فلش/پیکان

کوه زندان

  • نام(ها):
    کوه زندان
  • موقعیت جغرافیایی:
    جنوب استان آذربايجان غربي ، شهرستان تکاب ، 3 کیلومتری غرب محوطه باستانی تخت سلیمان .

زندان سلیمان نام کوهی است مخروطی شکل و میان تهی که در سه کیلومتری غرب تخت سلیمان واقع شده. هزاران سال پیش این کوه بر اثر رسوب کانی های آب دریاچه آن بوجود آمده است. بر فراز این کوه گودال عمیقی در حدود 80 متر دیده می شود و ارتفاع آن از زمین مجاور خود 97 تا 107 متر است.

زندان سلیمان در زمان ساسانیان محل قربانی و نیایش موبدان زرتشتی بوده و بقایای بناهای دور مخروط زندان، نشانگر اهمیت این مکان مقدس می باشد. اطراف کوه زندان سلیمان چشمه های آب گرم گوگردی متعددی وجود دارد که خاصیت درمانی متعددی دارند.

در حالت کلی زندان سلیمان، ساختار رسوبی مشابهی شبیه وضعیت فعلی مجموعه تخت سلیمان دارد. این کوه در حدود سالهای 660 تا 830 قبل از میلاد، یعنی در زمان مانایی ها، به عنوان عبادتگاه مورد استفاده قرار می گرفت و در دهه 60 میلادی به منظور بررسی و مطالعه ساختار درونی گودال کوه زندان سلیمان یک هیأت باستان شناسی آلمانی از سمت شمال شرق دامنه آن تونلی حفر کرد که بعد از آن عملیات مجدد مسدود شد.

در جلسه کمیته بررسی و ثبت آثار طبیعی، که در سازمان مرکزی برگزار شد، با بررسی ویژگی های شاخص اثر طبیعی کوه زندان سلیمان، ثبت این اثر در میراث طبیعی کشور مورد تأیید قرار گرفت.

بازدیدها: 48

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد