فلش/پیکان

کوه سبلان

  • نام(ها):
    کوه سبلان
  • موقعیت جغرافیایی:
    35 کیلومتری غرب شهر اردبیل و 25 کیلومتری جنوب شرقی مشگین شهر .

کوه سبلان از کوه های مرتفع کشور است که در شمال غرب ایران و در استان اردبیل قرار گرفته. قله سبلان سومین قله بلند ایران است که پس از دماوند به ارتفاع 5671 متر و علم کوه به ارتفاع 4850 متر، یک کوه آتشفشانی غیر فعال می باشد. ارتفاع قله این کوه 4811 متر است و دریاچه کوچکی در بالای قله آن قرار دارد.

این کوه در 35 کیلومتری غرب اردبیل و 25 کیلومتری جنوب شرق شهرستان مشکین شهر واقع شده. کوه سبلان از لحاظ تقسیمات اداری اردبیل، در مرز بین بخش مرکزی اردبیل و بخش لاهرود شهرستان مشکین شهر واقع است. از لحاظ موقعیت جغرافیایی این کوه در عرض جغرافیایی 38 درجه و 17 دقیقه شمالی و طول جغرافیایی 47 درجه و 50 دقیقه شرقی قرار گرفته. در کل کوهستان سبلان سه قله معروف دارد، قله بزرگ آن سلطان نام دارد و دو قله دیگر آن به هرم و کسری مشهور هستند.

سبلان بخاطر آبگرم های طبیعی دامنه کوه، دریاچه زیبا در قله کوه و طبیعت تابستانی بسیار زیبا، مورد توجه دوستداران طبیعت است. کوه سبلان مقدس ترین کوه ایران به حساب می آید. مزار یکی از پیامبران، در قله این کوه قرار دارد و بنا بر باورهای مردم، این مزار، مزار زردشت است.

سبلان در میان ترک زبانان ایران، “ساوالان” و در میان تالش زبانان سفلون خوانده می شود، که در طول تاریخ با توجه به تغییر مذاهب حاکمه، معانی مختلفی به آن نسبت داده شده است که ردیابی این تغییرات با توجه به مقاصد سیاسی پشت پرده ی حکومت های پیشین و معدوم نمودن مدارک توسط اعراب، کار دشوار و پیچیده ای است.

بازدیدها: 308

اشتراک گذاری:

امتیاز کاربران

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد