فلش/پیکان

کلیسای گئورگ

  • نام(ها):
    کلیسای گئورگ
  • موقعیت جغرافیایی:
    اصفهان ، جلفا ، کلیسای گئورگ .

کلیسای گئورگ، کلیسایی است که در محله جلفای اصفهان قرار گرفته. این کلیسا در سال 1611 میلادی بدست بازرگان جلفا، خواجه نظر، ساخته شده است.

ساختمان این کلیسا دارای پلانی مستطیل شکل در جهت شرقی-غربی با ابعاد 2616/11 متر و سه گنبد کوچک قوسی شکل است. گنبدها و سقف کلیسا روی قوس هایی قرار گرفته اند که بر روی سه جفت ستون پهن متصل به دیوارهای داخلی تکیه دارند. هرسه گنبد دارای نورگیر می باشند. بر روی سقف منتهی الیه قسمت غربی کلیسا، برج ناقوس قرار گرفته که در سال 1920 میلادی بنا شده. مصالحی که در ساخت این کلیسا به کار رفته عبارت اند از خشت و آجر. دیوارهای خارجی این بنا با کاهگل و دیوارهای داخلی آن با گچ پوشانده شده اند. همچنین بر روی دیوارهای داخلی تزییناتی به شکل خطوط هندسی ترسیم شده است.

در بین کلیساهای جلفای اصفهان کلیسای گئورگ به علت وجود سنگ های مقدس در آن از اهمیت بسیاری برخوردار است. این سنگ ها به فرمان شاه عباس به اصفهان آورده شده اند.

پادشاه صفوی که سعی داشت به هر وسیله ای ارمنیان را در شهر اصفهان نگه دارد و از اعتقادات عمیق مذهبی آنها خبر داشت، دستور داد که کلیسای اچمیادزین مقدس را تخریب و سنگ های آن را به اصفهان منتقل کنند و مجدداً آن کلیسا را در جلفا بنا نهند، اما از آنجا که این کار عملی نبود، فقط پانزده قطعه سنگ از محراب و نقاط مختلف آن کلیسا جدا کردند و آنها را به اصفهان منتقل کردند.

بازدیدها: 28

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد