش و باروری گیاهان و همچنین خیر و برکت است.

سماق

سماق: سماق محرک شادی در زندگی است.

سنجد

سنجد: نماد عشق و دل باختگی می باشد.

سرکه

سرکه: نماد شادی است.

سیب

سیب: سیب سرخ نماد سپندارمزد امشاسپند و باروری است.

سکه

سکه: نماد دارایی می باشد.

سبزه

سبزه: نماد آبهای پاک و بیکران است.

شما عزیزان میتوانید در مقاله ی سین های هفت سین، مطالب جامع تری در مورد سین های سفره هفت سین مطالعه فرمایید.

تاریخچه هفت سین

هفت سین یک سنت دیرینه ی ایرانی است. این سنت از دوران باستان تا کنون، همچنان جایگاه خود را حفظ کرده است.

سفره هفت سین بر پایه عدد مقدس هفت بنا می شود. در آیین نوروزی ساسانیان، عدد هفت اهمیت بسیاری داشته است. طبقات آسمان و زمین و سیارات هفت بوده و ایام هفته نیز هفت روز است. برای مثال در کتاب المحاسن و الاضداد آمده است که ساسانیان در عید نوروز هفت دانه را بر هفت ستون می کاشتند و یا نانی از هفت غله مختلف می پختند.

برخی دیگر از مردم به وجود هفت چین در پیش از اسلام اعتقاد دارند. در دوران هخامنشیان، بر روی هفت ظرف چینی غذا می گذاشتند که به هفت چین می گفتند. در برخی منابع آمده است که سفره هفت سین، ابتدا سفره هفت شین بوده و بعدها تغییر نام پیدا کرده است. از جمله اجزای تشکیل دهنده ی سفره ی هفت شین میتوان  به، شراب، شمع، شیرینی، شهد، شمشاد، شقایق و شربت اشاره کرد. بعد از سقوط ساسانیان وقتی اسلام وارد ایران شد، مردم سعی کردند سنن و آیین های باستانی خود را حفظ کنند. به همین دلیل چون شراب در دین اسلام حرام بود، آنها به جای شراب، از سرکه استفاده کردند، و اینگونه شد که هفت شین به هفت سین تغییر نام پیدا کرد.

نتیجه گیری

بنا بر اطلاعات موجود تاریخچه هفت سین و ریشه این سنت از زمان کیانیان و در اصل به صورت هفت شین بیان می کند. در سفره هفت شین، شراب نیز وجود داشت که بدلیل باورهای اسلامی، بعد ها جایش را به سرکه داد  هفت شین به هفت سین تبدیل شد.

آیا از این مقاله راضی بودید؟
برچسب ها: نوروز-هفت سین
اشتراک گذاری:
فریبا غلامی نژاد
از کودکی عاشق نقاشی، طراحی، عکاسی و موزیک بودم. همیشه دلیل این علایقم رو چپ دست بودنم میدونستم! با اینکه تجربه و علاقم به نویسندگی کم‌تر است، اما بنا به دلایلی باید در این حرفه فعالیت داشته باشم و سعی دارم تا بهترین و جذاب‌ترین مطالب را برای شما به اشتراک بگذارم. امیدوارم از نوشته‌ها، پادکست‌ها، عکس‌های مقالات و اینفوگرافی‌هایی که طراحی می‌کنم لذت ببرید :)
نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

معرفی هتل کوثر ناب مشهد ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: