فلش/پیکان

کلیسای سنت استپانوس

  • نام(ها):
    کلیسای سنت استپانوس
  • موقعیت جغرافیایی:
    ۱۶ کیلومتری غرب جلفا ، به فاصله ۳ کیلومتری کرانه جنوبی ارس ، در روستای دره شام .

کلیسای سنت استپانوس در استان آذربایجان شرقی، دومین کلیسای مهم ارمنی ها بعد از قره کلیسا می باشد.این کلیسا در 17 کیلومتری غرب شهر جلفا و 3 کیلومتری کرانه جنوبی رودخانه ارس در محلی به نام «قزل وانک»قرار دارد.این کلیسا به علت زلزله دچار آسیب های جدی شده بود و در دوران صفویه بازسازی شد.

سنت استپانوس برگرفته از نام شهید اول راه مسیحیت،استپانوس می باشد.در بیشتر کشور های جهان کلیساهای بسیاری با همین نام وجود دارند.سنت استپانوس اولین شهید راه مسیحیت می باشد که در 26 دسامبر سال 36 میلادی در اورشیم بوسیله ی یهودیان سنگسار شد.

برج این بنا برروی دیوار دو طبقه ای متصل به دیوار جنوبی کلیسا قرار دارد و دارای گنبدی هرمی شکل است که این گنبد بر روی هشت ستون استوانه ای از سنگ سرخ با ستون های زیبا قرار گرفته.پیشانی طاق‌های بین این ستون‌ها که پا طاق گنبد برج محسوب می‌شوند، با نقوش برجسته فرشته، ترنج، صلیب،ستاره و گل هشت پر زینت یافته و در سطح ایوان برج، قبوری از بزرگان آیین دین مسیحیت به چشم می‌خورد و در دیوار ضلع شمالی این برج که بخشی از دیوار جنوبی کلیسا نیز بشمار می‌آید، تصاویر بر جسته‌ای از مریم مقدس و عیسی مسیح مشاهده می‌شود. در صحن این برج، تعدادی قبر به‌ چشم می‌خورد که متعلق به افراد سرشناس و بزرگ مسیحی است.

این بنا به خاطر قدمت و سابقه تاریخی و مذهبی و همچنین شیوه معماری منحصر به فردش در سال 1386 به همراه کلیساهای دیگر استان آذربایجان در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

سه کلیسا در حریم کلیسای استپانوس در منطقه دره شام وجود دارد. این سه کلیسا عبارتند از:

کلیسای مریم مقدس که در سال 1518 میلادی ساخته شده است.
کلیسای گودرک مقدس که در پشت ارتفاعات کلیسای استپانوس قرار گرفته است.
کلیسای چوپان که محل عبادت چوپانان روستاهای ارمنی‌نشین دره شام بود.

بازدیدها: 137

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد