فلش/پیکان

کاخ گلستان

  • نام(ها):
    کاخ گلستان
  • موقعیت جغرافیایی:
    تهران ، میدان امام خمینی ، مجموعه کاخ گلستان .

کاخ گلستان با قدمتی بالغ بر 440 سال از کاخ های دوره زندیه و قاجار می باشد که در مرکز شهر تهران قرار گرفته و یکی از منحصر به فردترین مجموعه های تاریخی ایران به شمار می آید.

قدمت کاخ گلستان به دوران سلطنت شاه طهماسب اول صفوی باز می گردد و از چند کاخ و عمارت جداگانه تشکیل شده است که در زمان قاجاریه به عنوان محل سکونت شاهان قاجار مورد استفاده بوده است. این کاخ مسکن پادشاهانی چون فتحعلی شاه قاجار، آقا محمد خان قاجار، ناصرالدین شاه قاجار و مظفرالدین شاه قاجار می باشد. دیگر پادشاهان قاجار و پهلوی در سایر کاخ های واقع در تهران اقامت داشتند. این کاخ را میتوان به دو بخش اندرونی و بیرونی تقسیم کرد که اکنون فقط بخش بیرونی آن باقی مانده زیرا رضاشاه پهلوی به واسطه تنفری که ازپادشاهان قاجار داشت، به بهانه از بین بردن مکانی که شاهان قاجار در آن به شهوترانی می پرداختند آن مکان را خراب کرد و به جای آن وزارت دارایی ساخته شد.

این کاخ از عهد صفویه تا دوران معاصر دستخوش تغییراتی شده است. بنیان کاخ گلستان به دوران شاه عباس صفوی و به سال 998 هجری قمری و با احداث چهار باغ در داخل حصار شاه طهماسب و بعد از مدتی در زمان شاه سلیمان صفوی با ساخت دیوان خانه ای در محدوده چنارستان شاه عباس شکل می گیرد اما امروزه اثری از آن بنیان ها در میان نیست.

کاخ گلستان در سی و هفتمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو (در دوم تیر ماه سال 1392) در پنوم پن، به عنوان میراث بشری از جانب یونسکو به ثبت رسید.

بازدیدها: 38

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد